Dienos naujiena, Tarptautinė veikla

„F.A.K.E“ projekto konferencijos Vilniuje metu paskelbti „Hakatono“ konkurso laimėtojai

Gegužės 18d. Vilniuje įvyko „F.A.K.E” projekto baigiamoji konferencija „Kovokime su melagienomis pasitelkdami sąmoningumą, žinias ir švietimą“, kurią organizavo Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) – vieni iš projekto partnerių. Konferencijoje taip pat dalyvavo ir projekto partneriai iš Italijos, Jungtinės Karalystės ir Vokietijos. LŠMPS pakvietė į konferenciją atvykti ir mokinius iš Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos, kuriuos lydėjo mokytoja Dovilė Rudienė, bei Klaipėdos raj. Gargždų „Minijos“ progimnazijos, kuriuos palaikė mokytoja Neringa Žemgulienė.


LŠMPS projektinės veiklos vadovė Inga Puiša susirinkusius supažindino su projekto svarba švietimo bendruomenei, jo pagrindinėmis idėjomis bei veiklomis. Projekto tikslas – kovoti su melagingomis naujienomis, manipuliacijomis ir dezinformacija, kuriant skaitmenines priemones,  taip pat  ugdyti mokytojų ir mokinių skaitmeninius įgūdžius bei suteikti jiems galimybę padėti jaunimui atpažinti netikras naujienas ir sąmoningai bei kritiškai naudotis socialine žiniasklaida.

Federica Ruggiero atstovaujanti CIOFS FP – profesinio mokymo organizacijai Italijoje, konferencijos metu pristatė „F.A.K.E” projekto rezultatus ir papasakojo apie išteklių paketą mokytojams, kuriame buvo surinkta bendro pobūdžio informacija apie melagienas, jų plitimo būdus bei pateikta patarimų, kaip jas atpažinti. Visas šis paketas yra skirtas pagilinti mokytojų žinias apie melagienas, kad jie galėtų toliau jas perduoti savo mokiniams mokymosi proceso metu.

Išteklių paketą mokytojams lietuvių kalba galite rasti čia:

https://www.svietimoprofsajunga.lt/wp-content/uploads/2023/06/Istekliu-paketas-instruktoriams.pdf

Massimo Avvisati iš Codemotion SRL (Italija) pristatė projekto metu sukurtą internetinį vaizdinio kodavimo įrankį, skirtą kurti įvairias istorijas. Šių istorijų pagalba būtų galima kovoti prieš melagingas naujienas internete, edukuoti auditoriją, įtraukiant ją į žaismingą kodavimo iššūkį. Kaip pažymėjo pats  pranešėjas, šiuo įrankiu norima paskatinti vaikų kūrybiškumą, gebėjimą spręsti problemas ir lavinti kritinį mąstymą.

Žinių ekonomikos forumo vadovas Arminas Varanauskas savo pranešime papasakojo daugiau apie informacinį raštingumą, kaip reiškinį, pateikė įdomios statistikos apie informacijos srauto sklaidą ir progresą bei įtraukė auditoriją, pateikdamas praktinių uždavinių, kaip atskirti melagingą naujieną nuo tikros.

Konferencijos pabaigoje buvo paskelbti „F.A.K.E“ projekto tarptautinio „Hakatono“ konkurso, kuris vyko dviem etapais, nugalėtojai. Lietuvos etape I-ąją vietą pasidalino net 2 komandos – Guoda Giedraitytė ir Adriana Insodaitė bei Ugnė Dulinskaitė ir Augustė Banytė iš Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos 3ė klasės.

 

Džiaugiamės ir didžiuojamės, kad tarptautinio „Hakatono“ konkurso didįjį prizą (Grand prix) iškovojo komanda iš Lietuvos – Ugnė Dulinskaitė ir Augustė Banytė iš Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos 3ė klasės.

Dėkojame anglų kalbos mokytojai Dovilei Rudienei, kuri įkvėpė mokinius dalyvauti šiame konkurse. Mokiniams yra labai svarbus mokytojos vadovavimas ir palaikymas tarptautiniuose projektuose.

Apibendrinant būtina pažymėti, kad ši konferencija buvo ne tik puiki proga susipažinti su „F.A.K.E“ projekto rezultatais, bet ir svarbus žingsnis visuomenės švietimo srityje, kai kalbame apie melagingas naujienas, manipuliacijas bei dezinformaciją.  Didžiuojamės visų dalyvių pasiekimais ir tikime, kad ir ateityje  stiprinsime gebėjimus atpažinti ir kovoti su melaginga informacija.

Dėkojame visiems dalyvavusiems ir sveikiname nugalėtojus! Toliau siekime skaitmeninio saugumo, kritinio mąstymo ir informacijos teisingumo!

Konferencijos akimirkų trumpą filmuką galite peržiūrėti čia:

LŠMPS informacija