Dienos naujiena, Socialinis dialogas

Premjeras: džiaugiuosi, kad pasirinktas dialogo kelias

Vyriausybės rūmuose pasirašyta pakoreguota 2017 metais pasirašyta švietimo ir mokslo šakos darbuotojų kolektyvinė sutartis. Jos pasirašyme dalyvavo Vyriausybės vadovas Saulius Skvernelis, švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius ir keturių šios šakos profesinių sąjungų vadovai.

„Džiugu, kad klausimus sprendžiame dialogo keliu, o ne visą bendruomenę varginančiais streikais, tikiuosi, kad pavyks šį kelią rinktis ir toliau. Šių metų biudžetas yra tikrai labai įtemptas,  tačiau švietimas visada buvo ir bus prioritetas. Šiandien šia sutartimi įsipareigojame, kad mokytojų, dėstytojų ir tyrėjų darbo užmokestis kitų metų rudenį būtų dar 10 proc. didesnis nei jis buvo šį rugsėjį. Ypatingas dėmesys sutartyje skiriamas švietimo pagalbos specialistams, kuriems kitų metų biudžete numatomi papildomi 10,3 mln. Pagalba specialiųjų poreikių vaikams, kova su patyčiomis mokyklose neįmanoma be šių specialistų“, – teigė premjeras.

Vyriausybės vadovas taip pat pasidžiaugė, kad šį kartą prioritetas –  pačius mažiausius ugdantys pedagogai –  ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo mokytojai. Ši grupė yra rečiau girdima ir jų atlyginimai ženkliai skiriasi nuo visų kitų pedagogų. Jiems atlyginimai šiemet kilo 10 proc., nuo sausio jie augs apie 7 proc. dėl koeficientų intervalų naikinimo, o iš viso per 2020 metus jų atlyginimai padidės daugiau nei 30 proc. ir jų atlyginimų koeficientai nuo 2020 m. rugsėjo 1 d. pagaliau bus prilyginti visų kitų mokytojų.

„Džiaugiuosi, kad šiandien galime pranešti žinią, kurios laukia mokytojai, mokyklų vadovai, dėstytojai, mokslo darbuotojai. Svarbu, kad būtų užtikrintas visų švietimo įstaigų veiklos stabilumas ir aiškumas dėl pedagogų ir mokslininkų finansinės ateities“, – pabrėžė ministras A. Monkevičius.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos vadovas Egidijus Milešinas džiaugėsi dėl galimybės kartu kurti ilgalaikius pokyčius: „Susitarimas su mokytojais puikiai parodo, kad jeigu reikalaujama ne tik pinigų, o galvojama apie ilgalaikius valstybės tikslus, galima sėkmingai susitarti ir judėti į priekį. Po naujųjų metų pratęsime dialogą apie tai, kokių pokyčių sistemoje reikia iš esmės.“

Šiandien sutartyje su profesinėmis sąjungomis užfiksuotų sutarimų finansinis poreikis įtrauktas į Vyriausybės parengtą biudžeto projektą ir bus teikiamas Seimui.

Statistikos departamento duomenimis, vidutinis mokytojų atlyginimas 2019 m. II ketv. buvo 1392 Eur/mėn. (bruto), 877 Eur/mėn. (neto).
Statistikos departamento duomenimis, 2019 m. II ketv. aukštojo universitetinio mokslo srityje vidutinis neto darbo užmokestis buvo 1071 Eur ir, palyginti su 2017 m. II ketv., didėjo 350 Eur (neto), arba 48,6 proc.

S. Skvernelis padėkojo socialiniams  partneriams, kurie sėdasi prie stalo ir demonstruoja, kad būtent tokiu keliu einant  galima susitarti. Džiugina, kad profesinės sąjungos šiandien kartu atsineša ir savo švietimo viziją 2025-iems metams ir Vyriausybė tikrai svarstys, kaip kartu šias idėjas įgyvendinti.

LR Vyriausybės pranešimas spaudai