Rietavo savivaldybė ir joje esanti Tverų gimnazija bei jos direktorė savo kailiu patyrė, ką reiškia nesuprasti, kad profesinė sąjunga yra ne priešas, o socialinis partneris.
O visa istorija prasidėjo prieš metus, kai 2024 metų vasario 7 d. iš darbo Tverų gimnazija atleido darbuotoją, remdamasi tuo, kad jos sveikatos būklė esą neatitinka darbo pobūdžio reikalavimų.
Darbuotoja nenorėjo sutikti su tokiu netikėtu ir juos nuomone neteisėtu atleidimu, todėl kreipėsi pagalbos į Lietuvos švietimo ir mokslo profesinę sąjungą (LŠMPS), kurios narė yra. LŠMPS Teisės centro teisininkams susipažinus su narės pateiktais faktais pasidarė akivaizdu, kad gerai dirbusi darbuotoja buvo atleista iš darbo neteisėtai, todėl jai buvo pasiūlyta kreiptis į Darbo ginčų komisiją (DGK), ką darbuotoja ir padarė.
Balandžio 23 d. įvykusio Telšių DGK posėdyje buvo pripažinta, kad LŠMPS narės atleidimas iš darbo neteisėtas, o Tverų gimnazija turi sumokėti darbuotojai vidutinį darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laiką ir neturtinę žalą, tačiau Tverų gimnazijos toks komisijos sprendimas netenkino. Gimnazija kreipėsi į Plungės apylinkės teismą, prašydama darbuotojos darbo sutarties nutraukimą pripažinti teisėtu. Rugsėjo 30 d. Plungės apylinkės teismo Plungės rūmai pripažino atleidimą neteisėtu, panaikino gimnazijos direktorės įsakymą ir grąžino darbuotoją į darbą. Be to, LŠMPS narei priteista išmoka už priverstinės pravaikštos laiką, neturtinės žalos atlyginimas bei bylinėjimosi išlaidų atlyginimas.
Vis dėlto LŠMPS nustebino Tverų gimnazijos direktorės nenoras matyti realią situaciją ir beatodairiškas noras visomis priemonėmis ir bet kokia kaina įrodyti savo, nors ir neteisingą, tiesą, todėl Rietavo savivaldybės Tverų gimnazija, nesutikdama su pirmosios instancijos teismo sprendimu, kreipėsi į apeliacinę instanciją.
Ir čia Tverų gimnazijos administracija nesulaukė jiems palankaus sprendimo, nes 2025 m. vasario 14 d. Apeliacinės instancijos teismas atmetė apeliacinį skundą, palikdamas pirmosios instancijos sprendimą nepakeistą.
Visos šios metus trukusios istorijos moralas labai paprastas. Jau pačioje pradžioje, kai neteisėtai atleista darbuotoja kreipėsi į LŠMPS buvo bandoma ieškoti abiem pusėms palankiausio sprendimo. LŠMPS pirmininkas Egidijus Milešinas ėmėsi situacijos moderatoriaus vaidmens ir siūlė ieškoti susitarimo, kad ginčas būtų užbaigtas be teismų, bet Rietavo savivaldybė ir Tverų gimnazijos direktorė į jokias kalbas nesileido. LŠMPS buvo priversta teisinėmis priemonėmis ginti savo narės interesus ir juos apgynė.
Šis pavyzdys rodo, kad LŠMPS nariai jausdami, kad jų teisės buvo pažeistos, drąsiai gali kreiptis į LŠMPS Teisės centrą ir mes raginame juos tai daryti. LŠMPS teisininkai įvertins visas susidariusios situacijos aplinkybes ir pasiūlys LŠMPS nariui tolimesnių veiksmų planą. Aišku pirmiausiai mes sieksime problemą spręsti kalbantis ir ieškant kompromisų, bet jeigu darbdavys nepaliks mums kitos išeities ir būsime tikri, kad kito kelio nėra – padėsime LŠMPS nariui kreiptis į DGK ar teismą. Svarbiausia nenuleisti rankų ir neleisti, kad darbdaviai pažeistų darbuotojų teises, elgtųsi su jais nesąžiningai ir neteisingai. Juk mokytojų teisių apsauga – mūsų pačių rankose, o LŠMPS visada pasirengusi savo nariams padėti.
LŠMPS Teisės centro informacija