Sausio 19 d. Lietuvos nacionaliniai profesinių sąjungų centrai kreipėsi į Vyriausybę ragindami grįžti prie socialinio dialogo, žmogaus ir darbuotojų teisių užtikrinimo įstatymu, diskusijų ir bendradarbiavimo su socialiniais partneriais.
„Profesinių sąjungų nuomone, Vyriausybės priimami sprendimai dėl pandemijos valdymo yra chaotiški, skuboti ir nederinami su socialiniais partneriais, nors tiek darbdaviai, tiek darbuotojai tiesiogiai ir betarpiškai susiduria su Vyriausybės priimtais sprendimais. Tik socialinis dialogas, įsiklausymas ir gilesnės diskusijos Lietuvos Respublikos Trišalėje taryboje dėl pandemijos valdymo priemonių ir jų įgyvendinimo, galėtų sumažinti visuomenės nepasitenkinimą ir padėtų rasti geriausius sprendimus siekiant užtikrinti darbuotojų teises“, – rašoma pareiškime.
Profesinės sąjungos pastebi sudėtingą ir ribotą komunikaciją iš Vyriausybės dėl pandemijos valdymo priemonių. Darbo santykių šalys sunkiai spėja prisitaikyti prie sparčiai ir chaotiškai besikeičiančių teisės aktų, dėl to kyla nepasitenkinimas Vyriausybe ir jos priimamais sprendimais. Profesinės sąjungos pasigenda sistemos ir strategijos bei aiškios ir konkrečios komunikacijos – kas, kada ir kodėl keičiasi.
Profesinės sąjungos taip pat aštriai kritikuoja Seime svarstomą Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo projektą, kuriuo siūloma nustatyti, kad tam tikrų sričių darbuotojams leidžiama dirbti tik pasiskiepijus nuo užkrečiamosios ligos, kitu atveju jie gali būti nušalinti nuo darbo ar net atleisti. Profesinių sąjungų nuomone, toks teisinis reguliavimas yra ydingas, ribojantis žmogaus teisę į darbą, o jo priėmimo procesas iš esmės pažeidžia socialinio dialogo principus. De facto, jau šiuo metu egzistuoja privalomas skiepijimas, kadangi neskiepytų asmenų teisės yra ribojamos.
„Priverstinis skiepijimas yra neproporcinga prievarta, kuri pažeidžia žmogaus teises, skatina pasipriešinimą ir neigiamai veikia skiepijimo procesą. Praktika rodo, kad skiepijimo skatinimo programos atneša kur kas daugiau naudos nei prievartinės priemonės ir gąsdinimas sankcijomis. Įstatymo pakeitimas prisidės prie įtampos didinimo darbo vietoje, darbuotojų ir darbdavio santykių bloginimo bei nepasitikėjimo skatinimo“, – teigia pareiškimo autoriai.
Įvertinusios tikrai sudėtingą situaciją šalyje, profesinės sąjungos atkreipia dėmesį, kad iki šiol naudotos autoritarinės valdymo priemonės neveikia, būtina daugiau dėmesio skirti demokratiniams procesams, kurie negalimi be aktyvios pilietinės visuomenės.
Profesinės sąjungos įspėjo Vyriausybę, jog nepadarius išvadų, bus galutinai prarastas darbuotojų pasitikėjimas jos veiksmais, kas sukels nepageidaujamų padarinių pandemijos valdymui bei galimų teisinių pasekmių ginant pažeidžiamas darbuotojų teises.
Pareiškimą pasirašė Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė, Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkės pavaduotojas Rimtautas Ramanauskas, Respublikinės jungtinės profesinės sąjungos pirmininkas Arvydas Dambrauskas ir Lietuvos profesinės sąjungos „Sandrauga“ pirmininkas Kęstutis Juknis.
Pareiškimo Vyriausybei visą tekstą galite rasti čia:
LPSK informacija
Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) vienija daugiau nei 10 tūkst. narių visoje Lietuvoje ir yra didžiausia Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijai (LPSK) priklausanti profesinė sąjunga.