Dienos naujiena, Tarptautinė veikla

Neištesėti Latvijos vyriausybės pažadai Latvijos švietimo sektoriaus darbuotojus išvedė į gatves

Latvijos švietimo ir mokslo darbuotojų profesinė sąjunga (LIZDA) ir Nepriklausomų Latvijos profesinių sąjungų konfederacija (LBAS) balandžio 24 d. Rygoje surengė protesto eitynes ir mitingą, kuriame dalyvavo daugiau nei 8000 žmonių, ir pradėjo 3 dienų streiką. LIZDA Latvijos vyriausybei kėlė reikalavimus, kad ji prisiimtų atsakomybę ir įgyvendintų dar 2022 m. rugsėjo 17 d. pasiektą susitarimą dėl švietimo sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo grafiko nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. iki 2025 m. gruodžio 31 d. parengimo ir tinkamesnio darbo krūvio nacionaliniu mastu subalansavimo.

Jei Latvijos vyriausybė nesiims veiksmų, reiškia, kad 2023 m., 2024 m. ir 2025 m. rugsėjį darbo užmokestis Latvijos švietimo darbuotojams nebūtų didinamas, nes nesant patvirtinto švietimo sektoriaus darbuotojų atlyginimų kėlimo grafiko, valstybės biudžete tam tiesiog nebūtų numatyta lėšų.

LIZDA duomenimis, 3 dienų streike dalyvavo daugiau nei 27 tūkst. švietimo sektoriaus darbuotojų Latvijoje.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos (LŠMPS) atstovų delegacija ir Estijos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (EEPU) pirmininko pavaduotojas Aleksandr Tiidemann taip pat palaikė Latvijos kolegas ir dalyvavo protesto eitynėse. LŠMPS pirmininko pavaduotojo Audriaus Jurgelevičiaus žodžiai, kad turi būti gėda ministrams ir premjerams, kurių mokytojai turi būti aikštėje, o ne klasėje, mitinge sukėlė audringas Latvijos mokytojų ovacijas. LŠMPS atstovai, palaikydami LIZDA, primygtinai reikalauja, kad būtų gerbiamos socialinių partnerių demokratinės vertybės ir principai, o vyriausybė turi dalyvauti prasmingame ir pozityviame socialiniame dialoge su profesinėmis sąjungomis ir užtikrinti jų keliamų reikalavimų įgyvendinimą.

Paramą protestuojantiems Latvijos mokytojams išreiškė Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) ir Europos švietimo profesinių sąjungų komitetas (ETUCE). Šių organizacijų vadovai pažymėjo, kad kartu galime sukurti socialiai teisingesnę aplinką darbuotojams Europoje.

Mitingo pabaigoje žodis buvo suteiktas Latvijos valdžios institucijų atstovams – Ministrui pirmininkui Krišjānis Kariņš, Švietimo ir mokslo ministrei Anda Čakša, Finansų ministrui Arvils Ašeradens ir Seimo komitetų vadovams. Dar tą pačią balandžio 24 d. popietę, Latvijos Ministras pirmininkas K. Kariņš pakvietė LIZDA atstovus sėsti prie derybų stalo ir ieškoti abiem pusėms priimtinų kompromisinių sprendimų.

LŠMPS tikisi, kad balandžio 24 d. vykusios Latvijos švietimo darbuotojų protesto akcijos davė rezultatų, nes jau balandžio 26 d. Latvijos Vyriausybė pritarė Latvijos švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) pateiktiems nuostatų pakeitimams, kuriais savivaldybėms skiriama papildoma 4 168 067 eurų tikslinė dotacija mokytojų darbo užmokesčiui didinti, siekiant įgyvendinti mokytojų streiko reikalavimus.

Siekiant užtikrinti, kad būtų padidintas atlyginimas tiems mokytojams, kurių darbo užmokestis šiuo metu yra didesnis už minimalų, ŠMM apskaičiavo, kad reikia 3,38 proc. padidinti išlaidas vienam mokiniui. Nuostatų pakeitimuose numatyta, kad vidutinės išlaidos 1-6 klasių mokiniui padidės nuo 105,09 EUR iki 108,64 EUR, 7-9 klasių – nuo 135,41 EUR iki 139,99 EUR, o 10-12 klasių – nuo 145,51 EUR iki 150,43 EUR. Ši suma bus skirta iš biudžeto nenumatytoms išlaidoms. Ji bus skirta papildomai prie jau skirtų 9,04 mln. eurų, numatytų balandžio 21 d. Vyriausybės sprendimu dėl mokytojų atlyginimų didinimo.

Nuo 2023 m. rugsėjo 1 d. taip pat bus padidintas mažiausiai uždirbančių mokytojų atlyginimas. Mokytojų darbo užmokesčio didinimo grafike numatyta, kad nuo šių metų rugsėjo 1 d. bendrojo ugdymo mokytojų darbo užmokestis bus 1224 eurai, t. y. 13,3 proc. didesnis nei 2022 m. rugsėjo 1 d.

Planuojama, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigų mokytojų mažiausias darbo užmokesčio nuo rugsėjo 1 d. bus 1240 eurų, arba 15,8 proc. didesnis nei praėjusiais mokslo metais. Mokytojų darbo užmokesčio didinimo grafike numatyta mažinti nelygybę tarp ikimokyklinio ir bendrojo ugdymo mokytojų mažiausio darbo užmokesčio, kuri atsirado dėl skirtingo darbo krūvio – ikimokyklinio ugdymo mokytojų darbo krūvis nuo rugsėjo 1 d. yra 40 darbo valandų per savaitę, o kitų pedagogų – 36 darbo valandos per savaitę.

Aukštųjų mokyklų dėstytojų darbo užmokesčio didinimo grafike numatyta, kad nuo rugsėjo 1 d. mažiausias mėnesinis atlyginimas profesoriams bus 1 982 eurai, docentams – 1 587 eurai, profesorių asistentams – 1 270 eurų, lektoriams – 1 017 eurų, asistentams – 810 eurų, o kitoms pareigybėms išliks dabartinės proporcijos, atlyginimų skirtumas tarp pareigybių išliks. Tai reiškia, kad mažiausias akademinio personalo atlyginimas šiemet bus padidintas 13 proc.

Streiko, kuris vyko balandžio 24-26 d., pradžioje LIZDA ir ŠMM turėjo skirtingas nuomones dėl to, ar vyriausybė įvykdė mokytojų streiko reikalavimus. ŠMM tvirtino, kad reikalavimai buvo įvykdyti, nes reikalingos lėšos buvo skirtos pakelti algas mokytojams, gaunantiems mažiausius atlyginimus, o LIZDA tvirtino, kad priedas reikalingas ir tiems mokytojams, kurie jau gauna didesnius atlyginimus.

Akimirkos iš LIZDA protesto eitynių ir mitingo, kuriame dalyvavo LŠMPS atstovai:

LŠMPS informacija