Dienos naujiena, Susivienijimų veikla

Pedagogai vėl prabilo apie streiką

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga ruošiasi streikuoti, mat Seimui pateiktame svarstyti kitų metų valstybės biudžete švietimui numatyta 62 mln. eurų mažiau negu Vyriausybė buvo įsipareigojusi skirti šiemet pasirašytoje švietimo ir mokslo šakos kolektyvinėje sutartyje.

Algoms – mažiau negu žadėjo

„Buvo sutarta įvairių grandžių pedagogų algoms kitąmet papildomai skirti beveik 118 milijonų eurų, tačiau 2020 metų valstybės biudžeto projekte papildomai numatyta tik 55,5 milijono eurų“, – teigė šios profesinės sąjungos Kretingos skyriaus pirmininkė Eugenija Daniuk. Jos žodžiais, tokia situacija pedagogų netenkina. Kada vyks streikas, profsąjungos lyderė tiksliai nežino, tačiau manoma, kad apie lapkričio vidurį.

Egidijaus Milešino vadovaujama Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga vienija apie 10 tūkst. narių. Šiai profesinei sąjungai priklausančių pedagogų dirba maždaug 560-yje šalies mokyklų. Kiek konkrečiai mokytojų šįkart streikuos, paaiškės po to, kai bus baigtos visos teisinės procedūros, reikalingos rengiant streiką. Tikimasi, kad jame dalyvaus Andriaus Navicko vadovaujama Lietuvos švietimo darbuotojų bei kitos pedagogų profsąjungos, juolab kad kai kurios jų dalyvavo pasirašant kolektyvinę sutartį. „Jei teisininkai išaiškins, kad pirmiau turi būti skelbiamas kelių valandų įspėjamasis streikas, taip ir bus daroma. Bet po to, jei biudžetas nebus pakoreguotas, prasidės ir neterminuotas streikas. Tuomet mokyklose visai nevyks pamokos“, – sakė E. Daniuk. Darbo vietose pedagogai bus, vaikai galės eiti į mokyklą, bus užimami, bet ne pamokomis, o kita veikla.

Žada pakoreguoti

Gausaus palaikymo šiame streike tikimasi iš ikimokyklinio ugdymo įstaigų – joms buvo numatyta papildomai apie 20 mln. eurų, o skyrė vos 8 mln. Jeigu į darželius vaikai iš viso nebus priimami, prie streikuojančiųjų galbūt prisijungs ir tėvai – to tikisi profsąjungai vadovaujantis E. Milešinas.

E. Daniuk teigimu, su Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos atstovais E. Milešinas buvo susitikęs, prašė nurodyti priežastis, kodėl pedagogai apgaudinėjami, tačiau tesulaukė atsakymo, kad biudžeto projektas dar tik – pirminis ir bus grąžintas Vyriausybei koreguoti. Paklausta, kokių konkrečiai susitarimų su švietimo darbuotojais Vyriausybė nepaiso, E. Daniuk teigė, jog buvo sutarta, kad nuo kitų metų mokytojų pareiginės algos pastoviosios dalies koeficientai kasmet būtų didinami 10 proc., kol 2025 m. alga pasieks 130 proc. šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio. Tam kitąmet turėjo būti skirta 19,3 mln. eurų, o jų neskirta. Švietimo ministras Algirdas Monkevičius taip pat pripažino, kad pagal Vyriausybės siūlomą kitų metų valstybės biudžeto projektą susitarimai su pedagogų profsąjungomis dėl mokytojų algų nėra iki galo įgyvendinti. Taip esą nutiko dėl to, kad, Vyriausybei nusprendus, daug pinigų nukeliavo socialinėms reikmėms.

Šiemet finansavimas Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai yra daugiau nei 1 mlrd. 237 mln. eurų, Vyriausybė siūlo jį kitąmet didinti iki beveik 1 mlrd. 280 mln. eurų. Šis finansavimas neapima universitetų, kadangi jie yra atskiri asignavimų valdytojai.

Straipsnio elektroninę versiją galite rasti čia:

https://www.pajurionaujienos.com/?act=exp&sid=19124

Informacijos šaltinis:

Laikraštis „Pajūrio naujienos“,

2019 m. spalio 25 d.,

straipsnio autorė – Audronė Griežienė.