Dienos naujiena

LŠMPS pirmininko Egidijaus Milešino kreipimasis į švietimiečius

Mieli Kolegos Švietimiečiai,

2018 m., Lietuva, minėdama 100 metų Nepriklausomybės jubiliejų, išsikėlė ambiciją: 2025 m. mokytojas – prestižinė profesija. Niekada neabejojau, kad mokytojo profesija visais laikais buvo, yra ir bus prestižinė, tai – ne koks nepasiekiamas miražas. Tiesiog esame nuvertinti visuomenės akyse ir valdžios veiksmuose, o tai pabrėžtinai atsispindi ir viešojoje erdvėje.

Pakanka pažiūrėti, kokie puikūs kasmetiniai mūsų mokinių ir juos paruošusių mokytojų rezultatai bei pasiekimai pasaulinėse įvairių disciplinų olimpiadose. Be mūsų darbo viso to nebūtų, o rezultatai įrodo, kad ne tik galime būti, o ir esame kieti.

Problema ta, kad valdžioje esantys politikai deramai to neįvertina, o ministerija, atsakinga už Lietuvos švietimą, viso labo, tik prastai dirba savo darbą, nes ministrų tuščios ir klaidinančios kalbos svarbesnės už sistemos pasiekimus. Kai teigiamos informacijos apie pasiekimus nėra, ją užpildo skambios neigiamos antraštės ir susidaro klaidingas vaizdas, kad ir švietimo sistemos nėra.

Šį kreipimąsi paskatino pastarųjų kelių dienų politikų vieši minčių viražai. Sunku suvokti, kaip galima vieną dieną paskelbti apie privalomą skiepijimą ir testavimą, o jau kitą – viską atšaukti. Labiau suklaidinti, supainioti ir išbalansuoti švietimiečius būtų sunku. Kita vertus, tai puikiai iliustruoja aukščiau išsakytą mintį, jog aukščiausio lygio politikams svarbu prieš kameras kažką pasakyti, absoliučiai neįsigilinus į turinį ir nepasvėrus savo atsakomybės prieš švietimo bendruomenę.

Nors politikai, užsižaidę asmeniniais viešaisiais ryšiais, nesupranta, esu įsitikinęs, kad didžioji dauguma mūsų supranta ir adekvačiai vertina, kokia šiandieninė situacija Lietuvoje. Karantininis laikotarpis turės baigtis, nors išėjimo iš jo planavimas yra sudėtingas ir jautrus visiems Lietuvoje gyvenantiems žmonėms.

Ekspertai ir politikai visoje Europos Sąjungoje vieningai sutaria, kad švietimas, išeinant iš karantino, – pirmasis ir didžiausias prioritetas. Visuomenė pamatė, kad nuo tinkamo švietimo sistemos funkcionavimo priklauso ir visos valstybės ekonominis stabilumas.

Praėjusią savaitę prasidėjo pedagogų vakcinacija, kuri dar tik įsibėgėja, tačiau yra lydima įvairiausių teigiamų ir neigiamų emocijų, pasisakymų viešojoje erdvėje. Dabar tai yra normali visuomenės reakcija, kai yra tiek daug neatsakytų klausimų. Tokioje situacijoje, kaip dažniausiai ir būna, pasigendu lyderystės iš aukščiausio lygio politikų. Vietoje to, kad viešai Lietuvos žmonėms atsakytų į visus jiems rūpimus klausimus, aiškiai komunikuotų kas mūsų visų laukia, kokius sprendimus mes laisvi priimti (vakcinuotis-nesivakcinuoti, testuotis-nesitestuoti), užsidarę savo kabinetuose, prisidengdami ekspertų tarybos rekomendacijomis, tesugeba viešai ištransliuoti, kad dar kartą, eilinį kartą, svarstys ir naujai kurs karantino valdymo planą ar kažkokias valdymo schemas.

Tvirtai žinau, kad švietimo įstaigų darbuotojai savo sprendimus dėl skiepų priims visiškai laisva valia. Jeigu švietimo sistemos darbuotojai patirs spaudimą – prašau apie tai nedelsiant informuoti Lietuvos švietimo ir mokslo profesinę sąjungą.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga visada reikalavo ir reikalaus, kad švietimo darbuotojams būtų sudarytos saugios darbo sąlygos. Ne išimtis ir karantininė situacija, Vyriausybei priimant karantino atlaisvinimo sprendimus, susijusius su švietimo sistemos „atgaivinimu“.

Iš esmės, nuo švietimo sistemoje dirbančių žmonių priklauso ne tik dabartinė Lietuvos ekonominė situacija, bet ir jos ateitis. Kolegos, būkime atsakingi, priimdami svarbius sprendimus, kurie padės apsaugoti mus pačius, mūsų artimuosius, bendradarbius ir kitus žmones.

Būkite sveiki!

Pagarbiai

Egidijus Milešinas, Lietuvos švietimo ir mokslo švietimo profesinės sąjungos pirmininkas.