Dienos naujiena pagrindinė

LŠMPS nuoseklaus darbo rezultatas – mokiniams trumpėja ugdymo procesas

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga (LŠMPS) nuo pat 2018 metų, kai buvo prailgintas ugdymo procesas, abejojo šio sprendimo pagrįstumu, kadangi nebuvo skirtas papildomas finansavimas.

LŠMPS pažymi, kad nereikia maišyti dviejų dalykų – mokslo metų, kurie visada trunka nuo rugsėjo 1 d. iki rugpjūčio 31 d., ir ugdymo proceso, kurio trukmė priklauso nuo ugdymo pakopos. LŠMPS nuosekliai kalbėjo būtent apie ugdymo proceso trumpinimą.

Šis klausimas buvo oficialiai iškeltas dar 2024 m. kovo 29 d., kai LŠMPS kreipėsi į Švietimo, mokslo ir sporto ministeriją (ŠMSM) dėl Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties pakeitimų, reikalaudama sutrumpinti ugdymo procesą 2025–2026 ir 2026–2027 mokslo metų bendruosiuose ugdymo planuose.

Dar 2024 m. spalio 21 d., pasirašant atnaujintą Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį, LŠMPS pirmininkas Egidijus Milešinas pranešė, kad pasiektas sutarimas judėti link ugdymo proceso trumpinimo savaite. (Nuoroda į straipsnį – https://lnk.lt/straipsniai/morkunaite-mikuleniene-neatmeta-galimybes-ateityje-trumpinti-mokslo-metus/279699)

LŠMPS pabrėžia, kad pateikti siūlymai dėl ugdymo proceso trumpinimo nėra susiję su karščiu, kuris dabar būna ir gegužę, ir rugsėjį, bet grindžiami konkrečiais duomenimis.

Pasak LŠMPS, dabartiniai Bendrieji ugdymo planai neatitinka pasikeitusios brandos egzaminų organizavimo tvarkos ir planuojamų mokytojų etatinio darbo apmokėjimo pokyčių.

2025 m. kovo 18 d. LŠMPS raštu pateikė ŠMSM savo siūlymus dėl 2025–2026 ir 2026–2027 mokslo metų pradinio ir pagrindinio ugdymo programų trukmės, siūlydama sutrumpinti ugdymo procesą 5 dienomis.

Derybų su ministerija metu, LŠMPS pasiūlymui buvo pritarta ir 2025 m. gegužės 21 d. ŠMSM ministrė Raminta Popovienė oficialiai pranešė, kad nuo 2025 m. rugsėjo 1 d. ugdymo procesas trumpės. Pradinių klasių ir III-IV gimnazijos klasių ugdymo proceso trukmė išliks tokia pati, o 5-10 klasių mokiniams ugdymo procesas trumpėja 5 dienomis.

LŠMPS pabrėžia, kad sutrumpinus ugdymo procesą 5 dienomis, finansavimas ugdymui nemažėja. Todėl LŠMPS aktyviai stebės, kad ugdymo įstaigų vadovai nepiktnaudžiautų šiuo sprendimu ir dirbtinai nemažintų mokytojų darbo krūvio.

LŠMPS informacija