Dienos naujiena, Susivienijimų veikla

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinės sąjungos Telšių rajono susivienijimo Pirmininkų tarybos posėdis baigėsi viltingai

Me­tams įsi­bė­gė­jant, o ir ra­jo­no val­džiai gy­ven­to­jams pri­sta­tant pla­nuo­ja­mą šių me­tų biu­dže­tą, apie švie­ti­mui nu­ma­to­mus skir­ti pi­ni­gus ir ki­tas švie­ti­mo sis­te­mos bė­das pa­si­kal­bė­ti su­si­rin­ko į ei­li­nį po­sė­dį Lie­tu­vos švie­ti­mo ir moks­lo pro­fe­si­nės są­jun­gos Tel­šių ra­jo­no su­si­vie­ni­ji­mo Pir­mi­nin­kų ta­ry­ba. Po­sė­dy­je da­ly­va­vo ir į klau­si­mus at­sa­kė Tel­šių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės ad­mi­nist­ra­ci­jos Fi­nan­sų sky­riaus ve­dė­ja Re­gi­na Ra­di­mo­nie­nė, Švie­ti­mo ir spor­to sky­riaus ve­dė­ja Au­re­li­ja Tre­čio­kie­nė, jos pa­va­duo­to­ja Dai­va Tū­mie­nė, vyr. spe­cia­lis­tė Ir­ma Lau­ri­na­vi­čie­nė.

Vieš­nioms de­ta­liai pri­sta­čius 2025 m. biu­dže­to pro­jek­tą, pa­si­džiaug­ta, kad dau­ge­lis pra­dė­tų su­ma­ny­mų ju­da į prie­kį: tę­sia­mi mo­kyk­lų ir jų ap­lin­kos re­mon­to dar­bai, skir­ta lė­šų švie­ti­mo įstai­gų bal­dams at­nau­jin­ti, in­for­ma­ci­nių tech­no­lo­gi­jų plėt­rai, bent jau ne­su­ma­žė­jo va­di­na­ma­sis mo­ky­to­jo krep­še­lis (30 eu­rų), kaip ir per­nai, nu­ma­ty­ta lė­šų kan­ce­lia­ri­nėms prie­mo­nėms įsi­gy­ti ir t. t. Tie­sa, pro­fe­si­nės są­jun­gos at­sto­vai ap­gai­les­ta­vo, kad ne­pa­vy­ko nors kiek pa­di­din­ti pe­da­go­gų ke­lio­nės iš­lai­dų kom­pen­sa­vi­mo dy­džio, neįt­rauk­ta į šių­me­čius pla­nus nau­jų kon­di­cio­nie­rių į sau­lė­tą­sias mo­kyk­lų kla­ses ir dar­že­lių gru­pes pir­ki­mo, kai toks po­rei­kis kuo to­liau, tuo la­biau jau­čia­mas. Pe­da­go­gų nuo­mo­ne, spar­čiau dau­gė­jant spe­cia­lių­jų po­rei­kių mo­ki­nių, stei­giant vis nau­jus mo­ki­nio pa­dė­jė­jo eta­tus, atė­jo lai­kas pa­dis­ku­tuo­ti, ap­tar­ti ir pa­gal ga­li­my­bes su­vie­no­din­ti jų dar­bo są­ly­gas ir dar­bo krū­vį.

Nors kas­met au­ga švie­ti­mui ski­ria­ma lė­šų da­lis, ta­čiau, kei­čian­tis de­mog­ra­fi­nei si­tua­ci­jai ir vi­suo­me­nės lū­kes­čiams bei po­rei­kiams, ban­dant įgy­ven­din­ti, re­gis, vis ne­si­bai­gian­čias įvai­riau­sias švie­ti­mo re­for­mas, aki­vaiz­du, kad sa­vi­val­dy­bių lau­kia ne vie­nas fi­nan­si­nis iš­šū­kis. Pe­da­go­gai svars­tė, kad, pa­vyz­džiui, mi­nis­te­ri­jai ir sa­vi­val­dy­bėms gin­či­jan­tis, kas ir kiek tu­rė­tų skir­ti pi­ni­gų tin­ka­mai fi­nan­suo­ti švie­ti­mo pa­gal­bą (spe­cia­lių­jų po­rei­kių mo­ki­niams tal­ki­nan­tiems spe­cia­lis­tams (lo­go­pe­dams, spe­cia­lie­siems pe­da­go­gams, psi­cho­lo­gams) bei mo­ki­nių pa­dė­jė­jams už dar­bą ap­mo­kė­ti), daž­nai at­si­tin­ka taip, kad įtrau­kio­jo ug­dy­mo vi­sa naš­ta ima ir at­gu­la ant vie­no ir to pa­ties kla­sė­je ar dar­že­lio gru­pė­je dir­ban­čio pe­da­go­go pe­čių: kol nė­ra pi­ni­gų, eta­tų, tvar­ky­kis, kaip iš­ma­nai… Tur­tin­ges­nė­se sa­vi­val­dy­bė­se čia pro­ble­mų nė­ra – ski­ria­ma pi­ni­gų tiek, kiek rei­kia. Ta­čiau taip yra tik­rai ne vi­sur. Štai Tel­šių ra­jo­no sa­vi­val­dy­bė priė­mė spren­di­mą trūks­ta­mas lė­šas švie­ti­mo pa­gal­bai pa­deng­ti iš va­di­na­mų­jų -2,4 pro­c. Mo­ky­mo lė­šų, skir­tų ug­dy­mo priei­na­mu­mui už­tik­rin­ti. Toks spren­di­mas ke­lia ne­ri­mą, kad ne­liks pi­ni­gų ki­toms reik­mėms fi­nan­suo­ti: pe­da­go­gi­nių dar­buo­to­jų dar­bo už­mo­kes­čio trū­ku­mams pa­deng­ti, išei­ti­nėms, mo­ky­mui na­muo­se ap­mo­kė­ti bei kt. reik­mėms.

Su švie­ti­mo sis­te­ma su­si­ję rei­ka­lai gan daž­nai ap­kars­ta čia dir­ban­tiems. Nuo 2024 m. rug­sė­jo 1 d. bu­vo pa­di­din­ti mo­ky­to­jų at­ly­gi­ni­mai, dek­la­ruo­jant, kad taip pa­ga­liau bus pa­siek­tas anos Vy­riau­sy­bės įsi­pa­rei­go­ji­mas, jog mo­ky­to­jų dar­bo už­mo­kes­tis (DU) 130 pro­c. VDU. Vals­ty­bė ne­slė­pė, jog tam pri­rei­kė net sko­lin­tis pi­ni­gų. Ta­čiau iki­mo­kyk­li­nių įstai­gų mo­ky­to­jams tą pa­di­di­ni­mą gau­ti ne­bu­vo pa­pras­ta. Mat vėl bu­vo pa­lik­ta „lais­vė“ sa­vi­val­dy­bė­se ap­si­spręs­ti, ko­kiu bū­du da­lis DU pa­di­di­ni­mo (5,5 pro­c.) pa­sieks mo­ky­to­jus. Ne­pai­sant di­de­lių dar­buo­to­jų at­sto­vų pa­stan­gų, ne vi­sur pa­vy­ko pa­siek­ti, kad IU ir PU mo­ky­to­jai vie­no­dai gau­tų tuos pa­pil­do­mus 5,5 pro­c. Vie­nur bu­vo jie ski­ria­mi kaip prie­mo­ka, ki­tur kaip pro­c. už veik­los su­dė­tin­gu­mą. Nuo sau­sio 1 d. vėl ta pa­ti bė­da. Nors mo­kyk­lo­se ir su­si­tar­ta, net pa­da­ry­ti dar­bo ap­mo­kė­ji­mo sis­te­mų pa­kei­ti­mai, ne vi­sur IU ir PU pe­da­go­gams skir­ti 5,5 pro­c. pa­rei­gi­nės al­gos už veik­los su­dė­tin­gu­mą, ren­gian­tis įgy­ven­din­ti ir įgy­ven­di­nant IU ir PU at­nau­jin­tą ug­dy­mo tu­ri­nį. Tai nu­vi­lian­ti pa­tir­tis, ap­sun­ki­nan­ti ir taip su­dė­tin­gą so­cia­li­nį dia­lo­gą mū­sų švie­ti­mo įstai­go­se.

Nors pro­ble­mų ir ne­trūks­ta, vis dėl­to Lie­tu­vos švie­ti­mo ir moks­lo pro­fe­si­nės są­jun­gos Tel­šių ra­jo­no su­si­vie­ni­ji­mo Pir­mi­nin­kų ta­ry­bos po­sė­dis bai­gė­si vil­tin­gai: nu­ma­ty­ti ar­ti­miau­si dar­bai, su­si­ti­ki­mai, o ant dar­bo sta­lo gu­li ir nau­jos idė­jos, kaip ge­rin­ti švie­ti­mo sis­te­mo­je dir­ban­čių žmo­nių dar­bo są­ly­gas, pa­ten­kin­ti jų tei­sė­tus eko­no­mi­nius in­te­re­sus.

Straipsnio elektroninę versiją galite rasti čia: https://tzinios.lt/lietuvos-svietimo-ir-mokslo-profesines-sajungos-telsiu-rajono-susivienijimo-pirmininku/

Informacijos šaltinis:

Telšių apskrities laikraštis „Telšių žinios“,

2025 m. vasario 28 d.,

straipsnio autorė – Lina Dijokienė, LŠMPS Telšių raj. susivienijimo pirmininkė