Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Lietuvos švietimo profesinė sąjunga kreipėsi į LR Vyriausybę, išreikšdama nepritarimą LR Darbo kodekso liberalizavimui (7)

2012 Gegužės 16d.

Lietuvos švietimo profesinė sąjunga nepritaria daugeliui dabar siūlomų LR Darbo kodekso pataisų, nes jų įgyvendinimas pablogins mokytojų darbo sąlygas, sukels didelę socialinę įtampą šalies švietimo įstaigose, kas neišvengiamai neigiamai atsilieps moksleivių ugdymo kokybei.

Terminuotų darbo sutarčių įteisinimas švietimo įstaigose, kuriose darbas yra nuolatinio pobūdžio, neleis mokytojams planuoti savo ilgalaikės profesinės karjeros, vien tik formalumu pavers Švietimo ir mokslo ministerijos deklaruojamus siekius keliems metams į priekį planuoti pedagogų kvalifikacijos kėlimą. Be to, leis vienvaldiškus vadovavimo metodus pripažįstantiems mokyklų vadovams lengvai atsikratyti pilietiškai aktyviais, kūrybiškais, tačiau kitaip nei jie mąstančiais darbuotojais. Tokia baimės ir nesaugumo atmosfera neigiamai paveiks mokytojus ir jų mokinių ugdymo rezultatus.

Planuojami Darbo kodekso pakeitimai leidžiantys darbuotoją atleisti vien dėl to, jog jis sulaukė pensijinio amžiaus, artimiausiais metais socialiai nesaugiais padarys labai didelę dalį Lietuvos švietimo įstaigose dirbančių specialistų, kurie jau sulaukė ar po kelių metų sulauks pensijos. Planuojamas vyresnio amžiaus darbuotojų masinis atleidimas (pensininkai masiškai bus atleidinėjami dėl mokyklų tinklo pertvarkos, dėl mažėjančio mokinių skaičiaus ir dėl savivaldybių siekio beatodairiškai taupyti lėšas) gresia moksleivių ugdymo kokybės  kritimu, nes net Švietimo ir mokslo ministerija pripažįsta, jog šalies aukštosiose mokyklose paruošti pedagogai pirmaisiais darbo metais labai sunkiai adaptuojasi švietimo įstaigose. Socialinę neteisybę atsirandančią dėl to, jog mokytojai atleidžiami ne dėl netinkamos kvalifikacijos, o vien dėl amžiaus, dar labiau pagilins įstatymo leidėjų noras sumažinti išeitines išmokas.

Nesunkiai prognozuojamų neigiamų pasekmių švietimo įstaigų veiklai padarys ir su sveika logika prasilenkiantis pasiūlymas teismui pripažinus atleidimą iš darbo neteisėtu, darbuotoją darbdavio prašymu į darbą nebegrąžinti, o jam priteisti tik išeitinę išmoką. Jau dabar neretai mokyklos direktorius, žinodamas, kad pažeidžia įstatymus, atleisdamas jam neįtikusį darbuotoją, praktiškai niekuo nerizikuoja – jei darbuotojas kreipsis į teismą ir jame paaiškės, kad atleidimas neteisėtas, visas išlaidas, tarp jų ir darbo užmokestį už priverstinę prastovą, bus padengtos iš dažnai ir taip deficitinio mokyklos biudžeto, o vadovui netenka jokios atsakomybės. Siūlomos pataisos tiesiogiai skatina tokią praktiką.

Lietuvos švietimo profesinė sąjunga pareiškia, jog aukščiau paminėtos ir daugelis kitų siūlomų priimti Darbo kodekso pataisų ne tik nepasieks deklaruojamų rezultatų – padidins ugdymo kokybę mokyklose ir sumažins bedarbystę, – bet ir sukels papildomą įtampą ir nepasitenkinimą labai jautrioje radikalioms permainoms švietimo sistemoje. Todėl Lietuvos švietimo profesinė sąjunga kategoriškai pasisako prieš neapgalvotus neracionalius ir diskriminacinius siūlymus keisti Darbo kodeksą.

 

LŠPS
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2012-05-18 16:26:27 | Zita

Poniai "ka ginam" Jūs pretenduojate "patapti" medidininke, tačiau vos kelių žodžių neįstengiate parašyti be klaidų.

2012-05-18 11:41:39 | mama

Taigi kokios garantijos man, turinčiai 3 vaikus? Būti įspėtai ar prieš 3 mėn., ar prieš 4 - jokio realaus skirtumo nesudaro. Ir kas svarbiausia, imant paskolą būstui ir užstatant tą patį būstą (analogiškai- parduodant būstą), reikia teismo leidimo, nes mažamečiai vaikai turi turėti garantiją nebadauti ir turėti namus. O vat atleidžiant daugiavaikę mamą dėl etatų mažinimo jokio teismo leidimo jau nebereikia, nors jau tikrai nėra garantijos, ar tie patys mažamečiai vaikai turės ką valgyti... Skaudu, kai Lietuvai nereikia jaunų šeimų ir vietoj jaunų specialistų dirbti paliekami pensininkai.

2012-05-16 17:37:50 | ginam visus - pirmam

Pagal siūlomą LR DK - atleidžiant darbuotojus, nebus taikomos garantijos auginantiems vaikus iki 14 m. . Visų darbuotojų įspėjimo terminas priklausys tik nuo darbo stažo, t.y. įspėjimas bus nuo 1 iki 3 mėn (išdirbus iki 3 m.- 1 mėn, iki 10 m. – 2 mėn., daugiau kaip 10 m – 3 m.).

2012-05-16 17:24:48 | si

Taip ir turi būti, nereikia norėti iš karto metodininko vardo. Reikia dirbti, įgauti patirties ir savo darbu įrodyti, kad tu vertas metodininko vardo. Jei taip kiekvienam dalintų metodininkus, ekspertus, tai kas būtų.

2012-05-16 16:47:40 | to

Tarp vaikų prieziūros atostogų sugebėjo tapti vyr. mokytoja, dabar grįžusi teišdirbo metus, stengėsi, bet sutikite tai per mažas laikas, kad įvykdytu visus rodiklius ir taptų metodininke. Sakykim nueis į kitą mokyklą, ten vėl mažiausiai bent 2 metus turi dirbti, kad galėtum tapti metodininku, o jei ir ten reorganizacija - kas iš darbo pirmas?

2012-05-16 15:21:40 | gerai dirbti reikia

O kas neleidžia patapti ta metodininke?

2012-05-16 14:56:41 | ka ginam

Sakykite, kaip jaunai mokytojai, turinčiai 2 ar 3 vaikus patapti metodininke ir išlikti darbo rinkoje mokykloje, kai ji yra atleidžiama ir faktiškai lieka be darbo, o tuo metu 67 metų metodinikė pensinikė pasilieka ir su pilnu krūviu ir su pensija.

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.