Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Švietimo ir mokslo ministerijos požiūris į mokytoją nežada keistis (2)

2008 Spalio 3d.

Šiemet, kaip ir kiekvienais metais, Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos valdybos nariai, skaitydami patetiškus įvairaus rango politikų sveikinimus mokytojams profesinės dienos proga, su sunkiai slepiamu apmaudu apžvelgė Švietimo ir mokslo ministerijos ruošiamų teisės aktų, susijusių su mokytojų darbo sąlygomis, projektus. Tenka konstatuoti, kad ministerijos požiūris į mokytoją ir jo darbą nepasikeitė – mokytojas ir toliau lieka žeminamas, darbais ir popieriais apkrautas švietimo sistemos sraigtelis.

Jau visi metai ministerijos valdininkų stalčiuose dulka su profesinėmis sąjungomis paruoštas Pavyzdinio mokytojų pareigybės aprašo projektas. Šio dokumento pasirodymas galėtų sudaryti prielaidas spręsti nuolat didėjančio mokytojų darbo krūvio problemą, bet, panašu, ŠMM daug patogesnė yra dabartinė situacija, kai šalies mokytojai dūsta nuo papildomų, dažniausiai mažai arba visai neapmokamų darbų naštos.

Mokyklose nemažėja ir neaišku kam reikalingo popierizmo krūvos. Dar pavasarį mūsų profesinė sąjunga aštriai kritikavo naujųjų Mokytojų atestacijos nuostatų primestą Savianalizės ir veiklos vertinimo anketą, kuri ją pildančiam mokytojui grasino virsti dar viena sunkiai pakeliama prievole. Pažadėję atsižvelgti į profesinės sąjungos ekspertų išsakytus priekaištus, ŠMM valdininkai pateikė naują minėtos anketos variantą. Jei bus priimti naujieji siūlymai, anketa, kurioje mokytojas turi analizuoti savo veiklą, virs priemone, kuria pasinaudoję mokyklos administracijos atstovai ar švietimo priežiūrą vykdantys specialistai galės reikalauti iš mokytojo patvirtinti atitiktį turimai kvalifikacinei kategorijai arba apskritai persikvalifikuoti.

Tuo metu, kai visa švietimo bendruomenė, laukdama naujos darbo apmokėjimo tvarkos, su sunkiai slepiamu nerimu stebi vykstantį etatinio darbo apmokėjimo eksperimentą, ŠMM toliau didina mokytojų darbų apimtį. Priėmus LR vidutinės ir minimalios vaiko priežiūros įstatymą, mokytojams yra užkraunami papildomi darbai, nes mokyklose kuriamos prevencinio darbo grupės, į kurias, be kitų specialistų, yra įtraukiami mokytojai ir klasių auklėtojai. Profesinei sąjungai pasiteiravus, kaip bus apmokamas šis papildomas darbas, gavome cinišką atsakymą, kurio pagrindinė mintis – tokios grupės daugelyje mokyklų veikė ir iki įstatymo priėmimo, jų veikla pasiteisino, todėl buvo nuspręsta jas įteisinti įstatyme, o apmokėjimo tvarka dar tik bus svarstoma naujai ruošiamoje darbo apmokėjimo tvarkoje.

Nerimą kelia ir nervinga aukštų ministerijos pareigūnų reakcija į mūsų profesinės sąjungos išsakytas pastabas dėl siūlomos naujos Švietimo įstatymo redakcijos. Tai rodo, kad nepaisant nuolat kartojamų kalbų apie socialinio dialogo su darbuotojų atstovais svarbą ministerija niekaip neatsikrato ją daugelį metų kamavusio tiesos monopolio sindromo, o pačios Švietimo įstatymo pataisos grasina ne tik dar labiau pagilinti krizę švietime, bet ir galutinai sužlugdyti mokytojo profesijos prestižą visuomenės akyse.

Tačiau, nepaisant nerimą keliančių tendencijų, Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos nariai tiki, kad ŠMM vadovų žodžiai nesiskirs nuo darbų ir artimiausiu metu tęsiamose derybose bus išgirsti mokytojų atstovų argumentai. Manome, jog ministerijos ruošiami teisės aktai ne tik sudarys prielaidas mokiniams gauti aukštesnio lygio išsilavinimą, bet ir sukurs mokytojams palankesnes sąlygas dirbti. Socialinis dialogas – tai ne deklaratyvių susitarimų pasirašymas, tai priemonė diskutuoti, spręsti problemas ir tokiu būdu palaikyti socialinę taiką visuomenėje.

Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2012-09-23 07:51:39 | Anilizi

What liberating knowledge. Give me lbietry or give me death.

2008-10-04 16:11:50 | mokytoja

Kaip gali SMM nuomone keistis, jei kazkokie Centrai neva atstovaujantis mokytojus pasiraso nuolankumo ir paklusnumo susitarimus, o vienas is Centro lyderiu (A. B.) viesai spaudoje pareiskia, kad bus geras ir netruksmaus?...

«Atgal
Lietuvos švietimo profesinė sąjunga
Reklama
 
  


Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.