Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Kurorte vėl pasklido senos aferos kvapas (0)

2010 Rugpjūčio 13d.

Dėl machinacijų turtu į prokurorų akiratį ne sykį patekęs Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vedlys Aleksas Bružas vėl nerimsta. Šįkart į aferą įtrauktas ir ministrų kabinetas.

 

Ministro pirmininko tarnybos kanclerio Deivido Matulionio stalčiuje jau guli parengtas Vyriausybės nutarimo projektas, kuriuo Nacionalinei pedagogų asociacijai (NPA) ketinama neatlygintinai perduoti dalį poilsio namų Palangoje.


Dėl šių patalpų valstybė su A.Bružo vadovaujama Švietimo darbuotojų profesine sąjunga ir jos įsteigta bendrove PRPC teismuose bylinėjosi ne vienus metus.


Pernai vasarą ginčas baigėsi valstybės pergale.


Tačiau prieš kelis mėnesius kancleris D.Matulionis sunkiai atsikovotą turtą, kurį jau buvo nuspręsta privatizuoti, lengva ranka sutiko perleisti ką tik įsteigtai asociacijai, už kurios kyšo tų pačių veikėjų – A.Bružo ir jo bendražygių ausys.


Asociacija išdygo staiga


Pasitarimas dėl Palangoje, Virbališkės take, esančių daugiau nei 330 kvadratinių metrų valstybei priklausančių patalpų perdavimo profsąjungoms D.Matulionio kabinete vyko gegužės pradžioje.


Šiame posėdyje, kuriame dalyvavo Palangos meras Vytautas Stalmokas, Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos vicepirmininkas Eugenijus Jesinas bei šios organizacijos advokatas, nebuvo jokios kalbos apie NPA.


Apie tokią asociaciją kancleris neužsimena ir gegužės 20-ąją pasirašytame rašte Aplinkos ministerijai, kuriai nurodo parengti Vyriausybės nutarimo projektą dėl patalpų Palangoje perdavimo Švietimo darbuotojų profesinei sąjungai.


Nacionalinė pedagogų asociacija valdžios dokumentuose atsirado tik paaiškėjus, kad Vyriausybė panaudos tikslais negali perduoti patalpų  profsąjungoms. Todėl netgi įtariama, NPA buvo skubiai įsteigta atgaline data.


Valdžia greitai palaimino


Asociacija neva įsteigta keletą dienų prieš pasitarimą Vyriausybėje, o įregistruota birželio 1-ąją. Netrukus po to NPA kreipėsi į švietimo ir mokslo ministrą Gintarą Steponavičių prašydama tarpininkauti jai suteikiant patalpas Palangoje.


Šiame rašte, be kita ko, nurodoma, kad pasitarime pas kanclerį buvo pritarta, kad valstybei priklausančios patalpos būtų perduodamos profsąjungoms.


„Bet panaudos gavėjai negali būti profesinės sąjungos, todėl, kad būtų kuo tikslingiau įgyvendinti Ministro pirmininko tarnybos sprendimai, buvo įsteigta Nacionalinė pedagogų asociacija.


Ji vienija visas Lietuvos švietimo darbuotojų profesines sąjungas ir atitinkamai jų narius”, – gyrėsi vos prieš keletą savaičių įregistruota organizacija, Palangos poilsio namuose užsimojusi kelti pedagogų kvalifikaciją.


Švietimo ir mokslo ministerijai tokio paaiškinimo pakako.


„Neabejojame šios asociacijos reikalingumu ir naudingumu švietimo bendruomenei ir šalies visuomenei”, – operatyviai į vos įsteigtos asociacijos raštą reagavo ir tarpininko vaidmens ėmėsi viceministras Vaidas Bacys.


Pakeitė tik iškabą


Nors pretendentai į dalį viešbučio pakeitė iškabą, nesunku atsekti, kad už NPA stovi tie patys veikėjai, kurie šį turtą neteisėtai buvo užvaldę ir prieš šešerius metus.


Vienas Vyriausybės proteguojamos asociacijos steigėjų yra A.Bružo dešinioji ranka E.Jesinas. Kartu su profsąjungos vedliu jis valdo nemažą dalį Švietimo darbuotojų profesinei sąjungai priklausiusio viešbučio „Dalia” Palangoje.


Šį viešbutį profsąjungų veikėjai užvaldė pasitelkę gudrų planą. A.Bružas ir E.Jesinas įsteigė bendrovę PRPC – neva kad būtų galima gauti Europos Sąjungos paramą viešbučiui rekonstruoti.


A.Bružo ir E.Jesino bendražygiai tik po kiek laiko apsižiūrėjo, kad profsąjungos lyderiai tapo ne tik viešbutį į savo rankas perėmusios bendrovės vadovais, bet ir akcininkais.


Už akcijas sumokėję simbolinę kainą, šie veikėjai tapo milijonais vertinamo turto šeimininkais.


Bendrovei PRPC vadovavo profsąjungos lyderių patikėtinė Vita Voverienė. Ši moteris, kaip įgaliotoji atstovė, dabar pasirašo ir visus asociacijos dokumentus.


NPA prezidentu tapo viešbutį Palangoje prižiūrėjęs pedagogas Alvydas Kniukšta.


Nacionalinė pedagogų asociacija nurodo įsikūrusi V.Mykolaičio-Putino gatvėje Vilniuje.

 

Tuo pačiu adresu galima surasti ir bendrovę PRPC, ir A.Bružo vadovaujamą Švietimo darbuotojų profesinę sąjungą.


Profsąjunga skendo skolose


Daugiau kaip 5 mln. litų kainavusi viešbučio rekonstrukcija klojosi ne taip sėkmingai, kaip tikėjosi profsąjungos vedliai. Užvirusios grandiozinės statybos profsąjungą įklampino į milžiniškas skolas ir supriešino organizacijos narius.


2,2 mln. litų rekonstrukcijai bendrovė gavo iš ES ir valstybės, dar beveik 2 mln. litų į poilsio namų rekonstrukciją Švietimo darbuotojų profesinė sąjunga investavo pardavusi vaikų stovyklą Turniškėse.


Tačiau 1,5 tūkst. kvadratinių metrų pastatui pertvarkyti vis dar trūko pinigų, tad A.Bružas su E.Jesinu svarstė planus parduoti ir profsąjungos būstinę sostinės centre. Tačiau tam ėmė priešintis dalis profsąjungos narių, jie pasiskundė prokurorams.


Negano to, pedagogų gynėjus užgriuvo nemalonumai ir dėl parduotos vaikų stovyklos. Teismai pripažino, kad profsąjunga neturėjo teisės į šį turtą, todėl negalėjo ir jo parduoti.


Aukščiausiasis teismas nutarė, kad profsąjunga privalo valstybei grąžinti už pastatus gautus beveik 2 mln. litų.


Galiausiai dėl didelių skolų A.Bružo vadovaujama profesinė sąjunga prarado ne tik dalį viešbučio Palangoje, bet ir būstinę Vilniuje. Tik per plauką A.Bružui pavyko išsaugoti ir profsąjungos vadeles.


Už ramybę siūlė pinigų


Kai profsąjungos veikėjų machinacijomis turtu ėmė domėtis prokurorai, A.Bružui bei jo bendrininkams iš nagų ėmė slysti ir viešbučio patalpos.
2006 metų rugsėjį tuometis generalinis prokuroras Algimantas Valantinas Klaipėdos apygardos teismui pateikė ieškinį, kuriame prašė panaikinti teisinę poilsio namų registraciją, pardavimo sutartį ir grąžinti šį turtą valstybei.


Prokuroras rėmėsi Konstitucinio teismo išaiškinimu, kad sovietmečiu veikusių profsąjungų turtas priklauso visiems Lietuvos žmonėms ir negali būti kokios nors vienos grupės ar susivienijimo nuosavybė.


Teismo nutarimu uždrausta buvusių profesinių sąjungų turtą kokiu nors būdu perleisti ar išnuomoti.


Supratęs, kad lengvai nepavyks išsaugoti kone už dyką gautų patalpų, 2008 metų pradžioje A.Bružas prokurorams pasiūlė sandorį. Mainais už ramybę profsąjungų veikėjas žadėjo milijoną litų. Iš jų – 300 tūkst. litų A.Bružas buvo pasirengęs pakloti pats.


Šis sandoris A.Bružui nepavyko, tačiau pernai birželį Klaipėdos apygardos teisme tarp šalių vis dėlto buvo pasiektas taikos susitarimas.


Pagal jį, bendrovė PRPC privalėjo valstybei grąžinti dalį neteisėtai užvaldytų patalpų – per 330 kvadratinių metrų.


Siekia užčiaupti kritikus?


Tai tos pačios patalpos, į kurias dabar vėl taikosi su A.Bružu susijusi kompanija. Kodėl Vyriausybė jai tokia dosni? Galbūt bijo mokytojų mitingų, kuriuos profsąjunga ne kartą organizavo, kai reikėjo iš Vyriausybės išlupti pinigų?


Švietimo ir mokslo viceministras V.Bacys „Lietuvos rytui” tvirtino neturėjęs pagrindo atmesti NPA prašymo dėl tarpininkavimo.


Politiko tvirtinimu, asociacijos įstatai atitinka Vyriausybės nutarimo reikalavimus ir sutampa su ministerijos kuruojama sritimi.


„Be to, asociacijos steigėjai Lietuvoje yra žinomi žmonės ir turbūt niekas nepaneigs, kad E.Jesinas dirba švietimo srityje”, – palankaus ministerijos rašto atsiradimo priežastis vardijo viceministras.


Dėstydamas argumentus, kodėl negalėjo atmesti asociacijos prašymo, V.Bacys pats pasuko kalbą ir apie viešai sklandančias Vyriausybės dosnumo versijas: „Ar turėjau prieštarauti prašymui gauti patalpas ir nerašyti jiems rekomendacijos vien todėl, kad ši organizacija mane viešai kritikuoja?
Ar yra susitarimas, kad tos kritikos bus mažiau? Tuomet tikrai bus akivaizdus papirkimo įrodymas. Bet pagyvenkime ir pamatysime – kritikuos ar ne.”
Atsakomybę vertė ministerijai


Tuo tarpu atostogaujantį Ministro pirmininko tarnybos kanclerį pavaduojančiam Giedriui Kazakevičiui dar sunkiau sekėsi paaiškinti, kodėl ketintas privatizuoti patalpas sumanyta perduoti profsąjungai.

 

Valdininkas kartojo, kad Vyriausybė tik parengė atitinkamus dokumentus, bet galutinio sprendimo esą nepriimta.


G.Kazakevičius mįslingai aiškino negalįs pateikti motyvų, kodėl pradėti rengti dokumentai perduoti patalpas: „Aš galbūt tuos motyvus ir žinau, bet nedalyvavau pasitarime, todėl nenoriu nieko komentuoti. Juolab kad diskusija dar vyksta.”


Vis dėlto kanclerio pavaduotojas pripažino, kad svarstant pasikeitė pretendentai į patalpas Palangoje – vietoj profsąjungos staiga atsirado asociacija.


Tačiau, kodėl ir kaip įvyko šis virsmas, G.Kazakevičius aiškinti nepanoro ir atsakomybę vertė dokumentus rengusiai Aplinkos ministerijai: „Mes ir patys norime tai išsiaiškinti ir tada judėti į vieną ar kitą pusę.”


Be to, valdininkas sutriko paklaustas, ar įstatymai leidžia valstybei priklausančias patalpas panaudos būdu suteikti profsąjungoms, kaip iš pradžių buvo sumanęs jo viršininkas, ir ėmė aiškinti vėjus: „Yra tam tikrų teisinių niuansų, todėl į šį klausimą aš tiesaus atsakymo pateikti negaliu.


Negaliu to nei patvirtinti, nei paneigti. Yra kažkokių problemų, bet nenoriu interpretuoti įstatymų. Aš žinau, ar įstatymai leidžia tai daryti, ar ne, bet viešai to sakyti nenoriu.”


Iš didelių planų – tik rūpesčiai


Eugenijus Jesinas
Nacionalinės pedagogų asociacijos steigėjas

 

„Asociacija buvo įsteigta todėl, kad įstatymai neleidžia valstybei priklausančių patalpų Palangoje perduoti profsąjungai arba jos įsteigtai bendrovei PRPC.


Asociacija šiose patalpose norėtų tęsti veiklą, kuria mūsų profsąjunga visuomet užsiėmė, – kelti mokytojų kvalifikaciją. Bet dabar viešbutis turi ne vieną šeimininką, todėl didesniems renginiams trūksta patalpų.


Be profsąjungai priklausančių patalpų, dalis pastato priklauso valstybei, taip pat – viešbučio rekonstrukciją atlikusiai bendrovei „Dovirma”.


Dalis patalpų statybininkams atiteko už skolas, kurios susidarė ES nutraukus paramą. Pirmąjį viešbučio aukštą už skolas perėmė Turto bankas.
Todėl net ir po mums palankaus Vyriausybės sprendimo profsąjunga netaptų viso viešbučio šeimininke. Vykdyti planuojamą veiklą mums vis dar būtų keblu, bet tai jau būtų žingsnis į priekį.


Anksčiau planavome, kad rekonstruotame pastate veiks vienintelis Baltijos šalyse mokytojų kvalifikacijos kėlimo centras. Šią veiklą ketinome derinti su komercine veikla, nes kitaip išlaikyti tokį pastatą būtų sunku. Juk pastatą reikia ir šildyti, ir prižiūrėti.


Kiek žinau, kiti pastato dalininkai dabar bando parduoti savo valdas, bet šiais laikais tai nėra paprasta.


Mūsų ankstesni planai mums irgi kelia tik rūpesčių. Bet nei aš, nei A.Bružas nesiekiame naudos sau. Kalbos apie tai, kad mes vis dar valdome bendrovės PRPC akcijas, – neteisingos.


Visos bendrovės akcijos yra grąžintos Švietimo darbuotojų profesinei sąjungai. Mūsų vardu jos buvo užrašytos tada, kai reikėjo gauti ES paramą, bet dabar jas ir vėl valdo profsąjunga.”

 

 

Straipsnis ¨Lietuvos ryte¨

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Lietuvos švietimo profesinė sąjunga
Reklama
 
  


Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.