Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Švietimo ministerija – neryžtingųjų, nedrąsiųjų ar abejingųjų ministerija? (5)

2009 Kovo 23d.

Kovo 19 d. Švietimo ir mokslo ministerijoje Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos iniciatyva vyko susitikimas su ŠMM atstovais. Susitikime dalyvavo ŠMM viceministrė N.Putinaitė, sekretorius A.Puodžiukas, ministro patarėjas A.Lakštauskas. Tačiau apie tai jūs nerasite informacijos ŠMM tinklapyje. Jūs taip pat nerasite informacijos apie tai, kaip Lietuvos švietimo ir mokslo ministerija vengia dalyvauti Europiniame socialiniame dialoge ir į steigiamąjį ES darbdavių švietimo sektoriuje susirinkimą Briuselyje vasario 26d. nusiunčia tik savo stebėtoją - švietimo atašė Briuselyje Jolantą Balčiūnienę, kuri neturi jokių įgaliojimų.

Matyt tūkstantmečio minėjimo proga pasirinktas drąsios šalies įvaizdis taip ir liks tik jų sumanytojų vizijoje, o Lietuva Europos švietimo bendrijos akyse ir toliau išliks bailių kraštu, kur vyriausybės atstovai vengia prisiimti atsakomybę už švietimo sektoriaus darnų vystymą.

Iki 2009 metų pabaigos socialiniai partneriai – švietimo sektoriaus darbdavių ir darbuotojų organizacijos – Europos švietimo profesinių saujungų komitetas (ETUCE) ir Europos švietimo darbdavių federacija (European Federation of Employers in Education (EFEE)) – pateiks Europos komisijai paraišką steigti Sektorinio socialinio dialogo komitetą, bet Lietuvos tarp darbdavių atstovų nebus. Jei tai nėra bailumas – tai kas tai? Kompetencijos stoka? Situacijos nesuvokimas? Valdžios abejingumas?

Slogų įspūdį padarė ir susitikimas su ŠMM atstovais – panašu, kad informavimo sistema pačioje ministerijoje smarkiai šlubuoja, nes nauja viceministrė ir ministro patarėjas nėra supažindinti su profesinių sąjungų teiktomis nuomonėmis dėl Švietimo įstatymo, dėl Nacionalinio sektorinio komiteto kūrimo ir kitomis socialinių partnerių iniciatyvomis. Prieš tai ir ministras ne kartą buvo atvirai pareiškęs, kad jo niekas nesupažindino su ankstesniais  profesinių sąjungų pasiūlymais.

Dabar vėl kalbama apie naujų darbo grupių prie ŠMM kūrimą ir profesinių sąjungų dalyvavimą jose. Tačiau kyla pagrįstas klausimas – o kokia jų nauda? Pavyzdinis mokytojo pareigybės aprašas, rengtas kartu su profesinėmis sąjungomis, taip ir liko dulkėti ministerijos valdininkų stalčiuose. Mūsų pateikti alternatyvus siūlymai dėl taupymo švietimo sektoriuje net nepradėti aptarinėti su socialiniais partneriais, o jau siūloma judėti toliau. Be to, kaip rodo praktika, ministrai dažnai net neatsižvelgia į profsąjungų siūlymus, nes neva „sprendimas ir atsakomybė tik ministrui“.

Tai kam šitie keisti žaidimai? Kad nuraminti švietimo bendruomenę pasakomis, jog neva jūsų atstovai viską kontroliuoja? O kaip dėl pateikimo socialiniams partneriams detaliųjų audito išvadų apie ŠMM struktūrų naudingumą? Ar užteks drąsos? Gal apskritai atėjo laikas pereiti prie atviro ir civilizuoto bendravimo ir bendradarbiavimo sukuriant Nacionalinį sektorinio socialinio dialogo komitetą, pasirašant pirmą Lietuvos istorijoje nacionalinį susitarimą? Gal laikas prisiimti atsakomybę ir Europos bendrijos lygmenyje ir nebijoti diskutuoti apie Lietuvos švietimo ir mokslo darbuotojų problemas tarptautiniame kontekste?

Laikas parodys ar  ŠMM atstovai  neliks provincialais, viską sprendžiančiais užkulisinių žaidimų lygmenyje, nepasitikinčiais socialiniais  partneriais, ignoruojančiais  ES ir Lietuvos įstatymus dėl informavimo ir konsultavimo. Galima ir taip, bet kaip teigiama Europos Komisijos rekomendacijose, skatinančiose socialinį dialogą, tai ankščiau ar vėliau priveda prie socialinio sprogimo, o Lietuvos istorija tai tik patvirtina. Nedrąsiems, neryžtingiems ir abejingiems ne vieta šiuolaikinėje atviroje ir demokratinėje visuomenėje, kur dialogas yra didžiausia vertybė, kuri suteikia pasauliui ateitį ir įgalina visus taikiam sambūviui.     

Daugiau informacijos apie Europinį socialinį dialogą http://edudialogue.homestead.com//


LŠMPSF informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2009-03-24 18:16:21 | 2008-12-16d. ministr

"Esu tikras, kad atlikus auditą, profesionaliai įvertinus situaciją, peržiūrėsime ministerijos ir jos institucijų veiklą. Kalbu ne apie diržų susiveržimą dar labiau apkarpant mokyklas, universitetus ar kitas švietimo įstaigas. Kalbu apie valdiškas institucijas, kurių yra gana daug. Jų veiklos tikslingumas ar efektyvumas bus įvertintas. Svarbu gerinti administracinės veiklos efektyvumą visose švietimo grandyse. Jos veiklos kokybės rodiklis turi būti rezultatai, o ne popierių gausa. Švietimo ir mokslo gyvenime yra per daug biurokratijos. Ministerija pradės nuo savęs ir rodys pavyzdį, kaip reikia tvarkytis." O KĄ JIS MANO DABAR???

2009-03-24 14:48:13 | logas

Pasiryžimas viešosioms konsultacijoms yra iššūkis valdžios struktūroms, nes tenka iš esmės keisti valdymo kultūrą. Lietuvos regionai ir vietos bendruomenės gyvena remdamiesi išgyvenimo logika, neturėdami aiškaus ir vieningo supratimo, kur link Lietuvos švietimas juda.

2009-03-24 07:16:24 | problema

Lietuvoje, kur socialinė partnerystė nėra stipriai išplėtota, egzistuoja „negatyvaus" socialinio dialogo problema, kurią reikia spręsti „negatyvųjį" socialinį dialogą pakeičiant „pozityviuoju". Tai reiškia, kad socialiniai partneriai turi būti įtraukti į visą sprendimų priėmimo ir jų vykdymo procesą, o ne pasitelkti socialinius partnerius tik tada, kai reikia įgyvendinti valdžios jau priimtus sprendimus.

2009-03-24 07:07:23 | Rimantas

Kieta zinute! Matosi, kad gerai buvo prispausti ministeriniai klerkai. "Nieko nezinome, tokia situacija, bet norime dialogo" - dabartines Lietuvos pozicija.

2009-03-23 23:42:47 | :)

Geeeeras ! kaip primityviai ministerijos klerkai "suvystė" Steponavičių ! kažin, ar čia puodelio skleidžiama "kairiųjų grėsmė" suveikė, ar AŠDPS pataikymai į taupymo taikinius ? ir negi šio ministro "dialogas su profsąjungomis" - tik vaikiškų ambicijų, emocijų ir baimių atspindys ? Tai kas bus, kai su Milakniu reiks aiškintis dėl visų ŠMM dukterinių VĮ ir UAB'ų uždarymo ? Juk šiandien pasakė, kad tų valdiškų šiltnamių-tranų daugiausia prie ūkio ir švietimo ministerijų...

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.