Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Vaikų globos namų darbuotojų atstovai kyla į kovą už savo teises (1)

2009 Spalio 6d.

Prieš kelis metus už vaikų globos namų darbuotojų nugarų priimti socialinės apsaugos ir darbo ministerijos sprendimai šalyje veikiančiuose vaikų globos namuose dirbančius auklėtojus nuo 2010 metų sausio 1 d. paversti socialiniais pedagogais arba socialiniais darbuotojais, o pačius vaikų globos namus iš apskričių pavaldumo perduoti savivaldybėm gresia sunkiomis pasekmėmis. Tokia situacija neleidžia vaikų globos namų darbuotojams sėdėti sudėjus rankas. Š.m. rugsėjo pabaigoje Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos iniciatyva įvykusios vaikų globos namų problemas gvildenusios diskusijos dalyviai priėmė rezoliuciją, kuri įteikta Švietimo ir mokslo bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoms.

REZOLIUCIJA
DĖL ŠALIES VAIKŲ GLOBOS NAMŲ REORGANIZACIJOS
2009 m. rugsėjo  23d.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijai priklausančių Vaikų globos namų (VGN) profesinių organizacijų atstovai, 2009 m. rugsėjo 23 d. susirinkę Vilniuje, išklausę  Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, VGN direktorių asociacijos bei įvairių šalies miestų ir rajonų vaikų globos namų darbuotojų, vaikų globos namų profesinių sąjungų atstovų nuomonę ir susipažinę su VGN veiklą reglamentuojančiais ir šios veiklos tolimesnes perspektyvas numatančiais teisės aktais, konstatuoja:

1. Patvirtinant dabar galiojančius LR Vyriausybės nutarimus ir ministerijų vadovų įsakymus, susijusius su VGN tinklo pertvarkos bei vidaus struktūros klausimais, nebuvo vykdomos nuolatinės konsultacijos su darbuotojus atstovaujančiomis profesinėmis sąjungomis, o į atskirus darbuotojų pasiūlymus bei pastabas nebuvo atsižvelgta.
2. Ruošiant dabar galiojančius LR Vyriausybės nutarimus ir ministerijų vadovų įsakymus, susijusius su VGN tinklo pertvarkos bei vidaus struktūros klausimais, nebuvo atsižvelgta į galimas neigiamas pasekmes vaikų ugdymui ir jiems teikiamų socialinių paslaugų kokybei, bei VGN auklėtojų socialinei – ekonominei padėčiai nes jiems iki 50 proc. mažės darbo užmokestis, sutrumpės atostogų trukmė, o nauja pareigybė nebus įtraukta į darbuotojų, patiriančių psichinę bei emocinę įtampą, sąrašą, nors darbo pobūdis ir funkcijos išliks tos pačios, tik padidės darbo krūvis.
3. Pagrindinė dabar vykdomų VGN struktūrinių pokyčių priežastis – sudėtinga šalies ir savivaldybių ekonominė padėtis, verčianti beatodairiškai, dažniausiai vaikų bei darbuotojų sąskaita, taupyti lėšas.
4. LR Socialinės apsaugos ir darbo ir Švietimo ir mokslo ministerijų veiksmai VGN teisinio reguliavimo sferoje nesuderinti, sprendimai nuolat kaitaliojami, siekiant visą atsakomybę už neigiamas pertvarkos pasekmes užkrauti savivaldybėms bei įstaigų vadovams.
5. Nei LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, nei Švietimo ir mokslo ministerija neparengė teisės aktų, reglamentuojančių socialinių pedagogų, socialinių darbuotojų, dirbančių VGN, atestaciją, VGN auklėtojų perkvalifikavimo į socialinius pedagogus tvarkos ir VGN socialinio pedagogo pareigybės pavyzdinio aprašo.
6. VGN dirbantys pedagogai turi reikiamą išsilavinimą, ilgą darbo stažą ir geba teikti kokybiškas socialines paslaugas.  
7. Dabar veikiančiuose VGN nakties darbo metu dirba minimalus darbuotojų skaičius, todėl dėl streso, skubėjimo, pervargimo teikiamos nekokybiškos paslaugos.

Vadovaujantis aukščiau išdėstytais pastebėjimais, reikalaujame:
1. Siekiant išvengti VGN teikiamų socialinių paslaugų kokybės kritimo, sustabdyti VGN tinklo optimizavimą, kol nebus atlikta šių įstaigų akreditacija bei licencijavimas.
2. Švietimo ir mokslo ministerija bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerija  privalo prisiimti visišką atsakomybę dėl VGN reorganizacijos, struktūros pertvarkymo pasekmių ir atšaukti neapgalvotus sprendimus dėl auklėtojo pareigybės keitimo, o susidariusią probleminę situaciją spręsti konsultuojantis su socialiniais partneriais bei atsižvelgiant į jų nuomonę.
3. Keičiant pedagogų, dirbančių vaikų globos įstaigose pareigybių pavadinimus, nebloginti jų ekonominės-socialinės padėties, nemažinant jų atlyginimo, nedidinant darbo apimčių, užtikrinant turimas socialines garantijas.
4. Įtraukti socialinius pedagogus ir socialinius darbuotojus, dirbančius VGN ir kitose socialinių paslaugų įstaigose į darbuotojų sąrašą, kurių darbo pobūdis yra susijęs su didesne protine, emocine įtampa; nustatyti jiems darbo laiko sutrumpinimo tvarkoje esančių darbuotojų kategoriją bei  sutrumpinto darbo laiko trukmę.
5. VGN auklėtojams suteikti galimybę Lietuvos universitetuose įgyti aukštąjį socialinio pedagogo ar socialinio darbuotojo išsilavinimą studijuojant pagal sutrumpintą programą, nes pagal Europos Komisijos rekomendacijas šalyje turi būti formaliai pripažintos jų jau darbo metu sukauptos žinios ir įgūdžiai.
6. Nustatyti konkrečius VGN administracijos ir darbuotojų darbo užmokesčio koeficientus.
7. Priimant su VGN veikla, tos veiklos teisiniu reguliavimu susijusius dokumentus, jų projektus derinti su nacionalinėmis darbuotojų bei įstaigų vadovų atstovų organizacijomis.

Raginame artimiausiu metu susitikti su vaikų globos namų darbuotojų interesams atstovaujančios Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos atstovais, aptarti aukščiau išdėstytas problemas ir nedelsiant jas spręsti.

LŠMPSF informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2010-04-10 13:30:48 | Rita

tai čia tai baikė aš dirbu vgn namuose auklėtoja turiu aukšąjį neuniversitetinį išsilavinimą dirbu dešimt metų vaikų namuose ir vpu pedagoginis nepriima persikvalifikuoti ,kas turi aukštąjį tvarkoj ,o kas kolegiją baigė tai nulis ir kur eiti ?dabar stoti belieka y Šiaulių pedagoginį tai kol baigsiu tai ir vaikų namus uždarys ir kur teiravausi niekas nieko nežino kodėl mes streiko nekeliam tai aš nesuprantu. Švietimo ministerijoj valdininkų daug jie nieko nežino.Reikia persikvalifikuoti tam ,kad galėtum dirbti ,bet aš kaip dirbau taip ir dirbsiu,kas galėtų padėti šitam užburtam rate tai net neysivaizduoju.

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.