Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Europos švietimo profesinių sąjungų organizacijos (ETUCE) Aukštųjų mokyklų ir mokslo nuolatinio komiteto posėdis Bukarešte (0)

2012 Gegužės 2d.

Nuotraukoje ETUCE Aukštųjų mokyklų ir mokslo nuolatinio komiteto posėdžio dalyviai - prof. L.Šumskas, LAMPSS atstovas (Lietuva) ir dr. Ilze Trapenciere, LIZDA atstovė (Latvija) - šalia Bukarešto universiteto konferencijų centro.

Balandžio 26-27 d. Bukarešte (Rumunijoje) vyko aštuntoji Bolonijos proceso šalių ministrų konferencija. Europos universitetų darbuotojų profesinių organizacijų atstovai, kurių delegacija taip pat dalyvavo Bolonijos proceso šalių ministrų konferencijoje, balandžio 24-25 d., prieš pagrindinę konferenciją, surengė satelitinį  Europos švietimo profesinių sąjungų organizacijos (ETUCE) Aukštųjų mokyklų ir mokslo nuolatinio komiteto  posėdį, kuriame aptarė Bolonijos proceso eigą.

ETUCE komitetas savo satelitiniame renginyje aptarė pasiūlymus ir išsakė pastabas dėl ruošiamo paskelbti Bolonijos proceso Bukarešto komunikato. Beje, panašų pasitarimą prieš susirenkant Europos švietimo ministrams surengė ir Europos studentų organizacijų atstovai.

Lietuvos universitetų darbuotojus šiame Europos švietimo profesinių sąjungų renginyje atstovavo Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo tarptautinių ryšių koordinatorius prof. Linas Šumskas. Diskusijose buvo atkreiptas dėmesys ne tik į Bolonijos proceso pozityviąsias puses, tačiau ir į neigiamas pastarųjų metų universitetinių studijų ir mokslo reformų tendencijas. Pasitarimo dalyviai nurodė, kad Europos šalių vyriausybės  vis didesnę studijų mokesčių naštą perkelia ant studentų pečių, be to intensyvėja  universitetinių studijų  komercializacija ir marketizacija. Tuo tarpu universitetų misija yra platesnė – formuluoti demokratines vertybes, burti visuomenę, orientuoti į gerovės siekimą, skatinti inovacijas bei pažangą.

Buvo aptartas ETUCE 2011 m. spalio 20 d. komunikatas „ Aukštuoju mokslu neprekiaujama“ (Higher Education not for Sale), kuris sukritikavo Europos komisijos idėją plėsti „žinių trikampio“  koncepciją: švietimas-moksliniai tyrimai-verslas.
Centrinės ir Rytų Europos universitetų profesinių sąjungų atstovai kėlė aktualiausias universitetinių studijų, mokslinių tyrimų problemas. Jie pastebėjo, kad ekonominės krizės laikotarpiu ženkliai mažėjo universitetų darbuotojų atlyginimas (pvz., Rumunijoje net iki 25 proc.), didėjo darbo krūviai, žymiai padidėjo mokestis už mokslą, vis daugiau studentų vyksta mokytis į kitas šalis, kur yra palankesnės mokymosi sąlygos ir geresnės įsidarbinimo perspektyvos. Pasitarimo dalyviai pritarė nuomonei, kad vyriausybių taikomos taupymo aukštojo mokslo sąskaita priemonės yra nepriimtinos, nes gali tik pagilinti socialinę ir ekonominę krizę.

Europos švietimo profesinių sąjungų organizacijos (ETUCE)  Aukštųjų mokyklų ir mokslo nuolatinio komiteto  posėdyje dalyvavo ir  šios organizacijos direktorius Martinas Riomeris. Plenariniame posėdyje jis atkreipė dėmesį, kad nors vakarų Europoje profesinės sąjungos yra traktuojamos kaip svarbūs socialiniai partneriai, tačiau kai kuriose postkomunistinėse šalyse,  tarp jų ir Lietuvoje, darbdaviai dažnai ignoruoja kolektyvinių derybų ir socialinio dialogo svarbą. ETUCE direktorius priminė, kad dar kovo mėnesį kreipėsi į Lietuvos švietimo ministeriją dėl nepriimtinos jos pozicijos nustatant darbdavį ir pripažįstant ministerijos, kaip  darbdavio funkcijas. Jis priminė, kad jei situacija greitu laiku nepasikeis ir jei ministerija nedės pastangų išsiaiškinti, kas yra darbdavys švietimo srityje Lietuvoje, ETUCE ketina rašyti skundą į Tarptautinę darbo organizaciją Ženevoje. Taigi, ETUCE pasiryžusi solidariai remti mūsų pastangas normalizuoti socialinį dialogą tarp švietimo darbuotojų ir darbdavių Lietuvoje.

 

Prof. Linas Šumskas, Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimo (LAMPSS) tarptautinių ryšių koordinatorius
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.