Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Perversmą švietime įteisins slapčia ir paskubomis parengtas naujos redakcijos įstatymas (0)

2010 Kovo 30d.

Naujos redakcijos Švietimo įstatymo priėmimo eiga ir aplinkybės šalies pedagogų interesams atstovaujantiems Lietuvos švietimo profesinės sąjungos ekspertams (buvęs – Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimas) kelia pačias juodžiausias mintis dėl jo autorių tikrų ketinimų bei įsigaliojimo pasekmių.

Švietimo įstatymo projektas paruoštas visiškai slaptai nuo plačiosios pedagoginės visuomenės. Daugiau nei prieš du mėnesius Švietimo ir mokslo ministro G. Steponavičiaus sudaryta žinybinė darbo grupė paruošė iš esmės naują teisės akto projektą, nors ministerijos interneto tinklapyje iki pat kovo vidurio buvo skelbiamas įvairių suinteresuotų šalių, tarp jų ir profesinės sąjungos, sukritikuotas Švietimo įstatymo projekto variantas. Nei visuomenei, nei Seimo nariams nematytas projektas kovo pradžioje buvo pateiktas tvirtinti LR Vyriausybei ir iš jos atsidūrė Seime.

Naujos redakcijos Švietimo įstatymo projektas buvo ruošiamas remiantis iš esmės ydingu principu – siekiant įteisinti jau įvykusius ar jau už kelių mėnesių įvyksiančius pokyčius švietimo sistemoje. Tokią plačią šalies gyvenimo sferą apimančio skėtinio įstatymo paskirtis turėtų būti siekis, dermėje su nacionaline švietimo strategija bei Vyriausybės programa, modeliuoti sistemos raidą bent penkerius metus į priekį, o ne įteisinti kažkieno sugalvotus, pradėtus ir nebaigtus, chaotiškai įvykdytus pokyčius.

Švietimo įstatymo pakeitimo įstatymo aiškinamajame rašte, kurį ministras G. Steponavičius teikė Seimui, kaip svarbiausi projekto tikslai yra pateikiami: a) siekis panaikinti apskrities viršininko įgaliojimus ir juos paskirstyti kitiems švietimo valdymo subjektams; b) integruoti Specialiojo ugdymo įstatymo nuostatas į Švietimo įstatymą; c) suderinti Švietimo įstatymo nuostatas su LR Civiliniu kodeksu, LR Mokslo ir studijų įstatymu, LR Biudžetinių įstaigų įstatymu ir kitais įstatymais. Deja, panašu, kad pagrindinis įstatymo autorių tikslas – vienu smūgiu ir galutinai pribaigti taip jų nekenčiamą vidurinę mokyklą. Šį ministro A. Monkevičiaus pradėtą Kryžiaus žygį G. Steponavičius pasiruošęs pergalingai baigti net nepaisydamas "savosios" Vyriausybės programinių nuostatų, kurios aiškiai sako: "mokyklų tinklo optimizavimą vykdysime atsižvelgdami į (...) bendruomenės ir regiono interesus(...)", o "(...)tėvai, pagrindiniai švietimo sistemos užsakovai, turėtų sprendimo teisę mokyklose". Apie kokius bendruomenės poreikius bei tėvų teisę spręsti kalbama, kai daugelyje šalies vietovių – nuo sostinės iki mažų kaimelių – su baisiausiais skandalais restruktūrizuojamos vidurinės mokyklos?

Pateiktos Švietimo įstatymo pataisos nebuvo derintos su jokiomis interesų grupėmis ar socialiniais partneriais, tarp jų ir profesinėmis sąjungomis. Ministras G. Steponavičius ir jo politinio pasitikėjimo komanda dažnai mėgsta švietimiečius pamokyti apie socialinio dialogo mokyklose ir savivaldybėse stiprinimo reikšmę, tačiau nacionaliniu lygmeniu minėtas dialogas gerokai šlubuoja. Įstatymo projekte apie socialinę partnerystę švietimo sistemoje irgi yra tik užuominos. Tiksliau, viena užuomina: pedagogų profesinėms sąjungoms suteikiama teisė įstatymų nustatyta tvarka dalyvauti sprendžiant pedagogų darbo sąlygų klausimus darbovietėje, nors tiek Darbo kodeksas, tiek Profesinių sąjungų įstatymas numato daug platesnes darbuotojų atstovų teises veikti tiek savivaldybių, tiek ir nacionaliniu lygmeniu.

Be aukščiau išvardintų pastebėjimų ir kritikos, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos ekspertams nagrinėjusiems Švietimo įstatymo pataisų projektą iškilo nemažai klausimų dėl teisės akto autorių siekio apriboti mokyklų savivaldą, išplėsti mokytojų pareigas, įvesti naujas nuostatas dėl darbo apmokėjimo. Sunkiai paaiškinamas švietimo valdininkų atkaklus nenoras įvesti mokyklų vadovų rotaciją, kartu stengiantis išplėsti jų galias. Dėl visų šių ir kitų Švietimo įstatymo pakeitimų profesinė sąjunga pateiks savo poziciją tiek Švietimo ir mokslo ministerijai, tiek ir Seimui.

LŠPS pranešimas spaudai
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.