Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Aukštųjų mokyklų dėstytojai ir kiti darbuotojai studijavo darbo teisę (0)

2009 Sausio 19d.

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas (LAMPSS) dėstytojams bei kitiems universitetų ir kolegijų darbuotojams surengė seminarą, kuriame buvo analizuojami darbo teisės taikymo praktikoje aspektai. Vesti seminarą buvo pakviesti ne teisininkai, o teisės normų taikymo praktikai ir patyrę lektoriai - Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų (AŠDPS) pirmininkas Audrius Jurgelevičius ir mokymų vadovas Romas Turonis.

Seminarą pradėjo LAMPSS pirmininkė Klaipėdos universiteto docentė Asta Lapinskienė. Ji kalbėjo apie darbo santykius bei aukštąjį mokslą ir studijas reglamentuojančių įstatymų nesuderinamumą. Nors įstatymų viršenybė aiškiai nusako, kad LR Darbo kodekso normos aukštesnės už universitetų statutus, neretai rektoriai ir kiti administratoriai teisines normas interpretuoja savaip. Įstatymų dermės nesiekia ir pats Seimas ar Vyriausybė, priimdami prieštaraujančius vienas kitam įstatymus. Tačiau cinizmo viršūnė kai, vykdomosios valdžios institucijos ignoruoja Konstitucinio teismo nutarimus. Deja, aukštųjų mokyklų profesinės sąjungos dar nėra tiek stiprios, kad priverstų tiek valdžią, tiek rektorius besąlygiškai laikytis įstatymų ir nutarimų. Todėl profesinės sąjungos – vienintelis instrumentas, galintis apginti darbuotojų teises ir atstovauti jų interesams.

A. Jurgelevičius su seminaro dalyviais diskutavo apie kolektyvinius darbo santykius ir socialinį dialogą. Pagrindinis kolektyvinių darbo santykių metodas – derybos ir tik kai jos nepavyksta, inicijuojamas kolektyvinis ginčas, kuris gali baigtis streiku. Derybos paprastai įforminamos kolektyvine sutartimi ar kitu susitarimu. Seminaro dalyviai aiškinosi apie ką galima tartis sutartyje, kaip įkalbėti ar priversti administraciją derėtis, kas ruošia kolektyvinės sutarties projektą, ką daryti, jei universitete veikia dvi profsąjungos arba kai profesinė sąjunga dar labai negausi. Lektorius pateikė nemažai pavyzdžių, kaip kolektyvinių derybų ir sutarčių klausimai sprendžiami mokyklose. Dėstytojai surado nemažai analogijų ir bandys juos pritaikyti savo praktikoje.

Kitas seminaro vedantysis R. Turonis kalbėjo apie atstovavimo darbuotojų interesams formas ir metodus, teisinį atstovavimo reglamentavimą bei individualius darbo santykius. Jei nėra darbuotojų atstovavimo sistemos, kartais kyla socialinis karas, o dažniausiai darbuotojai tiesiog išnaudojami. Socialinis dialogas įmanomas, kai abi pusės lygiateisės ir lygiavertės. Darbuotojams atstovauti mūsų šalies Konstitucija įpareigojo profesines sąjungas. Deja, profesines sąjungas suasmenindami, t.y., profesinę sąjungą laikydami vien pirmininku, mes iš atstovavimo padarome „vedlių“ sistemą. „Vedliai“ irgi žmonės su visomis silpnybėmis. Švietimo profesinė sąjunga čia turi karčią patirtį, kai „vedlys“ įvėlė organizaciją į finansines aferas.

Diskusijose apie individualius darbo santykius išsamiausiai aiškintasi drausminių nuobaudų skyrimo ir ginčų, jei darbuotojas mano, kad drausminė nuobauda skirta neteisėtai, procedūros. R. Turonis dėstytojams papasakojo nemažai pavyzdžių iš savo praktikos, kaip pavykdavo įtikinti mokyklų vadovus atšaukti drausmines nuobaudas, kadangi buvo pažeistos procedūros ir darbuotojų teisės gintis.

Seminaro sėkmę rodo tai, kad lektoriai iš kart susilaukė kvietimų į kitus renginius. Artimiausiu metu seminaras planuojamas Vilniaus pedagoginiame universitete.


AŠDPS ir LAMPSS informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.