Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

LŠPS kviečia prisidėti prie kovos prieš lyčių stereotipus (0)

2018 Gruodžio 18d.

Kviečiame mokinius ir mokytojus išbandyti interaktyvų žaidimą (žaidimas puikiai veikia ir mobiliuose telefonuose).

Istorija apie lyčių skirtumus - tai interaktyvus grafinis pasakojimas, kuriame sprendžiami lyčių stereotipų ir diskriminacijos klausimai, didinant informuotumą apie tai, kaip tai gali neigiamai paveikti mergaičių ir moterų, berniukų ir vyrų mokymosi pasirinkimą ir karjeros galimybes. Žaidimas skirtas paaugliams, susiejant interaktyvius pasakojimus ir testus su lyčių nelygybės klausimais ES. Jo tikslas informuoti ir skatinti supratimą šia tema, aiškiai parodant, kaip tai lemia talento švaistymą, lyčių darbo užmokesčio skirtumus bei profesinės karjeros ir asmeninio gyvenimo disbalansą.

Žaidimą lietuvių kalba rasite čia: http://lt.agenderstory.eu/

 

"GET UP" ("Lyčių lygybės mokymai siekiant įveikti nesąžiningos diskriminacijos praktiką švietimo ir darbo rinkoje") projekto tikslas - naikinti stereotipus renkantis studijas ir profesinę karjerą bei skatinti lyčių lygybę švietime ir darbo vietose. Projekte daugiausia dėmesio skiriama asmens mokymosi ir patekimo į darbo rinką etapams, kai paprastai pradeda ryškėti lyčių nelygybės ir mažesnių galimybių moterims požymiai.

Nuorodą į internetinę mokymo programą „Lyčių lygybė“ rasite čia https://getup.a2hosted.com/?lang=lt

 

Kodėl reikia spręsti lyčių stereotipų problemas švietimo, mokymo ir darbo vietoje?

 

Faktais pagrįstas lyčių stereotipų egzistavimas, diskriminacija dėl lyties švietimo sistemoje bei darbo rinkoje išlieka ir daro neigiamą įtaką atskiriems žmonėms ir apskritai visuomenei. O štai lyčių paritetas gali būti ekonomiškai naudingas tiek, jog iki 2030 m. metinis pasaulio BVP augimo rodiklis padidėtų 0,6 procentiniu punktu.

 

Moterys turėtų būti skatinamos plėtoti savo mokymosi ir profesinės karjeros galimybes tose srityse, kur tradiciškai dominuoja vyrai. Vyrams taip pat turėtų būti siūlomas mokymosi ir karjeros pasirinkimas moterų dominuojamose srityse (ypač rūpybos ir švietimo sektoriuose).

 

Nepaisant to, kad Europoje moterų aukštojo mokslo pasiekimai yra geresni nei vyrų (32,8 proc. moterų  ir 28,9 proc. vyrų turi aukštąjį išsilavinimą)moterys vis dėlto sunkiau įsidarbina nei vyrai. Jos tampa stereotipų sistemos įkaitėmis, dirbančiomis mažai apmokamą darbą. Taigi talentų  švaistymas yra akivaizdus, kaip ir akivaizdus neigiamas poveikis bet kurios šalies ekonominiam augimui ir vystymuisi.

 

Moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumas vis dar būdingas Europos ir pasaulio darbo rinkoms, o moterys ES uždirba vidutiniškai 16 proc. mažiau už vyrus atlikdamos tas pačias funkcijas tose pačiose darbo vietose.

 

Didesnis darbo užmokesčio atotrūkis būdingas gana siauram darbo rinkos sektoriui, o tai reiškia, kad moterys orientuojasi į labai ribotą profesijų kiekį (pvz., Čekijoje, Estijoje ir Suomijoje) arba į tas, kuriose didelė dalis moterų dirba ne visą darbo dieną (pvz., Vokietijoje ir Austrijoje). Įtakos darbo užmokesčio skirtumui gali turėti ir jo nustatymo teisiniai mechanizmai bei metodikos.

 

Lyčių stereotipai ar diskriminacijos dėl lyties praktika gaji ne tik darbo užmokesčio, bet ir darbo pasidalijimo požiūriu. Skirtingas moterų ir vyrų apmokamo ir neapmokamo (namų ūkio darbai) darbo pasidalijimas daro įtaką moterų gyvenimui ir riboja jų galimybes dalyvauti mokymosi visą gyvenimą procese ir ugdyti įgūdžius bei kvalifikaciją, reikalingas lengviau patekti į darbo rinką arba įgyti naujas profesijas.

 

Didesnė dalis moterų, o ne vyrų yra atsakinga už vaikų priežiūrą, namų ūkio darbus ir maisto gaminimą. ES dirbančios moterys praleidžia namų ruošos ir vaiko priežiūros darbuose vidutiniškai 26 valandas per savaitę, o vyrai – tik 9 valandas. Visose valstybėse narėse yra daug daugiau moterų, dirbančių vaikų priežiūros ir namų ruošos darbus nei vyrų. 2016 m. ES 79% moterų kasdien triūsė namuose ar prižiūrėjo vaikus, lyginant su 34% tuo užsiimančių vyrų.

 

Tradiciniai lyčių stereotipai daro įtaką moterims ir vyrams pasirenkant jiems „tinkamas“ mokymosi sritis ar profesijas, tuo būdu užkertant kelią asmenims pasirinkti profesinę karjerą srityje, kuri jiems yra viliojanti, tačiau tradiciškai „neskirta“ jų lyčiai. Taigi, tik skatinant lyčių lygybę galima keisti šią beviltišką situaciją.

 

 

Nuotaikingus video rasite čia:

 

 

 

 

 

 

Europos Sąjungos programos REC (lygios teisės ir pilietiškumas) skirta parama rengiant šias veiklas nėra laikoma turinio patvirtinimu, turinys atspindi tik autorių nuomonę. Europos komisija negali būti laikoma atsakinga už bet kokį neteisėtą aukščiau pateiktos informacijos naudojimą.

 

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.