Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Gruodžio 4 d. pasirašytas protokolas niekaip netrukdo streikuojantiems siekti savo reikalavimų įgyvendinimo (0)

2018 Gruodžio 6d.

Kelias savaites vykstantis mokytojų streikas kelia dideles aistras tiek švietimo bendruomenėje, tiek ir visoje visuomenėje. Streiką organizuojančios profesinės sąjungos pirmininkas A. Navickas, bandydamas dar labiau dramatizuoti situaciją, kaltina tiek Švietimo ir mokslo ministeriją bei Vyriausybę, kurios nepradeda tiesioginių derybų su jo vadovaujama organizacija dėl iškeltų reikalavimų, tiek kitas švietimo profesinės sąjungas, kurios, neva, veda užkulisines derybas bei pasirašinėja susitarimus su ministerija už streikuojančių nugaros, taip griaudamos šventą profsąjunginio solidarumo principą. Tačiau situacija nėra tokia paprasta, kai bando vaizduoti A. Navickas, sąmoningai ar per nesusigaudymą suplakdamas du skirtingus dalykus į vieną.

Pirmiausia, dėl neva separatinių derybų, kuriomis kitos profesinės sąjungos – Lietuvos švietimo profesinė sąjunga, Lietuvos mokytojų, švietimo ir mokslo profesinė sąjunga, švietimo ir mokslo profesinė sąjunga „Solidarumas“ ir „Sandraugos“ profesinė sąjunga. Visos šios organizacijos dar yra pasirašiusios Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinę sutartį, kuri įsigaliojo 2017 m. lapkričio 20 d. Derybose dėl šios sutarties dalyvavo ir A. Navicko profesinė sąjunga, tačiau pasibaigus deryboms, ji sutarties nepasirašė.

Šios sutarties 17 punktas nurodo – „jei keičiami norminiai teisės aktai pedagoginių ir mokslinių darbuotojų darbo apmokėjimo srityje, pakeitimai derinami su Profesinėmis sąjungomis“. Be abejo tomis, kurios yra pasirašiusios šią sutartį! Garsiai nuskambėjęs, lapkričio 29 d. net 14 valandų trukęs, ruošiamų etatinio mokytojų darbo bei mokyklų finansavimo tvarkos pakeitimų derinimas ir buvo atliekamas įgyvendinti minėtą kolektyvinės sutarties punktą. Nenorint nuošalyje palikti ir streiką organizuojančios profesinės sąjungos, susitikime labai aktyviai dalyvavo jos atstovai bei buvo aptarinėjami jų pateikti siūlymai.

Susitikimo pabaigoje paaiškėjo, kad dėl vienų dalykų pavyko sutarti, dėl dalies – nepavyko. Dėl nesutartų dalykų, puikiai suprasdami, jog jų ŠMM negali įgyvendinti, visos profesinės sąjungos, nesiskirstydamos iš ministerijos, dar tą pačią naktį kreipėsi į Seimo parlamentines partijas, reikalaudamos likusiems sutarimams reikalingos 300 mln. eurų sumos skyrimo į valstybės biudžetą. Būtina pastebėti, kad kreipimesi nėra reikalavimo šiuos pinigus būtinai numatyti jau 2019 metais.

Gruodžio 4 d. šakos kolektyvinę sutartį pasirašiusios profesinės sąjungos („Sandraugos“ profesinės sąjungos pirmininkas dėl užimtos darbotvarkės nedalyvavo) pasirašė lapkričio 29 d. protokolą, užfiksuodami pasiektus susitarimus. Tai ypač svarbu, paaiškėjus, jog keisis ŠMM vadovybė, nes būtinas tęstinumas ir esant naujam ministrui. Reikia nuraminti skeptikus, tvirtinančius, jog J. Petrauskienės parašas negalios, nes susitarimą turės vykdyti kitas ministras. Susitarta ne su piliete J. Petrauskiene, o su švietimo ir mokslo ministru, todėl sudėti parašai turės galią ir kitam ministrui.

Logiška, kad šakos kolektyvinės sutarties nepasirašiusios ir streiką organizuojančios profesinės sąjungos vadovai nepasirašė protokolo, nes šiai organizacijai nėra aktualus aukščiau minėto kolektyvinės sutarties 17 punkto nuostatų įgyvendinimas. Tuo pačiu, būtina žinoti, kad šis susitarimas juridiškai neužkerta kelio streiką organizuojančiai profesinei sąjungai toliau reikalauti, kad ŠMM įvertintų bei aptartų jų atskirai keliamus reikalavimus.

Tiek Lietuvos švietimo profesinė sąjunga, tiek kitos šakos kolektyvinę sutartį pasirašiusios organizacijos, palaiko kiekvieno – asmens ar organizacijos – konstitucinę teisę būti išgirstiems.

 

LŠPS informacija

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.