Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Ar Robinzonas Kruzas laukia etatinio apmokėjimo? (0)

2018 Rugpjūčio 30d.

Nuo šių metų rugsėjo 1 d. šalies bendrojo, neformaliojo ir profesinio ugdymo mokyklose pradedamo taikyti etatinio mokytojų darbo apmokėjimo įgyvendinimas vis labiau pradeda panėšėti į plaukiojimą dar netyrinėtose, pilnose netikėtumų ir pavojų vandenynuose. Seimas, nors vėluodamas, priėmė reikalingus įstatymo pakeitimus, švietimo ir mokslo ministrė pasirašė atitinkamus poįstatyminius teisės aktus, o jos pavaldiniai pateikė oficialias rekomendacijas kaip diegti naujoves. Tačiau nepaisant dokumentų, kone kiekvieną dieną mokytojus pasiekia sunkiai protu suvokiamos žinios apie vieną ar kitą naujo modelio niuanso interpretavimą, kuris iš pašaknų griauna geras teisės akto autorių intencijas.

Viena iš tokių įdomybių – kontaktinių valandų ir laiko skirto joms pasiruošti skaičiavimas. Visi sutaria, jog kontaktines valandas reikia skaičiuoti 37 (pradinių klasių mokytojams 35) savaitėms, t.y. laikui kai mokiniai privalo lankyti mokyklą. Tačiau šias kontaktines valandas vedantis mokytojas dirba 42 savaites, t.y. 5 savaitėms ilgiau nei trunka mokymosi procesas. 

Kiekvienas etatinio darbo apmokėjimo principą suvokiantis žmogus žino, kad darbuotojui mokamas atlyginimas ne už dirbtas ar nedirtas valandas, o už etatą. Tokiu būdu ir etatą ar jo dalį turintiems mokytojams atlyginimas mokamas visą jo darbo laiką, nesvarbu ar tuo metu vyksta pamokos ar mokiniai atostogauja. Vadovaujantis šia aksioma savotiškas 5 savaičių kontaktinių ir pasiruošimui joms skirtų valandų likutis privalo būti perkeltas prie kitai veiklai mokyklos bendruomenėje skirtų valandų. 

Elementarus aukščiau parašyto skaičiavimo pavyzdys: mokytojui skirta 10 kontaktinių valandų per savaitę ar 370 valandų per metus. Likusios 50 (10 val. × 5 sav.) valandų skiriamos veiklai mokyklos bendruomenėje tuo metu kai nevyksta pamokos. Analogiškai skaičiuojamos ir valandos skirtos ruoštis kontaktinėms valandoms. 

Tačiau nepaisant etatinio darbuotojų darbo apmokėjimų principų logikos, atsiranda mokyklų vadovų tvirtinančių, kad tiek kontaktines, tiek joms pasiruošti skirtas valandas skaičiuoti tik per 37 (35) savaites. Tokį savo požiūrį dažnai jie grindžia abstrakčiu pasakymu, jog yra mokytojų, kurie mokykloje „nieko daugiau nedirba, tik praveda pamokas ir namo“. Deja, toks paaiškinimas rodo paties aiškintojo nesugebėjimą vykdyti savo pareigų, t.y. mokyklos ugdymo procesą organizuoti taip, kad visi mokytojai tinkamai atliktų savo pareigas. 

Švietimo įstatymas numato pareigą mokytojams bendradarbiauti su kitais mokytojais, kad būtų pasiekti mokymo tikslai. Šis bendradarbiavimas įgyvendinamas ir per metodinių susivienijimų, kurių nariu yra visi mokytojai, veiklą. Tas pats įstatymas įpareigoja kiekvieną mokyklą privalomai vykdyti pasirinktą patyčių prevencijos programą, todėl visi su mokiniais dirbantys asmenys vienaip ar kitaip yra įtraukiami į šią veiklą. 

Kiekvienoje mokykloje vykdomas vidaus auditas, kviečiami gamybiniai ar kitokie susirinkimai, pasitarimai ir kitokie susibūrimai, beveik visi mokytojai budi pertraukų tarp pamokų metu ir vyksta kitos veiklos, į kurias vienaip ar kitaip įtraukiami (ar turi būti įtraukiami) visi mokytojai, numatant ir atitinkamą apmokėjimą.

Taigi, įvedus etatinį mokytojų darbo apmokėjimą kiekvienam mokytojui turinčiam nors 1 kontaktinę valandą, privaloma numatyti bent minimalią veiklą mokyklos bendruomenėje ir apmokėjimą už ją. To nepadarius, mokytojas bus elementariai apvogtas, nesumokant jam dalies už etatą ar jo dalį priklausančio atlyginimo. Ir štai tada tikrai išsipildys juodųjų pranašų prognozės apie mokytojų atlyginimus mažinančią reformą!

Girdint kai kurių veikėjų kartojamą mantrą apie niekaip mokyklos bendruomenės veikloje nedalyvaujantį ir tik vedantį pamokas mokytoją, į galvą ateina mintis paklydėlė – o gal kalbama apie mokytoją vardu Robinzonas Kruzas, kuris negyvenamoje saloje vienintelis moko vienintelį mokinį Penktadienį? Tik vargu ar šį keliautoją sužavėtų lietuviška mokytojo gyvenimo tikrovė...

Audrius Jurgelevičius

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.