Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Darbo sutarčių pakeitimai su mokytojais (0)

2018 Birželio 25d.

Baigiantis mokslo metams, būtina aptarti dažną reiškinį ugdymo įstaigose – darbo krūvių skirstymą sekantiems metams. Ateinančių mokslo metų pradžia gali būti neįprasta bendrojo ugdymo pedagogams dėl būsimo etatinio darbo apmokėjimo įvedimo. Jau dabar tenka gauti klausimų, susijusių su darbo sutarčių pakeitimais ar nutraukimu, kurių pagrindu yra nurodomas etatinio darbo apmokėjimo įvedimas. 

Svarbiausia žinia šioje situacijoje – etatinis darbo apmokėjimas nenumato teisinio pagrindo darbo sutarčiai nutraukti. Todėl, bet koks argumentas, kad darbo sutartis turi būti nutraukta dėl etatinio darbo apmokėjimo įvedimo – netiesa. Pirma, kol kas naujas apmokėjimo modelis nėra priimtas Seime, todėl juo vadovautis negalima, antra, net ir priėmus naują apmokėjimo tvarką, sutarčių nutraukti nereikės, pakaks padaryti galiojančios darbo sutarties pakeitimus, apibrėžiant joje konkrečias savaitines darbo valandas, taikomo darbo užmokesčio koeficientą ir tikslų darbo užmokestį eurais. Kartu keisis pareigybės aprašas, kuriame bus koreguojamos mokytojo funkcijos. Kadangi bus keičiamos darbo sutarties sąlygos, norint jas pakeisti reikalingas darbuotojo sutikimas. Negavęs rašytinio darbuotojo sutikimo dirbti pakeistomis darbo sutarties sąlygomis, darbdavys turės teisę nutraukti darbo sutartį su visomis darbuotojui priklausančiomis išeitinėmis išmokomis ir įspėjimo terminais. Ir visgi, jei bus rasta priežasčių sudaryti naują darbo sutartį (gali būti, kad darbuotojas iki šiol dirba ne darbo sutarties, o įsakymo pagrindu), tokiu atveju būtina sudaromoje darbo sutartyje numatyti darbo santykių tęstinumo nuostatą, t.y. darbo sutartyje turi persikelti data, nuo kada dirbama pas konkretų darbdavį (pvz. darbo santykiai tęsiasi nuo 1996 m. rugsėjo 1 d., įsak. Nr.1D-25). Nuo šio įrašo priklauso būsimo garantijos ir išmokos.

Kitas svarbus aspektas – darbo sutarties sąlygų keitimas, kuris nesusijęs su etatiniu darbo apmokėjimu. Ugdymo įstaigose išplitusi ydinga praktika, kada vadovas mokslo metams besibaigiant, išdalina „atleidimo lapelius“ visiems tam tikro dalyko mokytojams, o rugpjūčio pabaigoje vieną iš jų atleidžia. Ką darbuotojui reikia žinoti ir kaip apsiginti tokioje situacijoje? Jei įspėjimas apie būsimą atleidimą įteikiamas keliems darbuotojams, tikėtina, kad tam yra taikomas teisinis pagrindas numatytas darbo kodekso 57 str. 1 d. 1 p. – darbuotojo atliekama funkcija darbdaviui tampa perteklinė. Tačiau būtina žinoti, kad įsigaliojus naujam darbo kodeksui, darbdavys nėra laisvas vienašališkai priiminėti sprendimus dėl darbuotojo atleidimo, kai jo funkcija tampa pertekline. Pirmiausiai, įstaigoje turi būti patvirtinti atleidžiamų darbuotojų atrankos kriterijai, kurie privalo būti suderinti su darbuotojų atstovais. Kriterijai gali būti tvirtinami konkrečiam atleidimui, ar patvirtinami visiems galimiems atleidimams įstaigoje. Kitas labai svarbus aspektas – darbuotojų atranką vykdo speciali darbdavio patvirtinta komisija, kurioje turi būti bent vienas darbo tarybos narys. Ir tik ši komisija atrenka kuriam darbuotojui įteikti įspėjimą apie atleidimą. Visų darbuotojų įspėti ne tik nereikia, bet ir negalima, o atrinktas darbuotojas turi būti tinkamai įspėjamas, jam suteikiamas apmokamas laisvas laikas naujo darbo paieškoms, siūlomos visos laisvos darbo vietos esančios toje įstaigoje, kurios atitinka jo žinias, kvalifikaciją ir gebėjimus. Jei darbuotojas įspėjimo laikotarpiu suserga ar atostogauja, darbo sutarties terminas nusikelia iki atostogų ar ligos pabaigos. 

Jei manote, kad darbdavys nesilaiko aukščiau aptartų procedūrų ir pažeidžia jūsų teises, galima kreiptis į švietimo profesinės sąjungos, veikiančios švietimo įstaigoje, organizaciją, prašant atstovauti kreipiantis darbo ginčų komisiją prie Valstybinės darbo inspekcijos ginčijant darbdavio priimtus sprendimus.

LŠPS informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.