Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

LŠPS informacija apie pedagogų kasmetines atostogas (2)

2018 Gegužės 22d.

Artėjant vasarai darbuotojui ypač svarbu žinoti kokios trukmės atostogos jam priklauso. Jau niekas neabejoja, kad Mokyklų, psichologinių, pedagoginių psichologinių tarnybų, vaikų globos įstaigų ir sutrikusio vystymosi kūdikių namų pedagoginiams darbuotojams suteikiamos 40 darbo dienų trukmės kasmetinės atostogos.

Kasmetinės atostogos – laisvas nuo darbo laikas, suteikiamas darbuotojui pailsėti ir darbingumui susigrąžinti. Teisė pasinaudoti dalimi kasmetinių atostogų atsiranda, kai darbuotojas įgauna teisę į bent vienos darbo dienos trukmės atostogas. Darbo kodeksas aiškiai pasako, kad kasmetinės atostogos gali būti suteikiamos ir dalimis, tačiau viena iš kasmetinių atostogų dalių negali būt trumpesnė kaip 10 darbo dienų (12 darbo dienų, jei dirbama 6 dienas per savaitę). Vadinasi, jei darbuotojas naudos kasmetines atostogas dalimis, jis privalo vieną kartą atostogauti ne trumpiau kaip 10 (ar 12 ) darbo dienų iš eilės.

Reikia atkreipti dėmesį, kad darbo kodekse, apibrėžiant kasmetines atostogas ir jų suteikimo tvarką, neišskirta nei viena profesija ar jų grupė. Vadinasi, visiems šalies darbuotojams Darbo kodekso nuostatos taikomos vienodai, taip pat ir pedagogams. Vienintelė išimtis, kuri taikoma pedagogams, yra kasmetinių atostogų suteikimas už pirmuosius darbo metus. Tokiu atveju jiems atostogos suteikiamos mokinių ir/ar studentų vasaros atostogų metu, nepaisant to, kada šie darbuotojai pradėjo dirbti mokykloje. Tačiau ši nuostata nepaneigia darbuotojo teisės prašyti suteikti kasmetines atostogas dalimis.

Kasmetinės atostogos suteikiamos pagal kasmetinių atostogų suteikimo eilę. Kasmetinių atostogų suteikimas yra darbo santykių šalių bendras sutarimas, tačiau būtina atkreipti dėmesį, kad Darbo kodeksas numato eilę darbuotojų, kurių prašymą suteikti kasmetines atostogas darbdavys privalo tenkinti. Tai: nėščios darbuotojos, tėvai, jų vaiko motinos nėštumo ir gimdymo atostogų metu, darbuotojams, kurie mokosi nenutraukdami darbo, darbuotojams slaugantiems sergančius šeimos narius ir neįgaliuosius, asmenims sergantiems chroniškomis ligomis, kurių paūmėjimas priklauso nuo atmosferos sąlygų (reikalinga medicinos įstaigos rekomendacija).

Daugiausiai diskusijų ir klausimų sukėlė atostogų suteikimas darbuotojams, kurie toje pačioje darbovietėje dirba pagal darbo sutartį ir susitarimą dėl papildomo darbo, jeigu pagal atliekamas funkcijas darbuotojui priklauso skirtingos trukmės kasmetinės atostogos. Tarkime, pagal pagrindinę sutartį priklauso 40 darbo dienų kasmetinių atostogų, o pagal papildomą susitarimą – 20 darbo dienų arba atvirkščiai pagal pagrindinę– 20 darbo dienų, o pagal papildomą – 40 darbo dienų kasmetinių atostogų. Valstybinė darbo inspekcija pateikė šiuo klausimu išaiškinimą, kad Turėtų būti vadovaujamasi Lietuvos Respublikos darbo kodekso 35 straipsnio 7 dalimi, jeigu atlikdamas susitarime dėl darbo funkcijų jungimo numatytą papildomą darbo funkciją darbuotojas dėl to įgyja teisę naudotis šiame kodekse ar kitose darbo teisės normose nustatytomis papildomomis teisėmis ar pareigomis (ilgesniu poilsio laiku, trumpesniu darbo laiku, atostogomis ir kita), jos šiam darbuotojui taikomos tik tada, kai atliekama papildoma funkcija, ir tik tiek, kiek ji atliekama.

Tai reiškia, kad tuo atveju, jeigu pagal pagrindines pareigas darbuotojui priklauso, pavyzdžiui 20 darbo dienų kasmetinių atostogų, o pagal susitarimą dėl papildomo darbo - 40 darbo dienų atostogų, darbuotojui suteikiamos kasmetinės atostogos ilgesnės trukmės (40 darbo dienos), tačiau po 20 darbo dienų darbuotojas turi teisę grįžti į pagrindines pareigas papildomose pareigose tęsiant atostogas dar 20 darbo dienų). Vis dėlto, jeigu darbuotojui pagal pagrindines pareigas priklauso ilgesnės trukmės atostogos (pavyzdžiui, pagrindinės pareigos yra mokslo darbuotojas, kurioms priklauso 40 darbo dienos kasmetinių atostogų, o papildoma funkcija – administratorius - 20 darbo dienų atostogų), darbuotojui suteikiama ilgesnės trukmės kasmetinės atostogos abiem pareigoms vienu metu.

Vadinasi, jei darbuotojo pagrindinės pareigos yra bibliotekininkas, o papildomos – mokytojas, jis atostogauja 20 darbo dienų, Tuomet įgyja teisę, bet ne pareiga grįžti į pagrindines pareigas dirbti ir atostogauti papildomose pareigose. Jei pagrindinės pareigos – mokytojas, o papildomos bibliotekininkas, darbuotojas atostogauja visas 40 darbo dienų, tiek, kiek priklauso mokytojui.

 

Parengė Lietuvos švietimo profesinės sąjungos teisininkė

 

Susiję straipsniai:

LŠPS informacija apie atostoginius

 

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2019-08-01 14:59:23 | Vilija

Pagrindinės pareigos – mokytojas, o papildomos bibliotekininkas. Atostogauju 40 d.d. kaip mokytoja ir 20 d.d. kaip bibliotekininkė. Vadovai reikalauja bibliotekininko pareigoms rašyti neapmokamų atostogų prašymą už likusį atostogų laiką. Ar teisėtai?

2019-06-20 07:08:39 | Tadas

Ar priklauso pedagogams papildomos atostogos už darbo stažą?

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.