Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Europos profesinių sąjungų Švietimo komitete (ETUCE) – apie mokslininkų pensijas (RESAVER), studentų mobilumą (ERASMUS) ir informacinių technologijų (IT) naudojimą (0)

2017 Kovo 21d.

ETUCE jungia 48 Europos šalių šalių 131 organizaciją, iš viso – 11 milijonų švietimo ir mokslo sistemoje dirbančiųjų narių, yra ETUC (Europos profesinių sąjungos konfederacijos) narė.

Laisvas asmenų judėjimas ES erdvėje paskatino besimokančiųjų, dėstytojų, tyrėjų mobilumą ir pažangą, bet yra šalių, kur švietimo darbuotojai dar vis netenka darbo dėl politinių priežasčių. Kitur pasitaiko, kad mokslininkai priversti tenkintis trumpalaikėmis darbo sutartimis.

ETUCE aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų nuolatinio komiteto (HERSC) susitikime, įvykusiame kovo 14 – 15 d. d. Briuselyje, posėdžiavo 42 atstovai iš 26 šalių, dalyvavo EQAR (Kokybės užtikrinimo Europos aukštajame moksle asociacijos), ES komisijos atstovai, ETUCE biuro nariai.

Posėdžio dalyvius pasveikino Belgrade 2016 m. gruodžio 5 – 6 d. d. vykusiame ETUCE suvažiavime patvirtinta naujoji Europos regiono direktorė Susan Flocken bei HERSC komiteto ilgametis pirmininkas Jens Vraa–Jensen. Posėdyje buvo išrinktas naujasis HERSC pirmininkas Rob Copeland ir vicepirmininkai – Alessandro Arienzo  ir Annette Dolan. Patvirtintas 2016 m. rugsėjo mėn. 19 – 20 d. d. vykusio HERSC susitikimo protokolas, kuriame atsispindi pagrindinės komiteto svarstomos problemos.

HERSC posėdyje aptarti ir Maltos pirmininkavimo ES prioritetai, taip pat solidarumo su Turkijos švietimo profesinėmis sąjungomis bei netekusiųjų darbo švietimo darbuotojų rėmimo galimybės. Išklausyta darbo grupės ET 2020 ataskaita „Aukštojo mokslo modernizavimas“ bei informacija apie  konferenciją Maltoje ( „Pokyčiai aukštajame moksle: kaip mes mokome skaitmeniniame amžiuje“).

Įvertinant 30-ies metų jubiliejų mininčią ERASMUS mobilumo programą (joje 1987 m. dalyvavo 11 šalių per 3000 studentų, o iki 2013 – 2014 m. pabaigos jau buvo paremta 3,3 milijono studentų iš 34 šalių), atliktas išsamus tyrimas. Nepaisant to, kad 61 proc. 16 –30 m. jaunų žmonių nesidomi ES mobilumo programomis (57 proc. studentų yra per brangu studijuoti užsienyje), mobilumo patirtis geriau įsidarbinti padeda net 27 proc. jose dalyvavusių studentų. Dirbdami su įvairiakalbiais pavieniais studentais, dėstytojai negauna papildomo atlyginimo, skiriasi ir įvairių šalių mokymo programos, tačiau susipažinti su kitų šalių aukštojo mokslo įstaigomis padeda ERASMUS+ lėšos.

Modernizuojant aukštąjį mokslą ir siekiant jo kokybės, svarbu laisvai pasiekti elektroninėje erdvėje talpinamus mokslinių tyrimų duomenis, todėl ETUCE pritarė ES pasiūlymui numatyti išimtis, naudojant skaitmenius dokumentus mokymo (nekomerciniams) tikslams. 2016 m. rugsėjo 14 d. Europos komisija EP ir ET pasiūlė priimti „Direktyvą dėl autorinių teisių vieningoje skaitmeninėje erdvėje“ (COM(2016) 593 modernizavimo. HERSC posėdyje taip pat buvo priimtas atitinkamo nutarimo projektas.

HERSC komitetui atsiskaitė ir EQAR – Europos kokybės aukštajame moksle asociacijų registras (sąjunga), kurį sudaro 4 centrai: ENQA (Europos aukštojo mokslo kokybės užtikrinimo asociacija), ESU (Europos studentų sąjunga), EUA (Europos universitetų asociacija) ir EURASHE (Europos aukštojo mokslo institucijų asociacija). EQAR bendradarbiauja su socialiniais partneriais – BUSINESSEUROPE ir EI (Švietimo internacionalu) bei su 39 Europos šalių švietimo ministerijomis.

Europos migruojančių mokslininkų pensijoms skirto fondo RESAVER įkūrimo galimybes pristatė ES komisijos direktorato atstovas Andreas Dahlen. Fondas sustiprėtų per 10 metų, ir jei šalys narės prisidės finansiškai, po 15 metų mokslininkai turės socialines garantijas. Fondo steigimui jau pritarė 17 šalių.

HERSC posėdyje svarstyta socialinio dialogo Europos aukštojo išsilavinimo ir mokslo institucijose svarba bei institucijų finansavimas, taip pat finansavimas pagal nacionalinius įstatymus. Pasisakyta už 2017 balandžio 22 d. – tarptautinę Žemės dieną – įvyksiantį įvairių šalių mokslininkų maršą „Science not Silence“.

Posėdyje buvo diskutuojama ir dėl paramos Baltarusijos aukštajam mokslui, diplomo priedėlio (Europass) pokyčių, BFUG (Bolonijos proceso grupės) ir kitų darbo grupių planų, UNESCO rekomendacijų mokslo tyrimams peržiūros, EFFECT (Europos forumas stiprinant bendradarbiavimą mokymo srityje) ir EQUIP (kokybės ir inovacijų) projektų, darbo sąlygų.

Europos aukštojo mokslo institucijų – universitetų, akademijų, mokslo tyrimų institutų profesinių sąjungų nariai atsakingai vertina savo darbą bei profesinį indėlį į Europos ir pasaulio aukštojo mokslo sistemą ir bendromis jėgomis, dirbdami HERSC, siekia valdžios institucijų – Europos parlamento, Europos komisijos paramos, kviečia atkreipti dėmesį į mokslininkų socialinę apsaugą.

Virginija Apanavičienė yra HERSC narė, LŠPS tarybos narė, LŠPS Aukštojo mokslo institucijų profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkės pavaduotoja

 

Virginija Apanavičienė
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.