Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Mitingas – įspėjimas valdžiai dėl rimtų mokytojų ketinimų (0)

2016 Vasario 16d.

Žymus JAV valstybės veikėjas Benjamin’as Franklin’as sakė – „kas gyvena viltimi, rizikuoja mirti iš bado”. Lietuvos pedagogai ilgai vylėsi, kad derybų keliu įmanoma pasiekti susitarimą, kad Vyriausybė įvykdys profesinių sąjungų keltus reikalavimus, tačiau badu mirti nei vienas nenori, todėl po gruodžio 8 ir 10 dienomis surengtų įspėjamųjų 2 val. streikų rankų nenuleido ir ruošėsi kitoms protesto akcijoms. 

Vasario 15 d. tūkstantinė pedagogų, nepatenkintų Vyriausybės vykdoma švietimo politika, minia nuo Katedros aikštės iki Vinco Kudirkos aikštės žygiavo skleisdami triukšmą švilpukais, garsiais šūkiais „Reforma“ ir nešini lagaminais, kurie simbolizavo ketinimus emigruoti, jei į reikalavimus nebus atsižvelgta.

Lietuvos švietimo profsąjungų atstovai premjero Algirdo Butkevičiaus ir Vyriausybės reikalavo padidinti mokinio krepšelio dydį,  kelti mokytojų atlyginimus, numatyti išeitines kompensacijas pensinio amžiaus darbuotojams ir sumažinti mokinių skaičių klasėse.

Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS) pirmininkas Eugenijus Jesinas, kreipdamasis į susirinkusiuosius sakė, kad valstybė prasideda nuo švietimo ir vargas tai valstybei, kuri ignoruoja tą principą. Valdžia turi sąžiningai įvertinti savo santykį su švietimo sistema ir, norėdama užtikrinti valstybingumo pamatų stiprinimą, ekonomikos augimą, skirti deramą dėmesį ir prioritetinį finansavimą šiai sričiai. Valstybės atstovų teikiama dezinformacija dėl švietimo darbuotojų ir viso sektoriaus deramo finansavimo pirmiausiai diskredituoja valdančiuosius ir visus vadovus, atsakingus už švietimo politiką. Perfrazuodamas Marijono Mikutavičiaus žodžius, LŠĮPS pirmininkas klausė, „mes tikrai mylime Lietuvą, bet ar valdininkai myli ją?“.

Audrius Jurgelevičius, Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas, piktinosi, kad tiek Premjeras, tiek Vyriausybės vicekancleris Rimantas Vaitkus, tiek švietimo ir mokslo ministrė Audronė Pitrėnienė mokytojų reikalavimus sudaryti geresnes ugdymo sąlygas moksleiviams, pakelti mažiausias Europos Sąjungoje algas mokytojams vadina priešrinkiminiu politikavimu.

Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos pirmininkės Jūratės Voloskevičienės žodžiais, „šiandien mes stovime čia, nes mums skauda. Skauda dėl to, kad Lietuva nenutrūkstamai tuštėja. Skauda dėl to, kad Vyriausybės pažadai bliūkšta kaip muilo burbulai. Skauda dėl to, kad reformų išvargintas Lietuvos švietimas merdi. Skauda dėl to, kad šiandien Lietuvos valstybė kabo ore, nes jos pamatus – švietimą, kalbą, kultūrą baigia sugraužti politinio nihilizmo rūdys“.

Krikščioniškosios švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Aldona Kindurienė priminė, kad dažnam pedagogui prikaišiojama – kokį pavyzdį rodote savo mokiniams eidami į mitingą, streikuodami. Pasak jos, pedagogai reikalauja to, ką priklauso gauti vaikams išsivysčiusioje švietimo sistemoje, kad jie galėtų gyventi konkurencingame pasaulyje, kad matytų jog Lietuvoje yra gerbiami žmonės ir švietimas tikrai yra prioritetas.

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas „atsiprašė“ Vyriausybės, kad neemigravo ir pakvietė mitinguotojus „pasidžiaugti“, kad Lietuvos pedagogai užima paskutinę vietą Europoje ir mūsų niekas neaplenks. Po šių jo žodžių nuvilnijo vieningas šūkis – streikas!

Ovacijomis sutikta Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotoja, Mažeikių susivienijimo pirmininkė Judyta Čejauskienė emocingai rėžė – „kai sužinai, kad ministrams pakelta pusė mūsų atlyginimo – 200 eurų, jau nebesinori rėkti, norisi kažką papjauti“. Ji dar kartą pakartojo, kad pedagogai neprašo nieko didinti, jie tik prašo atiduoti tai, kas buvo atimta – 2009 m. mokinio krepšelį, buvusius priedus už kitus darbus, klasės vadovo 5 valandas. J. Čejauskienė paragino valdžios atstovus „nors kartą pasielgti valstybiškai“.

Į mitingo dalyvius kreipęsis kalbėjęs europarlamentaras, Darbo partijos pirmininkas Valentinas Mazuronis pažadėjo, kad kovo 10 d. Seime bus užregistruotas nutarimo projektas, įpareigojantis Vyriausybę iki rugsėjo 1 d. surasti mokytojų prašomus 18 mln. eurų. Pasak jo, jei iki rugsėjo 1 d. pinigai nebus rasti, jis asmeniškai lieps švietimo ir mokslo ministrei Audronei Pitrėnienei pasvarstyti, ar ši gali eiti savo pareigas.

Mitingo dalyvių reikalavimus ir po savaitės prasidėsiantį neterminuotą streiką taip pat palaikė ir didžiųjų profesinių sąjungų centrų pirmininkai – Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas ir Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Kristina Krupavičienė.

Deja, ant scenos užlipti neišdrįso Vyriausybės vicekancleris Rimantas Vaitkus, tik pasisukiojęs V. Kudrikos aikštėje prie žurnalistų, kuriems sakė, kad profesinių sąjungų vasario 22 d. skelbiamas streikas galimai bus neteisėtas, o jo dalyviams grės teisinės pasekmės, nes, jo teigimu, mokytojai savavališkai pasitraukė iš derybų, streikui nepritarė ir Trišalė taryba. Tokiais žodžiais tėra norima įbauginti streikuojančiuosius.

Mitingo pabaigoje visų profesinių sąjungų vadovai į Vyriausybę nunešė mitingo dalyvių memorandumą, kuriame buvo dar kartą pakartoti reikalavimai ir informuota, kad  Lietuvos švietimo bendruomenė įsitikinusi, jog tvirti santykiai tarp visuomenės ir šalies Vyriausybės atneštų abipusę naudą ir yra pasiryžusi dar kartą mėginti konstruktyviai derėtis dėl konkrečių Lietuvos Respublikos Vyriausybės sprendimų gerinant ugdymo kokybę bei švietimo ir ugdymo įstaigų darbuotojų ekonominę padėtį nuo 2016 m. rugsėjo mėnesio 1 d. panaikinant tarnybinių koeficientų žirkles ir toliau laipsniškai vykdant Švietimo ir mokslo ministerijos sudarytą 5-erių metų atlyginimų didinimo programą.

Profesinių sąjungų pirmininkų ir Vyriausybės vicekanclerio R. Vaitkaus susitikime abipusio supratimo nebuvo. Profesinės sąjungos sulaukė grasinimų imtis visų teisinių priemonių dėl streiko teisėtumo, nes vykdomajai valdžiai šis streikas – nenaudingas. LŠĮPS pirmininko E. Jesino teigimu, tuomet Lietuva pažeis Europos Sąjungos socialinę chartiją ir profesinės sąjungos kreipsis į savo atstovus Europoje – Europos švietimo profesinių sąjungų komitetą,  kad šis klausimas būtų svarstomas Europos Sąjungos Komisijoje.

Primename, kad mitingas, kuriame dalyvavo apie 2000 pedagogų iš visos Lietuvos, surengtas likus savaitei iki planuojamos neterminuoto mokytojų streiko pradžios – vasario 22 dienos.

Spauda apie mitingą:

http://www.delfi.lt/news/daily/education/mokytoju-mitinge-vaikai-ir-lagaminai-ispeja-apie-rimtus-ketinimus.d?id=70414432 

http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/lietuva/vilniuje-mokytojai-i-mitinga-atejo-su-emigracijai-paruostais-lagaminais-56-582167#_ 

http://lietuvosdiena.lrytas.lt/aktualijos/mokytojai-sukilo-pries-valdininkus-atvaziuokite-i-kaimus-20160215055800.htm 

http://m.alfa.lt/straipsnis/49982050/nepatenkinti-svietimo-sistema-pedagogai-surenge-mitinga 

http://www.lrt.lt/naujienos/lietuvoje/2/127921/vilniuje_mokytojai_i_mitinga_atejo_su_emigracijai_paruostais_lagaminais 

http://tv.lrytas.lt/?id=14555523721454494213 http://www.veidas.lt/6-mokytoju-reikalavimai?platform=hootsuite 

http://www.santarve.lt/aktualijos/pedagogu-mitinge-dalyvavo-ir-mazeikiskiai/ 

http://valstietis.tv3.lt/naujienos/salyje/vilniuje-mokytojai-i-mitinga-atejo-su-emigracijai-paruostais-lagaminais/    

Nuotraukų albumai Facebooke: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1040025982720138.1073741843.273983995991011&type=3 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1039918899397513.1073741842.273983995991011&type=3 

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1090703857619799.1073741833.119940548029473&type=3

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.