Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

LŠPS pirmininko "karšti" įspūdžiai iš susitikimo Vyriausybėje (9)

2016 Vasario 3d.

Šiandien įvyko visų profesinių sąjungų vadovų susitikimas su Vyriausybės vicekancleriu R. Vaikumi ir ŠMM viceministre G. Krasauskiene. Esminis tikslas - išsiaiškinti ar Vyriausybė pasiruošusi vykdyti ministerijos paruoštą 5 metų pedagogų darbo užmokesčio didinimo programą.

Dvi valandas vykęs susitikimas patvirtino pačius blogiausius nuogąstavimus - valstybėje nėra politinės valios bent pradėti (nuo 2016 m. rugsėjo 1 d.) pedagogų darbo užmokesčio kėlimą. Pokalbio metu tiek profesinių sąjungų žmonės, tiek ir Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovas J. Mickus pakartojo kas jau buvo aišku - nuo sausio 1 d. valdžios ištrimituotas MK krepšelio padidinimas iki 1014 Eur faktiškai yra fikcija, nes atskaičiavus jame esančius neformaliajam ugdymui skirtus pinigus, faktinis krepšelio dydis tėra 996 Eur. Tokio krepšelio daugeliu atvejų neužtenka garantuoti net skurdaus pedagogų atlyginimo padidinimo 3 - 5 procentais, kuo taip garsiai gyrėsi ministrė A. Pitrėnienė. Manau, kad ne vienas žinome atvejų, kad po tokio "padidinimo", atlyginimai faktiškai sumažėjo.

Vyriausybės vicekancleris R. Vaitkus, kuriam antrino Finansų ministerijos specialistė, kartojo, kad ŠMM pasiūlytos programos įgyvendinti negalima, nes tam reikia "per daug pinigų". Nėra pinigų net 8 procentais (tokiu būdu būtų panaikintos ir tarnybinių darbo užmokesčio koeficientų "žirklės") pakelti atlyginimus nuo šių metų rugsėjo 1 d. Tam reikalingų 15 mln. Eur irgi valstybės biudžete (profesinės sąjungos siūlė ieškoti ŠMM biudžete) irgi, pasak R. Vaitkaus ir G. Krasauskienės, nėra. Pirmasis ilgai postringavo, kad reikia "pradėti tartis dėl esminių pokyčių" švietime, apsimesdamas, kad nežino, jog dėl to jau daugiau nei metus buvo tartasi tiek premjero A. Butkevičiaus suformuotoje darbo grupėje, tiek ir derybose dėl šalies švietimo sektoriaus kolektyvinės sutarties. G. Krasauskienė ir ją lydėję ministerijos specialistai dievagojosi, kad jie "padarė viską kas jų galioje". Labiausiai erzino tai, kad užsiminus apie neefektyviai naudojamas švietimo biudžeto lėšas, visi valdžios žmonės vienu balsu kartojo (buvo pateiktas net "argumentuotas" A. Aldakausko pristatymas) apie būtinumą didinti klases, uždaryti dar daugiau mokyklų ir atleisti maždaug pusę dabar dirbančių mokytojų. Bet pasiūlius įvertinti kiek naudos vaikų ugdymui duoda ŠMM ir jai pavaldžių institucijų veikla, kiek efektyvios yra milijonus kainuojančios įvairios prevencinės programos ar kiti švietimo sistemoje vykdomi projektai, jie tuoj pat nusukdavo kalbą į šalį.

Po dviejų valandų aštraus pokalbio paprašytas reziumuoti susitikimo rezultatus, jo iniciatorius R. Vaitkus rimtu veidu pareiškė, kad, jo nuomone, pasiektas "principinis susitarimas, kad Vyriausybė nori didinti mokytojų algas" ir siūlė po trijų savaičių dar kartą susitikti tam, kad išgirsti kokius algos didinimo šaltinius suras ŠMM kartu su Finansų ministerija. Tokia daugiau nei keista reziume padaryta nepaisant to, kad ŠMM savo paruoštoje 5 metų pedagogų darbo užmokesčio didinimo programoje aiškiai parašė, kad "reikalingos lėšos turi būti numatytos valstybės biudžete". Nei vienos profesinės sąjungos atstovo toks siūlymas netenkino, nes tai yra akivaizdus bandymas vilkinti laiką. Taip R. Vaitkui ir buvo pasakyta.

Pasibaigus susitikimui, visų profesinių sąjungų vadovai vieningai ir be ilgų diskusijų nusprendė savo vadovaujamų organizacijų kolegialiems valdymo organams siūlyti tokį tolimesnį protesto veiksmų planą - vasario 9 d. visiems kreiptis į LR Trišalę tarybą dėl neterminuoto streiko švietimo sistemoje, vasario 15 d. Vilniuje kviesti pedagogų mitingą, o vasario 22 d. skelbti neterminuotą visos šalies pedagogų streiką. Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS), Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS) ir Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) tarybos (koordinavimo tarybos) sprendimus priims vasario 4 d., o Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos (LMPS) ir Krikščioniškos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (KŠDPS) jungtinė taryba - vasario 6 d.

 

LŠPS pirmininkas Audrius Jurgelevičius
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2016-02-07 18:44:24 | Julius

Kažkaip man keista, kad vis kalba ir kalba tik apie mokytojų atlyginimo didinimą, o ne apie koficientų kėlimą. Jei mes tik norėsime didesnio atlyginimo, bet nedidinsime koficiento turėsime: klasėse didelį mokinių skaičių( jau dabar valdininkai norėtų) ir po 25 ir daugiau kontaktinių valandų per savaitę( dėl šito reikalo, net ir darbo kodeksą pakoreguotų). Na ir ką turim: turtingus, bet fiziškai ir morališkai pavargusius mokytojus ir žemus mokinių rezultatus. Pagrindinis profsąjungų reikalavimas turėtų būti didinti koficientus, neleisti didinti klasėse mokinių skaičių daugiau kaip 20 ir kontaktinių valandų neturi būti daugiau kaip 12 per savaitę. Ir taip dirbant mokytojas į rankas turėtų gauti nemažiau, kaip 1000 eurų. Ideliausias variantas, kad su tokiu mokiniu skaičiumi ir su tokiu krūvių ir tokiu darbo užmokesčiu atsirastu Mokytojo etatas. Bet mums mokytojams šiuo metu dar neparanku, kad būtų etatas, nes tada būtų vadovams labai idealus variantas laisvai atleidinėti mokytojus, nes esant valandiniam darbo užmokesčiui labai sunku atleisti mokytoją, nebent mokytojas nesutinka dirbti mažesniu darbo krūviu, arba jeigu mokykla uždaroma arba reorganizuojama. Pagrindinis dabar reikalavimas turėtų būtų mokytojo darbo užmokesčio koficiento stiprus didinimas, nedidinat mokinių skaičiaus ir nedidinat darbo krūvio, tada mokytojas jausis oriai ir padoriai. Ir mokytojo profesija bus patraukli ir konkurenciga. O mūsų mokiniai noriai eis į mokyklą, bus motyvuoti ir gal net ir laimingi.

2016-02-05 17:10:59 | as

Elyte,prasau parodykite pedagoga,kuris miega pamoku metu ir pasakykite kurioje mokykloje mokama normali alga.

2016-02-05 14:57:21 | Elytė

Oi... Nepritariu streikams, nes mokytojai normaliai uždirba, kurie dirba... O kas nedirba, mielas vaike, tam ir duonos duot nereikia...

2016-02-04 20:13:59 | as

Taip jau yra,kad algu nori didesniu,bet didzioji dalis pedagogu nepriklauso profsajungoms,nes nori buti geri istaigu vadovams.Streikuoti nenori,tegul kiti iskovoja jiems didesnes algas.Kurios istaigos nestreikuoja,tai tu ir pedagogams nereikia didesniu algu.Kodel dalis streikuojanciu turi kovoti uz tingincius pastoveti,atrodoprotingus zmones.Jei labai jau gudrus,tai tegul atsisako atlyginimu,jei jie bus padidinti.

2016-02-03 20:49:37 | :)

Akivaizdu, kad 1/10 mokytojų-profsąjungiečių protestai šiai "socialiai atsakingai" ir dirbantį žmogų itin "mylinčiai" valdžiai nė motais. Valdžia puikiai mato ir supranta, kad mažumos cypsėjimas mažai ką reiškia, kai masės - apie 90% dirbančių mokytojų - TYLI. Vadinas, daugumai yra gerai ir visko pakanka.

2016-02-03 19:38:48 | tomas

Na, mulkinti dar gali bent 10 metu, o kur vyresni mokytojai dings??? O po 10 metu gal jau prades trukti mokytoju, tada tures kelti tiek, kad pritrauktu jaunima.

2016-02-03 19:23:42 | Man

Įdomu kiek profsajungos leisis kvailinamos?

2016-02-03 19:02:27 | Kamile

Kuo labiau gilinuose į profsąjungų ir vyriausybės derybas, tuo labiau įsitikinu, kad vyriausybė žada, o mes pedagogai tikime tuščiais pažadais. Manau dėl pažadų ir streikas neįvyko. Tai derybos dėl akių. Nusivyliau ir spjoviau į darbą, kuris man nesuteikia būti oriu pedagogu.

2016-02-03 18:47:36 | Jo

Gal mokytojai pagaliau padarys tinkamas išvadas? Kiek galima mulkinti!

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.