Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Streikas ar absurdo teatras? (0)

2014 Gruodžio 3d.

Europos Komisijos duomenimis, Lietuvos švietimui skirtų nacionalinio biudžeto lėšų procentas nuo BVP 2014 m. yra šiek tiek didesnis už ES vidurkį. Palyginti su kitomis ES šalimis, Lietuva vis dėlto, turi vienas iš mažiausių viešųjų išlaidų tenkančių vienam mokiniui. Tai rodo, kad problema yra pačioje švietimo finansavimo sistemoje, o ne tik piniguose. Apie tai jau seniai kalba Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS) atstovai.

Praeitą savaitę vykusioje Europos švietimo profesinių sąjungų komiteto (ETUCE) konferencijoje Vienoje, kur buvo kalbama apie mokytojų profesijos ateitį, teko diskutuoti su Europos lyderiais apie Lietuvos švietimo situaciją. Džiugina, kad ETUCE ir Europos Komisija teigiamai vertina vykstančias derybas švietimo sektoriuje Lietuvoje, tačiau glumina, kai kartu paklausia, ko iš tikrųjų siekia nuolat streikais grasinantys švietimo darbuotojų atstovai. Patariau kreiptis į juos tiesiogiai, nes neturiu atsakymo.

Nors streiką inicijuojančios profsąjungos ignoruoja konstruktyvų socialinį dialogą ir neigia, kad derybos vyksta, jie negali paneigti fakto, kad premjero Algirdo Butkevičiaus potvarkiu sudaryta darbo grupė, kurioje LŠPS, Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS) ir Lietuvos mokytojų profesinės sąjungos (LMPS) atstovai aktyviai teikia savo siūlymus, parengė pedagogų socialinių garantijų gerinimo planą. Gal kaltas banalus pavydo jausmas? Kitiems pavyko, o mes pavėlavome į traukinį?

Tas traukinys vis labiau įsibėgėja – netrukus prasidės derybos dėl šakos kolektyvinės sutarties, kur bus detaliai sutarta dėl naujos švietimo įstaigų finansavimo tvarkos, dėl mokytojų atlyginimų kėlimo bei teisingesnės jų mokėjimo sistemos įgyvendinimo galimybių ir terminų. Kai kurios priemonės bus įgyvendintos jau artimiausiu laiku, kai ką numatyta keisti palaipsniui.

Rezultatais jau dabar galima pasidžiaugti – derybinėje darbo grupėje sutarta, kad nuo 2015 m. sausio 1 d. 10 proc., arba apie 200 litų, padidės mažiausiai uždirbančiųjų – darželių auklėtojų – atlyginimai. Tam iš valstybės biudžeto skiriama per 30 mln. lt. Papildomai 6 mln. lt skiriama kompensacijoms tiems pedagogams, kurie dėl pensinio amžiaus ar kitų priežasčių palieka švietimo sistemą. Taip pat bus didinamas mokinio krepšelis – pateiktame Seimui patobulintame 2015 m. biudžeto projekte 50 mln. litų mokinio krepšelio lėšų papildomai liks švietimo sistemai – nors vaikų skaičius ir mažėja, šios lėšos liks švietimui.

Švietimo ir mokslo ministerija atsižvelgė ir į profesinių sąjungų reikalavimus naikinti „žirkles“ – nuo kitų mokslo metų siūlo pakelti minimalią pedagogų tarnybinių koeficientų ribą iki vidurkio ir, palaipsniui, didinti atlygio koeficientą R. Taip pat, profesinių sąjungų siūlymu, iš mokyklų vadovų ir jų pavaduotojų etatų bus „išimtos“ 5 kontaktinės valandos. Papildomai 2015 – 2016 m. tam reikėtų per 100 mln. lt. Be to, keturiose savivaldybėse bus pradėtas etatinio darbo apmokėjimo eksperimentas. Šią darbo apmokėjimo sistemą planuojama įvesti nuo 2016 m. rugsėjo 1 d.

Rugsėjo pradžioje premjero A. Butkevičiaus potvarkiu sudarytoje derybinėje darbo grupėje, kurioje svarstomi švietimo įstaigų finansavimo, pedagogų darbo užmokesčio ir kiti klausimai, dalyvauja Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo bei Finansų ministerijų, Lietuvos savivaldybių asociacijos ir švietimo profesinių sąjungų atstovai. Joje durys yra atviros visiems švietimo profesinių sąjungų atstovams.

Nors streikus inicijavusios profsąjungos vadovas skelbėsi turintis tarptautinį palaikymą, tai yra ne visiška tiesa. Taip, jiems pavyko apdumti akis tų, kurie nežino apie tikrą situaciją, tačiau ETUCE, kurio narėmis yra Lietuvos švietimo profesinės sąjungos, griežtai nepritaria streikams, o jos vadovas M. Romer asmeniškai tai išsakė susitikime su radikaliai nusiteikusios profsąjungos atstovais.

Tatjana Babrauskienė, LŠPS tarptautinė sekretorė
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.