Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Kodėl pasaulyje dažniausiai streikuoja darbininkai, o Lietuvoje inteligentai – mokytojai? (3)

2014 Lapkričio 19d.

Jonė Kučinskaitė, žurnalo „Reitingai“ žurnalistė

Praėjusią savaitę vėl streikavo mokytojai. Ko gero, tai jau nieko nebestebina: iš tikrųjų mokytojų streikai Lietuvoje yra tokie pat įprasti kaip kad rytinė higiena: prausimasis, dantų valymąsis. Mat remiantis Lietuvos statistikos departamento duomenimis, beveik 99 proc. Lietuvoje nuo 2000-ųjų iki šių metų vykusių visų streikų yra organizuoti, būtent, ne ko kito, o skirtingų švietimo profsąjungų.
 
Kasmet mokytojų profsąjungos surengia nuo pusantro tūkstančio iki 8 tūkst. streikų. Todėl pagal šį rodiklį mes esame unikalūs visame pasaulyje. Tiek, kiek streikuoja mūsų pedagogai, streikuoja tik mūsų kaimynų lenkų mokytojai. Šioje, maždaug dvylika kartų nei Lietuva didesnėje, šalyje kasmet vyksta nuo pusantro tūkstančio iki 13 tūkst. streikų, kurių pagrindinis organizatorius – švietimo profsąjungos. Tarkime, jei 2007 m. Lenkijoje iš viso įvyko beveik 1700 streikų, tai net 1500 streikų organizavo švietimiečiai, o dar po metų Lenkijoje įvyko beveik 13 tūkst. streikų, bet net 12 600 visų streikų buvo suorganizuoti pedagogų profsąjungų. Tiesa, jei įvertintume gyventojų skaičių, tai paaiškėtų, kad lenkų švietimo profsąjungoms dar vytis ir vytis mūsiškius pedagogų atstovus. Tuo tarpu kaimyninėje Estijoje kasmet įvyksta viso labo apie pora streikų, o Latvijoje iki keliolikos. Bet nė karto nei Latvijoje, nei Estijoje, remiantis oficialiąja statistika, nestreikavo mokytojai.
 
Bet, objektyvumo dėlei, žvilgterkime į senąsias demokratijas, kurios mums turėtų būti pavyzdys – kiek gi ten kasmet surengiama streikų? Štai, JAV kasmet įvyksta tik iki keliasdešimties streikų, bet mokytojai streikuoja ne daugiau kaip du kartu per metus. O, tarkime, Jungtinėje Karalystėje kasmet suorganizuojama apie pustrečio šimto streikų, bet mokytojų streikų kasmet įvyksta tik nuo 10 iki 50-ies. Beje, netgi streikais išsiskiriančioje Prancūzijoje ar Italijoje iš apie vieno tūkstančio kasmet suorganizuojamų streikų mokytojų streikai tesudaro vos iki 40-ies visų streikų. Be to, absoliučioje daugumoje pasaulio šalių dažniausiai streikuoja pramonės darbininkai, transportininkai, viešbučių patarnautojai.
 
Taigi, kodėl pasaulyje dažniausiai streikuoja plebėjiškų profesijų atstovai, o Lietuvoje inteligentai – mokytojai? Ar tai reiškia, kad mokytojai yra sąmoningiausia visuomenės dalis, ar (ne)sąmoningiausia: visiškai negalvojanti, kuo gyvena šiandienos pasaulis?
 
Aš beveik neabejoju, kad Rusijos propagandininkai, šį mokytojų streiką įvertins, kaip Pabaltijo inteligentų nepasitenkinimą esama padėtimi. Girdi, net mokytojai streikuoja. O va: „prie rusų to nebuvo“. Beje, šiandien Rusijoje, kaip rodo oficialioji statistika, niekas nestreikuoja. Štai, iki 2005 m. kasmet Rusijoje per metus įvykdavo nuo 80-ies iki net 5 tūkst. streikų, o nuo 2005-ųjų esą niekam nebėra dėl ko streikuoti.
 
Iš tikrųjų neretai kalbantis su kai kuriais mūsų mokytojais negali atsistebėti jų politiniu vištakumu. Teko ne kartą, dar dirbant reportere, važiuoti ir kalbėtis su streikuojančiais skirtingų rajonų mokytojais: įspūdis, kad jie nė menkiausio supratimo neturi nei apie ekonomiką, nei apie politiką, nei juolab apie geopolitinius procesus. Išverčia akis ir šaukia, girdi, kaip nėra pinigų valstybėje, privalo būti, ir tiek.
 
Todėl peršasi nuomonė, ar nėra taip, kad kai kurie streikuose dalyvaujantys pedagogai streikuoja tik dėl politinės karjeros? Štai, pamenu, kaip piktinosi streikuojančiais mokytojais vienas Rokiškio rajono savivaldybės administracijos vadovas, beje, kadaise buvęs didis streikininkas. Girdi, kaip taip galima manipuliuoti mokytojais. Arba kitas pavyzdys: pamenu, viena sostinės ikimokyklinukų profsąjungų veikėja per vieną mokytojų streikų tiek plyšavo, kad net ausų būgneliai dilgčiojo. Bet praėjo gal pora metų, teko kažkokiu klausimu skambinti tai pačiai poniai, o ji sako: „Ką Jūs, šiandien viskas tvarkoje, ikimokyklinukų pedagogų atlyginimai šiandien yra solidūs, bėdų nebeliko. O ir apskritai nebeskambinkite man šiuo klausimu, nes aš nebepriklausau profsąjungoms, aš jau dirbu ŠMM“.
 
Dar daugiau, atkreipkime dėmesį, kokius reikalavimus kėlė praėjusią savaitę organizuoto mokytojų streiko dalyviai? Ogi, pirmiausia, atkurti iki 2009 m. buvusį mokinio krepšelio dydį.
 
O dabar paanalizuokime statistiką, kada daugiausia streikų suorganizavo mokytojų profsąjungos. Nepatikėsite: būtent, ekonominio pakilimo metais, būtent iki nelemtųjų 2009-ųjų. Štai, 2007 m. Lietuvoje mokytojai surengė apie 7 tūkst. streikų, o 2008 m. - beveik 8 tūkst. streikų.
 
Tiesa, šįkart iš visų apie 2 tūkst. šalies ugdymo įstaigų streikavo tik mažiau nei dešimtadalis: vos 107. Taigi, regis, sveiko proto mokytojų yra daugiau. Beje, specialiai pakalbinau geriausių mokyklų atstovus, kodėl jie nedalyvavo streike. Jie atsakė labai konkrečiai: pirma, streikuoja tik tie, kas niekur kitur netinka: negeba ne tik pasiūlyti direktoriui, ministerijai, kitoms institucijoms jokių projektų ir taip užsidirbti papildomai, o ir net negeba pritraukti nė vieno mokinio, kuris norėtų pas juos mokytis papildomai. Antra, anot geriausių pedagogų, kad ir kiek dažnam streikininkui bekeltum algą, jis geriau nedirbs, nes neturi pašaukimo būti mokytoju. O trečia: geriausi, mokytojai nestreikuoja, nes jie yra tiek užimti, kad vos spėja vykdyti vieną projektą po kito ir jų alga viršija dažno teisininko algą.

http://www.ziniuradijas.lt/naujiena/2014/11/17/kodel-pasaulyje-dazniausiai-streikuoja-darbininkai-o-lietuvoje-inteligentai-mokytojai/39092

LŠPS pirmininko Audriaus Jurgelevičiaus komentaras:

Straipsnyje iškelta labai aktuali problema, nes stebint dabartinius įvykius, kyla įtarimas, kad grasinimai streikais ir beatodairiškas veržimasis streikuoti yra vienintelis kai kurių mokytojų atstovų veiklos būdas. Tas įspūdis sustiprėja kai kalbi su streikus organizuojančių organizacijų vadovais. Paklausti apie tai, kiek patiems atrodo realūs iškelti reikalavimai, jie nė nemirktelėję atšauna: „O ką? Ar negalime tokių dalykų reikalauti?“. Toks požiūris daug pasako apie juos ir jų veiklos metodus. Panašu, kad streikų vėzdu mosuojama pritrūkus kitų argumentų.

Iš kitos pusės, visos Lietuvos valdžios supranta tik grasinimų protestais kalbą. Čia nėra jokio skirtumo tarp konservatorių, liberalų ar socialdemokratų, tarp sostinėje reziduojančios valdžios institucijų ar savivaldybių politikų.

Niekaip negalėčiau sutikti su tuo, kad streikuoja tik blogi mokytojai, nes šiandien mokyklose sąvoka „geras mokytojas“ yra neretai painiojama su sąvoka „nuolankus mokytojas“. Dažnas direktorius, švietimo skyriaus valdininkas „gero“ mokytojo pavyzdžiu stato tuos, kurie nulenkę galvas sutinka su neapmokamais darbais, nieko neklausinėdami vykdo visus iš aukščiau nusileidžiančius nurodymus. Tokie mokytojai vargu ar pasiryš streikuoti, bijodami supykdyti aukščiau sėdinčius. Galvojant apie ateitį, labai norisi tikėti, kad Lietuvos mokytojai ir toliau kitoms profesijoms rodys kovos už savo teises, geresnes darbo sąlygas, pavyzdį, tačiau gerokai kritiškiau vertins tų profesinių sąjungų vadovus, kuriems vienintelis priimtinas argumentas yra grasinimas streikais.

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2014-11-26 12:09:25 | bendramintė

http://www.pinigukarta.lt/blog /kolumnistai/mokykla-kaip-kvai lu-zurnalistu-verslo-planas

2014-11-19 16:01:28 | KOL KAS nestreikuoja

Nors kol kas ir nestreikuojam, bet tokio kvailai neišmanėliško straipsnio apie mokytojus seniai neskaitėm ! Negana, kad autorė skaitytojus šiurpina dešimtimis tūkstančių streikų, bet, pasirodo, jau viską žino apie geriausias mokyklas ir jų darbo metodus : vietoj pamokų uždarbiauk varydamas projektus - užsidirbsi daugiau už juristus ! Neeilinio primityvumo prielaidos ir išvados !

2014-11-19 15:55:05 | Makliovija

Labai neprofesionalu manipuliuoti skaičias, nors, antra vertus, žurnalistė gal nepatyrusi: kalbėti apie 8, net 13 tūkstančių per metus mokytojų surengtų streikų Lietuvoje yra apgailėtina klaida. Tas net fiziškai turbūt neįmanoma, bet pasitikrinus statstikos departamento tinklalapyje pasidaro aišku, kad kalbama apie apie streikavusiųjų skaičių. Streikų Lietuvoje niekada per metus nebuvo daugiau nei 200, o ar klaidinama sąmoningai - klausimas retorinis. O ar reikia tokią rašliavą išeksponuoti ir net komentuoti profsąjungos atstovams - antras retorinis klausimas.

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.