Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Prasidėjo Vyriausybės ir švietimo profesinių sąjungų derybos (8)

2014 Rugsėjo 4d.

Trečiadienį, rugsėjo 3 d., įvyko pirmasis LR Vyriausybės vadovo Algirdo Butkevičiaus potvarkiu sudarytos darbo grupės, rengsiančios pasiūlymus dėl ugdymo kokybės ir pedagogų darbo sąlygų gerinimo, posėdis. Posėdį pradėjęs premjeras pakvietė valstybės institucijų – Švietimo ir mokslo, Finansų, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų bei Lietuvos savivaldybių asociacijos – ir socialinių partnerių – švietimo profesinių sąjungų – atstovus siekti aktyvaus dialogo sprendžiant visuomenei aktualius švietimo sistemos klausimus bei pabrėžė bendrą atsakomybę už svarstomas problemas. „Tikiuosi, kad ši darbo grupė padės rasti sprendimus, kurie tenkintų moksleivius, jų tėvus, mokytojus bei profsąjungas ir kuriuos galėtų įgyvendinti Švietimo ir mokslo ministerija“, – spauda cituoja Vyriausybės vadovą.

Šios darbo grupės, kurią iš esmės vertina kaip derybinę, sudarymo iniciatoriai – Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS) pirmininkas Audrius Jurgelevičius ir Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS) pirmininkas Eugenijus Jesinas išreiškė viltį, kad pavyks ne tik identifikuoti svarbiausias švietimo problemas, bet ir surasti optimalius jų sprendimo kelius. Labai svarbu, kaip teigė darbuotojų atstovai, kad permainos nebūtų vien kosmetinės ir pirmuosius jų vaisius švietimiečiai pajustų jau 2015 metais. Kitas ne mažiau svarbus aspektas – sisteminiai pokyčiai turi būti orientuoti ir į tolimesnę ateitį, kad besimokantys ir dirbantys švietime žinotų kas jų laukia perspektyvoje.

Darbo grupės vadovas, švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis, įvardino sritis, ties kuriomis bus sutelktas didžiausias dėmesys – tai mokytojų ir mokinių skaičiaus sureguliavimas, švietimo sistemos finansavimas ir bendrojo ugdymo mokyklų tinklas. Bus kuriamas mechanizmas, kuris leistų pensinio amžiaus sulaukusiems mokytojams oriai išeiti į užtarnautą poilsį, o darbingo amžiaus pedagogams, norintiems save realizuoti kitose profesijose, būtų galimybė tai padaryti nepatiriant didelių sunkumų. Lygiagrečiai su tuo, būtina keisti mokytojų darbo apmokėjimo sistemą, vienaip ar kitaip orientuojant ją į etatinį apmokėjimą. Tai leistų ne tik apmokėti už visus dirbamus darbus, bet ir garantuotų pakankamą darbo krūvį, už kurį būtų mokamas atitinkamas atlyginimas. Savo amžių atgyvenęs „mokinio krepšelis“, turėtų būti pakeistas kita finansavimo sistema, kuri garantuotų, jog visos valstybinės švietimo įstaigos – tiek ikimokyklinio, tiek bendrojo, tiek ir neformaliojo ugdymo – būtų finansuojamos taip, kad jose būtų sukurtos puikios moksleivių ugdymo bei pedagogų darbo sąlygos. Nėra jokios abejonės, kad tai padaryti galima racionaliai ir sąžiningai sutvarkius tokių švietimo įstaigų tinklą šalyje. Labai svarbu yra tai, kad susitarimai šiais klausimais bus užfiksuoti nacionalinėje švietimo sektoriaus kolektyvinėje sutartyje, dėl kurios būtinumo sutarė tiek švietimo profesinių sąjungų atstovai, tiek  Vyriausybės vadovas.

Tačiau derybas gali apsunkinti kitų švietimo profesinių sąjungų pasirinktas populizmo kelias ir netoliaregiška strategija.  Jau  pirmame posėdyje disonansu nuskambėjo Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos (LŠDPS) pirmininko Andriaus Navicko teiginiai, kad nėra laiko ilgiems svarstymams ir sprendimai turi būti priimti per mėnesį, t. y. iki spalio 1 d. To nepadarius, ši profesinė organizacija grasina streiku. Tiesa, A. Navickui taip ir nepavyko paaiškinti kas – Seimas, Vyriausybė ar Švietimo ir mokslo ministerija – turi paskubėti, nes jo pateikti reikalavimai susiję su šių trijų skirtingų valdžios institucijų kompetencija. Šių radikalių reikalavimų autoriaus šiek tiek atitokti neverčia ir faktas, kad jų nepalaiko LŠPS ir LŠĮPS bei iš streiko vėzdu mosuojančiųjų gretų oficialiai pasitraukusi Lietuvos mokytojų profesinė sąjunga. LŠDPS pozicijai kategoriškai nepritaria ir tarptautinės organizacijos – Pasaulinė švietimo profesinė sąjunga (EI) ir Europos švietimo profesinių sąjungų komitetas (ETUCE), kurios tarpininkauja derybose.

Kitas, jau darbinis, darbo grupės posėdis numatytas rugsėjo 17 d., iki to laiko bus atlikti tam tikri paskaičiavimai, kuriuos atliks ŠMM,  o savo darbo rezultatus premjerui grupė privalo pristatyti iki 2015 m. vasario 1 d.

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2014-09-07 20:14:11 | nesutinkovija maklio

Griauti daug proto nereikia, sukurti ir realizuoti – kur kas sunkiau! Profsajunga svariais argumentais gali pasiekti daug daugiau nei kumsciais, o kumscius visada spes parodyti. Durnas reikalas nesudetingas.

2014-09-07 19:32:21 | vilnietis

Pažadais mus vyriausybė maitina jau ne vienerius metus. Švietimas dar niekada nebuvo tokioj duobėj. Ir toliau kursime kažkokius ateities planus, kai gyventi reikia šiandien? Kaip laukti mokytojui ar darželio auklėtojui, gaunančiam nuo 1100 iki 1500 litų? Bet kažkam yra svarbiau (profsąjungos lyderiai) pasirodyti kokie puikūs jie derybininkai ir kiek daug pasiekė. O ką turime realiai?

2014-09-06 13:01:44 | sniega

Ramune ir Makliovija, esate visiškai teisios. Nėr čia ką įrodinėti. Tik svarstau, ar tie, anieji, yra iš prigimties silpnų galvų, ar gražiai apsimeta ir mausto savo eilinius mokytojus, nes jiems pažadėta nauda...

2014-09-05 13:46:47 | Makliovija

Iš egzaltuoto šūkčiojimo spėju, kad tai dorinio ugdymo mokytoja iš Šialių. Lenkiu savo žilą galvą prieš tamstos iškalbumą ir mitologijos išmanymą. Pasisekė vaikams, kad doros juos moko tokia iškili asmenybė.

2014-09-05 12:42:05 | Makliovijai

O, gudrutis Makliovija ant bačkos užlipęs mokytojų labui įstatymus pakeis ir biudžeto piniginę pakratys :D O gal visus norinčius į pensiją padidintom išeitinėm išmokom apdovanosi ? Matos, kad esi ypač pajėgus pliurpti, - tai turbūt jau sėdi aukštesnio lygio derybose su negirdėtais-neregėtais įgaliaisiais politikais ? O gal jau išsivedei mases į gatves ? Pagirtina, pagirtina :) ir vis iš idėjos, iš aukojimosi palaimos ? Prometėjau, pirmyn ! Palaikom dvasiškai :D

2014-09-05 11:15:36 | Makliovija

Tai kas ir už kiek tamstoms nupirko pietus, kad sutikote imituoti derybas su Vyriausybe? Jeigu antraeilių ministerijų pareigūnų ir profsąjungų pasisėdėjimus, kuriems vadovauja nors ir skambia leksika garsėjantis, bet visgi neįgalus ministras Pavalkis, vadinate derybomis, tai tiek ir tesate pajėgūs. Manau, kad visi greičiau išeisite į pensiją, negu šita DARYBINĖ grupė išgaus kokį realų rezultatą.

2014-09-04 23:41:24 | Ramunei

Na ir ką ...? VISI tą žino, tačiau pilietiškai pasipriešinti bijo, į profsąjungas neina, kolegiška pagalba - tik plepalais. Juk visi puikiai žinom, kad švietimo profsąjungoms tepriklauso mažuma šakos dirbančiųjų. Tai ką siūlai ? Kad ta mažuma suvaidintų Pilėnus ir susidegintų visų gerovės vardan ? :D Kiek proto yra profsąjungose, - tokios veiklos ir vyksta. Kol kas švietimo profsąjungos pajėgios derėtis su Vyriausybe, o ne ant kiekvieno profsąjungiečio pečių užmesti po 100 neprofsąjungiečių ir su ta našta dar ir į karą eiti. Nemokamų pietų nebebūna net ir profsąjungose, brangute ;)

2014-09-04 19:16:07 | Ramune

Ilgalaikiai planai yra demagojija. Atlyginimai sumažinti jau keletą metų. Žaidžiama pažadais ir viltimis. Seimas sau atsistatė atlyginimus, ir jiems nereikejo ilgalaikių penkmečio planų. Ilgalaikiai planai yra politiniai žaidimai, norint išlaikyti esamą tvarką ir išvengti atsakomybės. Kas juos įgyvendins-kitas seimas? Mes dirbam čia ir šiandien. Problemos visiškai nesprendžiamos. Didėja atotrūkis tarp valdovų ir eilinių. Švietimui nėra pinigų, bet jų yra seimūnams, yra karo ginkluotei. Valdantieji žaidžia. Renkasi reitingus, ginkluodami Lietuvą, ir baugindami karu. Todėl pinigų nėra niekam, tik jiems patiems.

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.