Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Lietuvos švietimo profesinė sąjunga sėkmingai baigė vykdyti socialinės partnerystės projektą (0)

2014 Gegužės 30d.

Lietuvos švietimo profesinė sąjunga baigė vykdyti projektą „Socialinės partnerystės plėtra ir kolektyvinių derybų skatinimas šalies švietimo sektoriuje“. Per du projekto metus atliktas milžiniškas darbas: daugiau nei 1300 švietimo darbuotojų – pedagogų, mokyklų vadovų bei savivaldybių administracijų darbuotojų dalyvavo projekto veiklose.

Vienuolikoje savivaldybių vyko mokymai apie darbo teisę, jos taikymo švietimo įstaigose specifiką bei apie kolektyvines sutartis. Daug dėmesio seminaruose buvo skiriama derybų menui, konfliktų sprendimui ir jų prevencijai, kitiems psichologiniams aspektams, kurių žinojimas gerokai palengvino derybas dėl kolektyvinių sutarčių.

Kita projekto veikla – kolektyvinių sutarčių projektų paruošimas ir derybos dėl jų pasirašymo. Profesinė sąjunga ėmėsi ypatingai didelio darbo: reikėjo paruoši ne tik švietimo įstaigų – darželių ar mokyklų – kolektyvinės sutarties maketą, bet ir parengti keliasdešimties konkrečių įstaigų kolektyvinių sutarčių projektus. Nemažai pastangų teko įdėti ir derantis dėl jų su mokyklų administracijomis.

Projekto metu švietimo profesinės sąjungos specialistai ir teisininkai paruošė teritorinės švietimo sektoriaus kolektyvinės sutarties projektą. Ši užduotis buvo itin sunki dėl kelių priežasčių: savivaldybėse akivaizdžiai jaučiama socialinio dialogo švietime stoka, daugelį sprendimų susijusių su švietimo įstaigose dirbančių pedagogų ir kitų darbuotojų socialine – ekonomine padėtimi savivaldybių tarybos arba savivaldybių administracijos priima nesikonsultuodamos, o dažnai net neinformuodamos darbuotojams atstovaujančių profesinių sąjungų. Nors dabar galiojantys teisės aktai iš darbdavių ir jų organizacijų reikalauja prieš priimant sprendimus, galinčius turėti įtakos darbuotojų teisinei padėčiai, konsultuotis su darbuotojų atstovais, tačiau nesant kolektyvinių sutarčių, tai nėra daroma.

Aštuoniose savivaldybėse – Ukmergės, Rokiškio, Joniškio, Elektrėnų, Visagino ir Pasvalio rajonuose, Šiaulių ir Panevėžio miestuose – kolektyvinės sutartys jau yra pasirašytos. Marijampolėje, Vilniuje ir Kaune derybos yra baigtos – laukiama pasirašymo.

Kartu su teritorinėmis kolektyvinėmis sutartimis, švietimo profesinė sąjunga inicijavo socialinio dialogo įrankio – savivaldybių dvišalių ar trišalių švietimo komitetų steigimą. Į komitetus paritetiniais pagrindais savo atstovus deleguoja savivaldybių administracijos, švietimo įstaigų vadovai ir profesinė sąjunga. Į tokio komiteto funkcijas įeina ne tik kolektyvinės sutarties vykdymo priežiūra, bet ir aktualiausių savivaldybės švietimo problemų svarstymas. Komitete pasiekus sutarimą ir apie jį informavus savivaldybės tarybos narius, kurių rankose yra sprendimų priėmimo teisė, galima tikėtis efektyvesnio visos savivaldybės švietimo sistemos funkcionavimo.

Lietuvos švietimo profesinė sąjunga, kartu su kolegomis iš Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos, inicijavo ir pasirašė kolektyvinį susitarimą su Švietimo ir mokslo ministerija. Šia sutartimi susitarta dėl klausimų, susijusių su šalies ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo, neformaliojo, specialiojo ir suaugusiųjų ugdymo įstaigomis, esančiomis Švietimo ir mokslo ministerijos reguliavimo srityje, kurie daro įtaką šiose įstaigose dirbančių darbuotojų ir kitų pedagoginių darbuotojų darbo sąlygoms. Susitarimo šalys įsipareigoja siekti, kad šalies biudžete švietimo reikmėms būtų skiriama ne mažiau kaip 6 procentai nuo bendrojo vidaus produkto, o ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo, neformaliojo bei specialiojo ir suaugusiųjų ugdymo įstaigų finansavimo tvarka būtų skaidri ir tenkintų ugdymo bei mokymo poreikius,  taip pat, kad būtų išsaugotos pradinės ir pagrindinės mokyklos kaimo vietovėse.

Gera naujiena mokytojams – sutartyje esantis įsipareigojimas didinti švietimo darbuotojų atlyginimus,  bei laikas, per kurį pedagogas gali pasiekti aukščiausiąją kvalifikacinę kategoriją ir gauti maksimalų atlyginimą, neviršytų 15 metų. Sutartis sudaryta vadovaujantis Darbo kodeksu, Profesinių sąjungų bei švietimo įstatymais, Švietimo ir mokslo ministerijos nuostatais. Prie jos pasirašymo socialiniai partneriai ėjo ilgą derybų, ginčų ir susikalbėjimo kelią, kol sutarimas pagaliau buvo pasiektas.

Gegužės 29 d. vyko baigiamoji projekto konferencija, kurioje dalyvavo projekte dalyvavusių susivienijimų atstovai, savivaldybių atstovai, Švietimo ir mokslo bei Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų atstovai.

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos pirmininkas Audrius Jurgelevičius pasveikinęs susirinkusius svečius prisipažino, kad prieš prasidedant projektui, sunkiai įsivaizdavo, kaip viskas pavyks, tačiau dabar džiaugiasi, kad planus pavyko gerokai viršyti – mokymuose dalyvavo 1,5 karto daugiau žmonių nei planuota, teritorinės kolektyvinės sutartys yra pasirašytos ar artimiausiu metu bus pasirašytos visose projekte dalyvavusiose savivaldybėse.

Konferencijos metu vyko diskusijos, kurių metu buvo  dalijamasi patirtimi, su kokiomis problemomis teko susidurti, siekiant pasirašyti kolektyvines sutartis mokyklose, teritorines kolektyvines sutartis savivaldybėse ir kuriant dvišales-trišales tarybas.

Projekto dalyviai vienareikšmiškai teigė, kad kolektyvinės sutartys yra būtinos norint užtikrinti savo socialines ir ekonomines teises. Vienose savivaldybėse problemų suderinant ir pasirašant tiek mokyklų, tiek teritorines kolektyvines sutartis beveik nekildavo – mokyklų ir savivaldybių administracijų vadovai buvo supratingi, geranoriški ir darbas vyko sklandžiai. Deja, kitose savivaldybėse projekto dalyviams teko susidurti su tam tikrais iššūkiais – miesto valdančiųjų kaita, projekto ir socialinio dialogo esmės nesupratimu, taip pat derybų dėl sutarčių pasirašymo vilkinimu, tačiau švietimo profesinės sąjungos susivienijimų pirmininkų atkaklumo dėka, o vienu atveju net tarptautinių organizacijų įsikišimu, rezultatai buvo pasiekti.

Konferencijoje dalyvavusi Lietuvos mokyklų vadovų asociacijos prezidentė Ramutė Mečkauskienė sakė, kad dės visas pastangos, jog kolektyvinės sutartys būtų pasirašytos visose mokyklose, kadangi, jos nuomone, mokykla nėra karo laukas, tai – vieta, kur reikia rasti visiems priimtinus sprendimus, reikia dirbti kartu, o kolektyvinė sutartis ir bus tas įrankis, kuris sureguliuos visą veiklą.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Darbo departamento direktoriaus pavaduotoja Eglė Radišauskienė, sakydama, kad profesinės sąjungos yra didelė varomoji jėga, konferencijos dalyviams palinkėjo, kad jie nesustotų vietoje ir sugebėtų pasirašyti tokias kolektyvines sutartis, kokias turi Skandinavijos šalių profesinės sąjungos.

Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo kokybės ir regioninės politikos departamento direktorius Aidas Aldakauskas sakė, kad socialinis dialogas yra tai, kas veda į kitą kultūrą – nuo „aš“, prie „mes“, todėl linki, kad vietoje „karas“ ar „streikas“ būtų „taika“ ir „kalbamės“.

Socialinės partnerystės projekto metu paaiškėjo kokį didelį autoritetą turi švietimo profesinė sąjunga – tiek mokyklų, tiek savivaldybių vadovai žino kas tai per organizacija, vertina jos darbą.

Baigdama įgyvendinti projekto veiklas, Lietuvos švietimo profesinė sąjunga numato veiklų tęstinumą, nes nepakanka tik pasirašyti kolektyvines sutartis, tačiau reikia pasiekti, jog jos būtų vykdomos. Į šiuos aspektus ir į tolimesnį sutarčių pasirašymą visoje Lietuvos teritorijoje yra orientuota tolimesnė organizacijos veikla.

VP1-1.1-SADM-02-K priemonė ,, Socialinio dialogo skatinimas“
Projektas „Socialinės partnerystės plėtra ir kolektyvinių derybų skatinimas šalies švietimo sektoriuje“. Projekto Nr. VP1-1.1-SADM-02-K-01-001

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.