Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Profsąjungos įspėja – delsimas gali būti pražūtingas (3)

2014 Gegužės 22d.

Gegužės 21 d. Švietimo ir mokslo ministerijoje vyko švietimo profesinių sąjungų ir ministerijos atstovų susitikimas. Jame dalyvavo LŠPS pirmininkas Audrius Jurgelevičius, LŠĮPS pirmininkas Eugenijus Jesinas ir LŠPS tarptautinių ryšių specialistė Tatjana Babrauskienė, o iš ŠMM pusės – ministras Dainius Pavalkis, viceministrė Genoveita Krasauskienė, bendrojo ugdymo ir profesinio mokymo departamento direktorius Saulius Zybartas ir ekonomikos departamento direktore Eglė Radėnienė.

Socialiniai partneriai aptarė švietimo finansavimo problemas – palyginti su 2009 metais, 2014 metais švietimui ir mokslui numatytas 676 mln. Lt mažesnis finansavimas. Jei 2015 m. švietimui ir mokslui asignavimų apimtys išliktų tos pačios kaip ir 2014 m., valstybės ir savivaldybių biudžetų asignavimų dalys nuo BVP sumažėtų iki 4,5%, tuo tarpu kai UNESCO rekomenduoja  6 %  ir Europos Tarybos rekomendacijose dėl 2013 m. Lietuvos nacionalinės reformų programos taip pat pažymima, kad vykdant fiskalinę konsolidaciją, prioritetą  reikėtų teikti švietimo ir mokslo išlaidoms, kurios teigiamai veikia ekonomikos augimą.    

Švietimo profesinių sąjungų atstovai atkreipė dėmesį, kad Lietuvos pedagogų atlyginimai krizės metu stipriai sumažėjo ir šiuo metu yra vieni mažiausių Europos Sąjungoje, lenkiantys tik Bulgarijos pedagogų atlyginimus, o dėl nepakankamo finansavimo nėra įmanoma gerinti pedagogų darbo apmokėjimo sąlygų. Be to, reikia subalansuoti mokytojų darbo krūvius, užtikrinti, esant poreikiui, jų ankstyvesnį pasitraukimą iš švietimo sistemos, gerinti ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogų darbo apmokėjimą, pertvarkyti mokytojų apmokėjimą už darbų tikrinimą, atsisakyti arba siaurinti pedagogų tarnybinių atlyginimų koeficientų „žirkles“ ir spręsti kitas per kelis metus susikaupusias problemas.

Ministerijos atstovai informavo, kad ŠMM, atsižvelgdama į profesinių sąjungų reikalavimus ir įvertinusi bendrą situaciją švietimo ir mokslo sektoriuje, kreipėsi į Finansų ministeriją prašydama skirti šiam sektoriui papildomai  apie 640 mln. Lt, kurie užtikrintų efektyvesnį  šios sistemos funkcionavimą.

Susitikime pasikeista nuomonėmis ir suderinti bendri planai: bus sudaryta bendra darbo grupė, kuri per terminuotą laiką, pasitelkdama paraleliai atliekamais tyrimais ir analize, identifikuos skubiausiai spręstinas švietimo sistemos spragas, įvertins alternatyvius problemų sprendimo modelius ir inicijuos jiems įgyvendinti reikalingų teisės aktų projektus. Abi šalys pritarė, kad sprendimai turi būti priiminėjami jau šiais metais, tačiau jie negali būti vienadieniai, o orientuoti į perspektyvą. Tačiau ministerijos atstovai išreiškė nemažas abejones, kad Vyriausybė numatys didesnį švietimo ir mokslo finansavimą ruošdama 2015 metų biudžetą.

Švietimo profesinės sąjungos, pasinaudodamas joms teisės aktais suteiktomis galiomis, sieks įrodyti Vyriausybei, kad švietimo problemas, užtikrinant tinkamą finansavimą, reikia spręsti nedelsiant, nes nuo to priklauso visos Lietuvos ateitis. Birželio 18 d. planuojamas mitingas prie Vyriausybės, kuriame bus išdėstyti konkretūs švietimo profesinių sąjungų reikalavimai Vyriausybei. Profesinės sąjungos yra įsitikinusios savo reikalavimų teisingumu ir sulaukė besąlygiško tarptautinių profesinių organizacijų pritarimo ir paramos.

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2014-05-28 19:49:25 | Liepa

Tai kaip čia išeina- net gūdžiausios krizės laikais švietimas buvo geriau finansuojamas, nei prie valdžios, kuriai "svarbiausia žmogus"... :) Švietime situacija prastėja ne dienom, o valandom- birželį, prieš krūvių skirstymą, įtampa tokia, kad net zvimbia, bet kam gi čia įdomu. Įvedus eurą galutinai apsinuogins visa mūsų situacija- mokytojo alga Lietuvoje 600- 700 eurų... Profsąjunga irgi stipriai apsnūdus ir dar stipriau vėluojanti. Mieli švietimiečiai, skęstančiųjų gelbėjimasis, jų pačių reikalas... Liūdna, bet tai skaudi tiesa. :(

2014-05-27 20:18:04 | Laima

Mokytojo profesija reikalauja daug kantrybės, ištvermės ir gyvybinės energijos. Jautresnių ar energingesnių, atsidavusių mokyklai mokytojų jėgos senka greičiau. Sunku net įsivaizduoti, kaip 63-65 metų mokytojas turėtų konkuruoti su 40-mečiu. Nekankiname karininkų, balerinų, aktorių- leidome šių profesijų atstovams anksčiau išeiti į užtarnautą poilsį, tad gal nekankinkime ir sąžiningai dirbusių ir pasiligojusių mokytojų. Tai labai svarbu, kuo skubiau užtikrinti, esant poreikiui, ankstyvesnį pasitraukimą iš švietimo sistemos. Mokytojui, turinčiam privalomą darbo stažą, turėtų būti užtikrinta galimybė, reikalui esant, išeiti į pensiją nuo 55 metų.

2014-05-25 22:13:47 | mokytojas

Žirkles reikia naikinti, o už darbų tikrinimą reikia mokėti gerokai daugiau, nei dabar.

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.