Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

ETUCE komitetas išreiškė solidarumą Ukrainai (0)

2014 Gegužės 5d.

Balandžio 14-15 dienomis Briuselyje vyko ETUCE (Europos profesinių sąjungų švietimo komitetas) komiteto susitikimas,  kuriame, kaip visateisė narė, dalyvavo LŠPS tarptautinių ryšių specialistė Tatjana Babrauskienė.


Pirmiausiai posėdyje buvo kalbėta apie būsimą dalykinę ETUCE konferenciją, vyksiančią lapkričio 25-26 dienomis Vienoje, kurioje svarbiausios temos bus:
- Aukštos kokybės švietimas ankstyvoje vaikystėje.
- Ekonomikos ir finansų krizės poveikis švietimo sektoriuje ir privatizavimo švietimo klausimu poveikis.
- Švietimo finansavimas, siekiant užtikrinti geros kokybės švietimą.
- Mokytojo profesijos ateitis.

ETUCE komiteto nariai posėdžio metu susipažino su dramatiška situacija, susidariusia dėl ekonominės krizės ir dėl profesinių sąjungų teisių pažeidimų, šiose šalyse: Gruzijoje, Graikijoje, Turkijoje, Serbijoje, Lenkijoje, Ukrainoje, Bosnijoje ir Hercegovinoje, Islandijoje, Moldovoje ir Latvijoje. Vasario 26 d. Turkijos švietimo profesinė sąjunga surengė streiką, o Graikija protestuoja ir streikuoja nuolat. Kitose šalyse taip pat planuojami streikai ir protesto akcijos dėl vienašališkų įstatymo pakeitimų  švietimo srityje, finansavimo mažinimo, taip pat dėl švietimo privatizavimo.

ETUCE komitetas išreiškė tvirtą solidarumą ETUCE nariams ir jų filialams Ukrainoje ir vienbalsiai parėmė raginimą teikti jiems moralinę, politinę ir finansinę paramą. Komitetas patvirtino konkrečius veiksmus, kuriuos pasiūlė ETUCE sekretoriatas, tai yra :
- Teikti informaciją apie pokyčius Ukrainoje visoms EI organizacijoms visame pasaulyje.
- Nuolat pasisakyti tarptautiniuose forumuose dėl demokratinės plėtros Ukrainoje per atvirą ir skaidrų socialinį dialogą, pabrėžiant švietimo svarbą, kaip priemonę stabilizuoti ir plėtoti demokratiją Ukrainoje.
- Skatinti ir remti Ukrainos narių atstovų dalyvavimą EI/ETUCE ir jos organizacijų narių organizuojamuose suvažiavimuose ir renginiuose. 
- Remti STESU finansiškai, perkeliant ir atkuriant normalias biuro funkcijas, nes organizacijos centrinis biuras buvo sunaikintas per konfrontaciją su policijos pajėgomis.
- Padėti STESU ir VPONU vykdyti organizacijų stiprinimo projektus, įgyvendinant daugiašalius ir dvišalius projektus, kuriuos koordinuotų EI, užtikrinant papildomumą ir išvengiant dubliavimosi.

Palaikymo sulaukė ir kitos ETUCE organizacijos.  Po drastiško darbuotojų darbo užmokesčio švietimo sektoriuje mažinimo ir nesėkmingų derybų, Latvijos švietimo profesinė sąjunga LIZDA paskelbė apie gegužės 12 dieną planuojamą demonstraciją, todėl Latvijos vyriausybė raginama nedelsiant atnaujinti socialinį dialogą su LIZDA. ETUCE taip pat nusiuntė laišką Serbijos Švietimo ir mokslo ministerijai, kuriame pabrėžiama mokytojų profesinių sąjungų, kaip socialinių partnerių, dalyvavimo derybų procese dėl stojimo į ES svarba.

Palaikymo raštas buvo nusiųstas ir į Marijampolės savivaldybę, kuriame savivaldybės vadovai raginami kuo skubiau atnaujinti socialinį dialogą su Marijampolės švietimo darbuotojų profesine sąjunga.

ETUCE komiteto posėdyje taip pat buvo pristatyti tyrimo „Dėl mokytojo profesijos statuso ir patrauklumo ekonominės krizės metu“ rezultatai. Apklausoje dalyvavo 73 organizacijos (63 profesinės sąjungos ir 10 darbdavių organizacijų) iš 41 šalies. Svarbiausi tyrimų rezultatai yra tokie: 79,5 % respondentų pažymėjo, kad mokytojų statusui ir mokytojo profesijos patrauklumui turi įtakos neigiami stereotipai apie mokytojus ir jų darbą. Mokytojo profesija nėra pakankamai vertinama, nors kai kuriose šalyse mokytojai gauna gana dideles pajamas; 74 % respondentų mano, kad mokytojo darbo sąlygos, taip pat ir darbo užmokestis, pablogėjo. Buvo padaryta išvada, kad svarbiausios iniciatyvos, siekiant pagerinti mokytojo profesijos patrauklumą – mokytojų rengimo ir profesinio tobulinimo gerinimas, taip pat mokytojų autonomija ir galimybė diegti inovacijas.

Atsižvelgdamas į tai, Ricardo Ferreira, Europos Komisijos Švietimo ir kultūros generalinio direktorato atstovas, savo pristatyme kalbėjo apie tai, kaip atverti ir patobulinti švietimo sistemas, kurios remtųsi atvirais švietimo ištekliais ir inovatyviais mokymo metodais. Tai sukėlė aistringas diskusijas tarp komiteto narių dėl kokybiško švietimo, mokytojų rengimo ir darbo sąlygų.

ETUCE komiteto nariai pritarė kritiškam ETUCE pareiškimui dėl ES ir JAV derybų dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės susitarimo ir raginimui, kad nacionalinės švietimo profesinės sąjungos taip pat reikalautų, kad švietimas butų pašalintas iš šio transatlantinio susitarimo.

Komitetas taip pat priėmė rekomendaciją dėl sveikų ir saugių švietimo darbuotojų darbo sąlygų ekonominės krizės laikais ir rekomendaciją, kaip užkirsti kelią mokyklos nebaigusių asmenų skaičiui per IRT naudojimą švietime. ETUCE komitetas pritarė trijų seminarų organizavimui: aukštojo mokslo, lygių galimybių ir krizės poveikio švietime, kartu su paroda: Mokytojų sąjungų veiksmai „Susivienykime dėl švietimo kokybės“ (Unite for Quality Education) kampanijos rėmuose.

ETUCE yra Švietimo Internacionalo (Education International) Europos regiono švietimo profsąjungų organizacija ir atstovauja 132 švietimo profesinėms sąjungoms Europoje, t. y. 11 milijonų darbuotojų iš 45 šalių. Kiekvienai šaliai ETUCE komitete atstovauja vienas jos atstovas, kuris renkamas kartą per tris metus organizuojamoje rinkiminėje ETUCE konferencijoje.

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.