Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos ir Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos: Lietuvoje besimokančių suaugusiųjų dalis 1,6 karto mažesnė už ES vidurkį (0)

2013 Spalio 3d.

Skambūs, tačiau labai abstraktūs Vyriausybės narių samprotavimai apie būtinybę pasirūpinti ne tik Konstitucinio Teismo nutarime įvardytais teisėjais ir valstybės tarnautojais, bet ir visais tais, kurie dirba viešajame sektoriuje, iš biudžeto gaudami neproporcingai sumažintus atlyginimus, bei ketinimai nuo 2014 metų atkurti 2009 metais sumažintus pareiginių atlyginimų koeficientus taip pat kitus įstatymuose numatytus priedus ir švietimo, sveikatos apsaugos, kultūros, socialinės apsaugos darbuotojams, netenkina švietimo darbuotojus atstovaujančių profesinių sąjungų.


Mokytojų atlyginimai sumažėjo dėl dviejų dalykų: sumažinto BMA ir mažėjančio mokinių skaičiaus, kas nulemia mažesnius mokytojų darbo krūvius. Mokytojų atlyginimų dydžio nelemia priedai, nes labai retas mokytojas juos gauna. Realiai mokytojų atlyginimus padidinti gali visai kitos priemonės, kurias profesinės sąjungos ne kartą jau yra įvardinusios.


Viena iš jų, mokinių mažėjimą kompensuoti neformaliojo suaugusiųjų mokymo plėtra, į jį įtraukiant bendrojo lavinimo mokyklas, jų mokomąją bazę bei dirbančius aukštos kvalifikacijos mokytojus. Lietuva šiame švietimo segmente yra beviltiškai atsilikusi tiek nuo savo pačios pažadų, tiek ir nuo kitų ES šalių. Situaciją iškalbingai iliustruoja šių metų vasarą paskelbta Valstybinio audito ataskaita.


Išanalizavęs duomenis, Valstybinis auditas nustatė, kad didžiausia dalis – 95,8 proc., arba 1,37 mlrd. Lt, visos 2007–2013 m. ES paramos neformaliojo suaugusiųjų švietimo plėtrai šalyje buvo skirta vienai krypčiai – neformaliajam profesiniam suaugusiųjų švietimui. Kitai krypčiai – neformaliajam neprofesiniam suaugusiųjų švietimui, sprendžiančiam gyvenimo kokybės klausimus, tuo laikotarpiu skirta 61,8 mln. Lt, arba 4,2 proc. lėšų. Savivaldybių duomenimis, didžiausia dalis lėšų (91 proc.) skiriama savivaldybės administracijos ir savivaldybės įstaigų darbuotojams bei pedagogams, t. y. grupėms, kurioms mokymai vykdomi nuolatos. Tuo tarpu kitoms visuomenės grupėms, savivaldybių pateiktais duomenimis, skirta 9 proc. lėšų, o grupėms, kurioms tokie mokymai naudingiausi (iškritę iš bendrojo lavinimo sistemos asmenys, neįgalieji, nuteistieji ir paleisti iš laisvės atėmimo vietų, ilgalaikiai bedarbiai, vyresnio amžiaus žmonės ir kt.) teko tik 1,77 proc. visų skirtų lėšų.


Lietuvoje neformalųjį suaugusiųjų švietimą ir jo plėtrą reglamentuoja Neformaliojo suaugusiųjų švietimo įstatymas, Valstybinės švietimo strategijos 2003–2012 metų nuostatos, Mokymosi visą gyvenimą užtikrinimo strategija. Nepaisant patvirtinto įstatymo ir Mokymosi visą gyvenimą strategijos, Lietuvoje besimokančių suaugusiųjų (amžius 25–64 m.) dalis beveik nekinta ir lieka santykinai žema (2007–2012 m. apie 5 proc.), arba 1,6 karto mažesnė už ES vidurkį.


1998 m. įkurta Neformaliojo suaugusiųjų švietimo taryba veiklos nevykdė: Švietimo ir mokslo ministerija negalėjo pateikti jos veiklą patvirtinančių įrodymų. Ministerija taip pat nepateikė įrodymų, jog organizuoja ir koordinuoja neformaliojo suaugusiųjų švietimo įgyvendinimą. Daroma vienareikšmė išvada, kad neformalusis suaugusiųjų švietimas šiuo metu vykdomas nenustačius prioritetinių krypčių, neturint plėtros programos, kur būtų nustatytos pagrindinės gairės, finansavimo prioritetai ir principai, o finansavimas skiriamas nenustačius poreikių.


Lietuvos švietimo profesinė sąjunga ir Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga mano, jog suaugusiųjų mokymas bendrojo ugdymo mokyklose leis ne tik racionaliau panaudoti pinigus skirtus tam tikslui ir į gerąją pusę pakeisti situaciją šiame švietimo sektoriuje, bet  kartu padidinti mokytojų atlyginimus.

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.