Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai socialinis matmuo (papildyta) (0)

2013 Liepos 3d.

2013 m. liepos 1 d. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto Darbuotojų II grupės ir trijų Lietuvos profesinių sąjungų centrų (LPSK, LDF, LPS „Solidarumas“) iniciatyva LR Seime vyko neeilinis posėdis „Socialinis dialogas ir teisė – teisingos visuomenės garantas“. Lietuvos švietimo profesinei sąjungai atstovavo Šiaulių švietimo profesinių sąjungų susivienijimo pirmininkė Rasa Jasmontienė ir Vilniaus švietimo profesinės sąjungos pirmininkė Rūta Osipavičiūtė.

Susirinkusius į posėdį užsienio svečius ir profesinių sąjungų narius pasveikino Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas. Posėdžiui pirmininkavo Darbuotojų II grupės pirmininkas Georges'as Dassis.

Rytinėje posėdžio sesijoje vyko pasisakymai ir diskusijos apie Europos Sąjungos socialinį matmenį. Savo požiūrį išdėstė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė, Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė, Europos profesinių sąjungų konfederacijos (ETUCE) generalinės sekretorės pavaduotojas Jozef Niemiec, Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkas Artūras Černiauskas, LPS „Solidarumas“ pirmininkė Aldona Jašinskienė ir LDF atstovas.

Buvo akcentuojama, kad daugelyje valstybių didėja nedarbas, ypač jaunimo tarpe, ir griežtos ekonominio taupymo priemonės  nedavė laukiamo rezultato, todėl būtina galvoti apie darbo vietų kūrimą, smulkiojo ir vidutinio verslo skatinimą ir kitas priemones.  Jozef Niemiec (ETUCE) atkreipė dėmesį į tai, kad nuo krizės pradžios socialiniai skirtumai tik didėja, o Europos Sąjungos taryba veikla nuvilia, nes realių veiksmų spręsti problemas nesiimama. Jei iš Briuselio bus nurodyta, kad reikia mažinti darbuotojų atlyginimus ir ilginti pensinį amžių, tam būtina pasipriešinti. Jis priminė, kad 1958 m. sausio 1 d. įsigaliojusi Romos sutartis tapo šiuolaikinės Europos Sąjungos pamatu ir numato, kad bendrija privalo rūpintis visų jos narių gerove ir nuolat siekti pažangos. Tačiau šiandien matome, kad daugelyje Europos Sąjungos šalių darbuotojai turi sutikti su atlyginimų mažinimu ir socialiniu neteisingumu. LPSK pirmininkas atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvoje darbuotojų atlyginimo skirtumai yra labai dideli, socialinio teisingumo nėra, pilietinis aktyvumas menkas (išskyrus švietimo sektoriuje), streikų organizavimo procedūros sudėtingos. Apklausos rodo, jog 63 procentai Lietuvos dirbančiųjų bijo prarasti savo darbo vietą, bedarbystė nemažėja, o susirasti darbą labai sunku.

Popietinėje sesijoje Darbuotojų II grupės nariai kartu su Lietuvos profesinių sąjungų ir Europos Sąjungos pirmininkausiančios Lietuvos atstovais aptarė socialinio dialogo ir kolektyvinių derybų situaciją Europoje ir Lietuvoje.

Profesinių sąjungų atstovai pasisakė už tai, kad būtų kuriama ne tik ekonominė bei pinigų, bet ir socialinė sąjunga, užtikrinanti orų Europos šalių piliečių gyvenimą.

Europos profesinių sąjungų konfederacija (ETUC) išplatino rezoliuciją „Socialinis paktas Europai“, kurią rasite čia>>

 

Konferencijos rezultatas - Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto Darbuotojų II grupės išplatintas pareiškimas dėl 2013 m. birželio 27 ir 28 d. Europos Vadovų Tarybos susitikimo išvadų, kad  2013 m. liepos 1 d. darbuotojų grupė posėdyje Vilniuje:

- priėjo prie išvados, kad Europos Vadovų Taryba, regis, nusprendė nuo šiol į savo piliečius kreiptis aiškia kalba: pripažinti padėties sudėtingumą ir socialines problemas, skirti dėmesį augimui ir užimtumui, numatyti teigiamas priemones, taip pat tvirtai pabrėžti, kad ekonominė ir pinigų sąjunga privalo turėti aiškų socialinį matmenį, ir pripažinti socialinio dialogo svarbą;

- išreiškė apgailestavimą, kad Europos politikai delsė atsisakyti - tikimės ne vien tik žodžiais - negailestingos taupymo politikos ir leido nedarbui, skurdui, nuosmukiui, spekuliaciniams išpuoliams prieš valstybių ekonomiką išaugti iki dabartinio masto, taigi paskatino piliečius atsisakyti solidarumo idėjos, prarasti pasitikėjimą Europos Sąjunga ir patikėti populistų pažadais. Europos profesinės sąjungos visada tvirtino, kad griežtas taupymas prieštarauja Sutarties tikslams, yra neteisingas, nepriimtinai nuožmus ir žalingas ekonomikai;

- išreiškė nerimą dėl nurodytų tinkamiausių priemonių įgyvendinimo terminų ir norėtų priminti, kad šalių vyriausybės sugebėjo per keletą valandų rasti būdų skirti milžiniškas viešųjų lėšų sumas gelbėti bankams, kuriuos mažiausia kuo galima apkaltinti – tai stulbinančiu atsainumu. Neturėtų būti ištisus mėnesius ar net metus priiminėjami ir ypač įgyvendinami sprendimai, būtini siekiant apsaugoti valstybių ekonomiką, stiprinti socialinius Sąjungos aspektus ir padėti milijonams jaunų bedarbių;

- išreiškė viltį, kad valstybių ir vyriausybių vadovai praktiškai įgyvendins savo šalyse tai, dėl ko, kaip jie teigė, pavyko susitarti Briuselyje: socialinis dialogas, socialinių partnerių susitarimai ir jų laikymasis visais lygmenimis – svarbiausi ekonomikos, socialinės ir politinės krizės sprendimo veiksniai. Deja, nėra buvę dienos, įskaitant ir mūsų posėdžio dieną, kad darbuotojų organizacijos neturėtų pagrįstos priežasties priekaištauti valdžios atstovams, kad užuot stiprinę konsultavimosi tradiciją, kurioje glūdi Europos stiprybė, ir rėmęsi Europos darbuotojų
potencialu, ir toliau laikosi arogantiškos ir nepagarbios pozicijos darbuotojų atžvilgiu;

- nusprendė paprašyti ES Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos esant galimybei priminti, kad Europos Sąjungos tikslas – jos žmonių gerovė, taip pat užtikrinti, kad visuose Tarybos sprendimuose į tai bus tinkamai atsižvelgta ir panaudotos būtinos komunikacijos priemonės apie šiuos sprendimus informuoti piliečius.

Rūta Osipavičiūtė VŠPS pirmininkė
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.