Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Kauno miesto ikimokyklinių įstaigų situacija: darbuotojų požiūris (0)

2010 Kovo 29d.

KONFERENCIJOS KALBA


Šiandienė situacija Lietuvoje, finansinis sunkmetis verčia mus vis labiau ir labiau taupyti. Visi suprantame, kad reikia susiveržti diržus, reikia padėti valstybei, reikalingas solidarumas, pakantumas, supratimas, tačiau viskam yra ribos.

Visam pasauliui deklaruojame, kad esame demokratiška šalis, tačiau mano nuomone toli gražu iki tikros demokratijos. Ypač Kauno mieste – laikinojoje sostinėje – vis dar jaučiamas demokratijos ir viešai bei skaidriai priimamų sprendimų deficitas.

Viešai pripažinta, jog Vyriausybės vykdoma taupymo programa šalyje sukėlė chaosą. Dėl biudžeto deficito imta taupyti pedagogų bei švietimo kokybės sąskaita, dažnai nepaisant nei demokratijos, nei Lietuvos Respublikos įstatymų. Ne išimtis ir Kauno savivaldybė. Kadangi Kaune ikimokyklinių įstaigų finansavimas visiškai priklauso nuo Kauno miesto biudžeto, vaikų darželiai labiausiai pajuto finansinį stygių. Netgi, sakyčiau, finansinį badą. Įstaigų vadovams liepta taupyti, sutaupyti konkrečias sumas, kurių savivaldybė jau nebepajėgi skirti šių įstaigų išlaikymui, bei pedagogų ir kt.darbuotojų atlyginimams. O kaip tuos tūkstančius sutaupyti – ikimokyklinių įstaigų vadovams palikta patiems surasti būdų pasitelkus savo vaizduotę, išradingumą. Taip vaikų darželių direktorės ir darbuotojai tapo šios sistemos įkaitais bei savivaldybės tokios vykdomos taupymo politikos vykdytojais. Norėdamos to ar ne, vaikų darželių direktorės buvo priverstos imtis drastiškų taupymo, mažinimo sprendimų. Dažnai tokie sprendimai buvo priimti skubotai, vienašališkai, nesitariant su darbuotojais.

Prisiminkime, kaip vaikų darželiai buvo skatinami tobulėti, kartu su įstaigų vadovais įkūrėme kryptingo ugdymo darželius, net gi centrus, subūrėme įvairių specialistų komandas, kad tik patenkintume vaikų ir tėvelių lūkesčius, pelnytume gerą vardą ir užtikrintume visapusišką vaikų ugdymo kokybę.
 
   Kas vyksta dabar?

Ogi po truputį žlugdoma, griaunama visa tai ką sukūrėme. Kadangi reikia taupyti, mažinti, jau tapo nebesvarbu nei vaikai, nei tėvai, nei pedagogai, nei kiti darbuotojai. Kaip profesinės sąjungos atstovė, noriu pareikšti, jog toks bekompromisis ir visa apimantis taupymas, viso mažinimas veda prie ikimokyklinių įstaigų uždarymo grėsmės, prie dar didesnio atleidžiamų darbuotojų skaičiaus, bedarbystės. Įstaigose pirmiausiai tai pajuto logopedai, spec.pedagogai, neformaliojo ugdymo, kūno kultūros pedagogai ir kiti specialistai( etatų mažinimas, masinės „savanoriškos“nemokamos atostogos, ar tiesiog  iš vis kai kurių specialistų atsisakoma). Pvz. Logopedui sumažinus dalį etato, sumažėja darbo valandų skaičius, vadinasi ir atlyginimas, o vaikų su spec.poreikiais skaičius išlieka toks pats. Taigi sumažėjus tarifikuotam valandų skaičiui, realus darbo krūvis išlieka tas pats, bet ar per trumpesnį darbo laiką su tokiu pačiu vaikų skaičiumi specialistui galima kokybiškai, produktyviai atlikti savo darbą? Abejoju.

Ta pati situacija palietė ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogus, bei kt.darbuotojus( t.p. kai kur sumažinami auklėtojoms etatai, įsigali nemokami sergančių kolegų pavadavimai, nemokamos atostogos – po 2-3 dienas per mėnesį, kai kur kartą per savaitę, jungiamos grupės pedagogų nemokamų atostogų metu, trumpinamas įstaigos darbo laikas). Visos šios priemonės dažnai iššaukia ir ugdytinių tėvų nepasitenkinimą. Atrodo, tarsi niekam nerūpi, kad darbuotojas išėjęs nemokamų atostogų daugiau kaip 14 kalendorinių dienų per metus, praranda socialines garantijas, tomis dienomis trūksta socialinis draudimas, viršytos dienos neįeina į darbo stažą, taip pat prarandama didesnė mėnesinio atlyginimo dalis. Išėję nemokamų atostogų ir per jas susirgę asmenys jokios ligos pašalpos iš „Sodros“ tikėtis negali. Ji pradedama mokėti tik nuo tos dienos, kai darbuotojas grįžta į darbą iš nemokamų atostogų. Tokiu būdu šiurkščiai pažeidžiamos darbuotojų teisės, jų socialinės bei ekonominės garantijos. Nemažai problemų gali kilti ir dėl gydymo. Labiausiai rizikuoja tie, kurie nemokamai atostogauja mėnesį ir daugiau. Ligonių kasos jų nemato tarp draudžiamųjų socialiniu draudimu, todėl norėdami gauti medicinos paslaugas nemokamai, tokie asmenys privalo patys sumokėti minimalią 72,-lt. Įmoką už vieną mėnesį. Be to pagal pensijų įstatymą minimalų atlyginimą gaunantiems darbuotojams( o tokių darželiuose yra  nemažai) per metus suteikta bent viena diena nemokamų atostogų , sutrumpins jų Pensijos draudimo stažą, o tai savo ruožtu turės įtakos pensijos dydžiui.  Šio sunkmečio laikotarpiu, daugelis vaikų darželių pedagogų ir kt. darbuotojų savo šeimose liko vieninteliai dirbantieji ir galintys šiaip ne taip išmaitinti savo šeimas, o iš jų dar vis norima atimti jau ir taip mažus atlyginimus ir neduok Dieve, jei dar yra kokie nors finansiniai įsipareigojimai bankams.

Tokia situacija kelia daug nerimo ir kaip sakoma, kas galėtų paneigti, jog taip betaupydama savivaldybė, nežada ilgainiui atsisakyti ikimokyklinio ugdymo strategijos ir misijos – parengti vaiką mokyklai? Liks tik vienas tikslas -  prižiūrėti vaikus, kol tėvai darbe, maždaug atliksime pigių valdiškų auklėtojų funkciją, o tam žinoma, jokių ikimokyklinio ugdymo kokybės strategijų, jokių su vaikais dirbančių specialistų ir jokių kitų paslaugų( išskyrus priežiūrą ir užimtumą) nereikės. O gal prie to ir einama? Gal Lietuvai reikalingi nevisapusiškai išsilavinę piliečiai? Ar tai nesikerta su Europos Sąjungos, kurios nariais esame švietimo strategija?

 Ir dar. Rugsėjo mėnesį pažeidus LR Darbo kodeksą arba kaip įvardija Vyriausybės atstovai – dėl teisės aktų neatitikimo, sumažinus bazinį dydį, pagal kurį skaičiuojami atlyginimai, visiems ikimokyklinių įstaigų pedagogams buvo sumažintas atlyginimas. Tuo pat metu rugpjūčio 21d. Švietimo ir mokslo ministro įsakymu įvestos koeficientų žirklės buvo iš kart pritaikytos ikimokyklinio ugdymo pedagogams išvedus koeficiento vidurkį. O nuo šių metų  balandžio mėnesio planuojama visiems vaikų darželio pedagogams mažinti atlyginimus dar 5 proc. pritaikant žemiausius koeficientus, tačiau esame girdėję, kad kai kuriuose darželiuose mažiausi koeficientai buvo pritaikyti jau nuo sausio 1d. Norisi paklausti kodėl? Gal todėl, kad neturime ikimokyklinuko krepšelio? Labai panašu, kad ikimokyklinių įstaigų pedagogai yra diskriminuojami, su jais visai nesiskaitoma, bet juk mes visi esame pedagogai ir atliekame tą pačią misiją.

Vyriausybė pažadėjo, kad praėjusių metų rugsėjo mėnesio nepriemoka, susidariusi dėl teisės aktų neatitikimų, turės būti grąžinta ir naujame 2010m. biudžete tam skyrė 18,4 mln. litų, kuriuos per tikslines dotacijas savivaldybės turi grąžinti pedagogams, bet iki šiol tylu ir neaišku, atgausime mes tuos pinigus ar ne? Šį klausimą adresuojame Kauno savivaldybei ir tikimės šiandien sulaukti aiškaus ir konkretaus atsakymo.
  
Nenorėčiau pabaigti savo pasisakymo liūdna nata. Mus po truputį jau pradeda pasiekti žinios apie tai, jog Vyriausybės atstovai svarsto ikimokyklinuko krepšelio įvedimo galimybę, taip pat, kaip pradėti gelbėti ikimokyklinio ugdymo sektoriuje susidariusią finansinę padėtį. Tikimės, kad po artimiausių Vyriausybės priimtų sprendimų mes nustosime būti visiškai beteisiais ir nuo Kauno savivaldybės kompetencijos bei malonės priklausančiais įkaitais. Norėtųsi, kad į vaikų darželių kolektyvus sugrįžtu geras mikroklimatas, jaustumės saugios, galėtume ramiai dirbti ir nebijoti dėl rytojaus. To mums visiems ir linkiu.


                                                                                                 

                                                                                    Sigita Gudeliūnienė                Ačiū

Kauno vaikų darželio „Rudnosiukas“ profesinės sąjungos pirmininkė Sigita Gudeliūnienė
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.