Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Valdžia krausto vaikų globos namų kišenes (0)

2009 Lapkričio 5d.

Audronė URBONAITĖ, "Lietuvos ryto" korespondentė

Kitų sąskaita isteriškai bandantys taupyti Lietuvos valdininkai rankas jau tiesia ir į vaikų globos įstaigas. Valdžiai nė motais, kad tas taupymas paveiks tėvų neturinčių vaikų psichiką.

Zarasų rajono Antazavės vaikų globos namų auklėtojai priblokšti – valdžia, nesumojanti, iš kur gauti pinigų biudžetui, ketina juos pervadinti socialiniais darbuotojais.

Po reformos perkrikštytas auklėtojas atliks tą patį darbą.

Tačiau, užuot dirbęs 30 valandų per savaitę, jis privalės dirbti 40. Ir uždirbs perpus mažiau nei iki šiol.

Neprimena valdiškos įstaigos

Pašaliečio akimis Antazavės vaikų globos namai – rojus. 67 tėvų globos netekę vaikai gyvena restauruotame trijų aukštų pastate ant ežero kranto.

Aplink – senovinio dvaro parkas, vaizdingos apylinkės.

Kad ir kurias duris atvertum, nė vienas vaikas nepašoka išsigandęs, kaip būna įstaigose, kur nepilnamečiai muštruojami, gąsdinami ar yra įsitempę.

Auklėtojai – irgi kaimiškai taikūs ir ramūs. Stebina dideli gyvenamieji kambariai su originaliais baldais.

Ir mažos virtuvėlės 7-10 vaikų grupėms, kur jie gali jaustis jaukiai kaip namuose.

Net atsidaryti savo šaldytuvą ir pasiimti to, kas liko nuo pietų – visai kaip pas mamą.

Vaikų namus gerą dešimtmetį remia direktoriaus Kęstučio Ražano surasti norvegai.

Sykį atvažiavo ir patikrino, ar viskas, ką dovanojo, iš tikrųjų atiteko vaikams. Rado viską, todėl ir toliau remti nebijo.

Sakau sąžiningai: mano vaikai tokių gerų sąlygų neturi.

Specialistams teks rinktis

Tačiau netrukus ši daug metų kurta gerovė gali smarkiai pakisti į blogąją pusę.

Reformuotojų įsitikinimu, socialinio darbuotojo veiklos sfera platesnė nei pedagogo. Todėl esą tikslinga dalį vaikų namų personalo funkcijų perleisti socialiniams darbuotojams.

Šį teiginį Antazavės vaikų globos namų darbuotojai vadina demagogija.

Iš dvylikos auklėtojų, kitaip vadinamų socialiniais pedagogais, šias pareigas po reformos galės išlaikyti tik du.

Likusieji 10, nors turi aukštąjį išsilavinimą ir yra išklausę daugybę perkvalifikavimo kursų, privalės tapti socialiniais darbuotojais. Arba ieškotis darbo kitur.

Tokie valdininkų planai. Ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teiksis juos koreguoti – kol kas neaišku.

„Valstybei reikia, kad būtų pigu. Bet ji nemąsto, kad socialine darbuotoja tapusi Birutė, kai Jonukas prikuls Petriuką, negalės pasakyti vaikui: „Palauk, po trijų valandų ateis socialinė pedagogė Onutė ir išspręs tavo problemą. Nes man už tai valstybė nemoka!“ – ironizavo Antazavės vaikų globos namų direktoriaus pavaduotoja Marytė Šileikienė.

Visą gyvenimą čia dirbusi pedagogė mano, kad realiai niekas nepasikeis.

Kas dirbo nuoširdžiai, ir gaudamas mažesnį atlyginimą apkabins nuskriaustą vaiką.

Tik žmonės bus labiau išvargę ir suerzinti.

Patyrę auklėtojai išeis

„Dirbsiu socialine darbuotoja, o privalėsiu atlikti daug sudėtingesnes funkcijas. Čia tas pat, jei patyrusiam gydytojui terapeutui nubrauktų pinigus ir imtų mokėti pradedančio felčerio atlyginimą“, – įskaudinta jautėsi auklėtoja Danutė Ražanienė.

Moteris irgi neabejojo, kad sąžiningi darbuotojai vaikų atžvilgiu savo elgesio nepakeis.

Tačiau valstybės politikos pedagogė nelaiko apgalvotu elgesiu. Jos manymu, ne vienas patirtį turintis auklėtojas spjaus į savo įdirbį ir ieškos vietos, kur valstybė jį mausto mažiau.

„Įpareigokime ligoninės slaugytoją daryti širdies operaciją, bet reikalaukime tiek, kiek iš patyrusio chirurgo – štai šios reformos esmė!“ – piktinosi auklėtojos padėjėja Regina Girčienė.

Įžiūri diskriminaciją

Antazavės vaikų globos namų direktorius K.Ražanas nesupranta, kodėl auklėtojo pareigybę apsispręsta naikinti tik vaikų globos namuose.

Vaikų darželiuose, sanatorijose, mokinių bendrabučiuose ir socialiniuose centruose ji paliekama.

„Suprantu, kad valstybei trūksta pinigų. Bet kai tokiam eksperimentui pasirenkami vaikų namai, kur auklėtiniai yra labiausiai pažeidžiami, imu abejoti sveiku reformuotojų protu“, – kalbėjo K.Ražanas.

Vaikų globos namai yra pavaldūs Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai. Kitų įstaigų, kuriose auklėtojo pareigybė išlieka, veiklą reguliuoja ne ši ministerija.

Ketina nepasiduoti

Atkampių vietovių pedagogai mažiau linkę draskyti akis ir lėkti į demonstracijas, kai paliečiami jų interesai. Tačiau šį kartą neišlaikė ir jų nervai.

Vos pasigirdus apie numatomą reformą, Antazavės vaikų globos namuose pirmą sykį istorijoje per kelias dienas susikūrė profsąjungos kuopelė.

Į ją įstojo visi 12 pedagogų, įstaigoje dirbantys auklėtojais.

Tryliktoji narė – direktoriaus pavaduotoja ugdymo reikalams.

„Akivaizdu, kad valstybė elgiasi taip, kaip patogiau jai pačiai. Kas įrodė, kad socialinis darbuotojas vaikų namuose yra geriau nei socialinis pedagogas?“ – klausė profsąjungos pirmininkė auklėtoja Genė Nišanovienė.

Neturi internato bruožų

Antazavės globos namų auklėtinių elgesį tyrė mokslininkai psichologai ir lygino su vaikais, augančiais šeimose.

Rezultatai nustebino tyrėjus: šių vaikų namų auklėtiniai elgesio motyvacija, tikslingumu nė kiek nesiskyrė nuo tėvus turinčių vaikų.

„Žinote, ko psichologai mūsų klausė? Ką darome, kad mūsų vaikai neturi internato auklėtinių bruožų? Ogi visi esame pedagogai, turintys aukštąjį išsilavinimą, ir metų metus dirbame toje pačioje vietoje“, – sakė G.Nišanovienė.

Devyni Antazavės globos namų auklėtiniai šiuo metu studijuoja aukštosiose mokyklose.

Pagal išgales vaikų namai juos remia ir priima vasaroti už užmokestį maistui.

Vienai dienai auklėtinio maistui valstybė skiria 10 litų.

Pinigų vis mažės

Bet finansinė situacija – ir auklėtinių, ir darbuotojų – netrukus dar pablogės, kai valstybiniai vaikų namai iš apskrities priklausomybės bus perduoti Zarasų savivaldybei.

Rajonas ir dabar negarsėja didelėmis pajamomis. Po metų turės išlaikyti dvejus vaikų globos namus – Zarasų ir Antazavės.

Nors Antazavės globos namų išlaidų Zarasų savivaldybei šiemet dar nereikia padengti vienai pačiai, ji jau dabar įsiskolinusi jiems 120 tūkstančių litų.

* * *

Visko – mažiau

* Jei reforma bus įvykdyta, auklėtojo pareigas atliekantis socialinis darbuotojas į rankas gaus vidutiniškai apie 1100 litų.

* Dabartinis vidutinis jo atlyginimas, atskaičiavus mokesčius, – apie 2000 litų.

* Atostogos nuo 56 dienų sutrumpės iki 42. Darbo laikas pailgės nuo 30 iki 40 valandų per savaitę.

* * *

Kelnes vėl bando mautis per galvą

Viktorija Čepukienė, Psichologijos daktarė, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto lektorė

„Atrodo, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija dar sykį bando kelnes mautis per galvą, o apie pasekmes negalvoja.

Antazavės vaikų globos namai – vieni geriausių Lietuvoje. Juose sukurta šeimos atmosfera. Ten gal kurį laiką ir pasiliks dirbti tie patys pedagogai, kad ir pervadinti socialiniais darbuotojais.

Tačiau daugelyje kitų vaikų namų kitokio profilio specialistai nepakels auklėtojų darbo krūvio. Ateis nepasiruošę žmonės, pervargs, nesusidoros su užduotimis. Darbuotojai ims kaitaliotis. Tai – didžiausia žala vaikams, kuriems labiausiai ir reikia pastovumo.

Reformuojant derėtų laikytis sisteminio požiūrio ir numatyti, kas auklėtiniams nutiks po kelerių metų.

Socialinio darbuotojo funkcijos nėra tapačios auklėtojo vaidmeniui. Vaikų namuose jis yra tik tarpininkas tarp valstybės ir globos namų. Taip pat – tarp mokyklos ir globos namų. Jis gali būti konsultantas bendraujant su socialinės rizikos šeimomis. Tačiau tinkamai atlikti auklėtojo funkcijų neįstengs, nes aukštojoje mokykloje nėra to mokomas.

Žaibiškai pakeisti studentų mokymo programas ir pritaikyti jas skubotam socialiniam užsakymui nėra įmanoma.

Auklėtojo misija – gerokai platesnė: atstoti traumuotam vaikui tėvą ir motiną, išugdyti emocinius ir prieraišumo ryšius. Vaikų namuose auklėtojas buvo ir bus svarbiausias žmogus. Tai profesija, kuriai reikia ypatingos patirties ir specialaus išsilavinimo.“

Šaltinis: http://m.lrytas.lt/?data=20091105&id=akt05_a1091105&view=2

Audronė URBONAITĖ "Lietuvos ryto" korespondentė
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.