Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Profsajunga tikina: mokytojų teisės nuolat pažeidžiamos (0)

2012 Kovo 21d.

Pasak LŠPS pirmininko Audriaus Jurgelevičiaus, profesinės sąjungos nėra karo įrankis, tačiau jo pagalba deramasi ir pasiekiama susitarimų. Gaila, kad ne visi mokytojai tai supranta. Jis pastebėjo, kad Šilutė jam paliksianti išskirtinį prisiminimą ne tik klausytojų gausa patvirtinusi seminaro temos aktualumą, bet ir tuo, kad čia, kaip niekur kitur, seminaru susidomėjo net Savivaldybės vadovai.
Seminaro lektorius prisistatė, kad jau 30 metų dirba istorijos mokytoju, todėl jo išsakytos mintys pagrįstos jo paties ilgamete praktika mokykloje.
Pastaruoju metu mokytojų keliami reikalavimai sulaukia ypač nemažų diskusijų. Prisimindamas neseniai vykusį šalies mokyklų pedagogų streiką A. Jurgelevičius sakė, kad jį organizuojant buvo jaučiamas didelis spaudimas, tarsi streikuojantys reikalautų ne darbo sąlygų gerinimo, o Seimo, Vyriausybės ir net Prezidentės nuvertimo vienu metu.
Seminare beveik 5 valandas kalbėta apie mokytojų teises ir pareigas, kurias reglamentuoja ir tiksliai nusako LR Konstitucija, Darbo kodeksas, Švietimo įstatymas bei kiti teisės aktai. Lektorius pastebi, kad realiame gyvenime nėra viskas taip aiškiai, kaip nurodyta teisės aktuose. Pasak jo, Švietimo skyriuose, mokyklų administracijose neretai skaitoma tik ta įstatymų dalis, kur aprašytos mokytojo pareigos, o mokytojų teisės nuolat pažeidžiamos. Todėl mokytojas žinantis savo pareigas turi žinoti ir savo teises. Ir ne tik žinoti – kad darbe jaustųsi oriai, jis turi mokėti jas apginti, nors tai ne visada esą paprasta. Deja, kartais mokytojai nori būti ginami, tačiau patys neretai lieka nuošalyje. Tokia apatiška situacija tampa pačių skęstančiųjų reikalu: mokytojai neieško socialinio dialogo, o valdžia elgiasi taip, kaip jai patogiau.
Mokytojas, anot lektoriaus, negali būti žmogus-orkestras, pirmiausia jis turi vykdyti tiesioginę pareigą: mokyti vaikus. Nors mokytojas ir turi teisę siūlyti individualias programas, pasirinkti pedagoginės veiklos būdus ir formas, tačiau jam nepaliekama teisės taip dirbti. Pavyzdžiui, klasės valandėlės tėra viena iš veiklos formų, tačiau vadovaujantis klasei mokytojas verčiamas vesti klasės valandėles. Pasak lektoriaus, diskusijų kelia ir prievartinis mokytojo dalyvavimas metodinėje veikloje, mokytojų tarybos posėdžiuose, mokytojų budėjimas per pertraukas ar renginių metu, už kuriuos jam turėtų būti mokama papildomai. „Man žinoma, kad ir į šį seminarą atvykstantiems mokytojams buvo daromas spaudimas – kai kurių mokyklų vadovai reikalavo, kad už dalyvavimą seminare jie turės atidirbti, kiti mokyklų vadovai teigė, kad jiems nulėks galvos, jei mokytojai dalyvaus seminare. Tai apie kokį mokytojo prestižą galime kalbėti?“
Viena iš svarbių mokytojo teisių – dirbti dvasiškai saugioje aplinkoje – nuolat pažeidinėjama dėl mokinių grubumo, atsikalbinėjimo. Mokytojai nesijaučia saugūs dėl įvairių priežasčių, kad ir dėl valdžios požiūrio į mokytoją. Nesaugumo jausmą sukuria pertvarkos, finansavimas.
Seminare priminta, kad vienas iš neseniai vykusio streiko reikalavimų buvęs užtikrinti teisės aktais, kad mokytojams būtų garantuojamas minimalus 18 kontaktinių valandų per savaitę darbo krūvis, kuris garantuotų ir socialinę apsaugą. Įstaigos vadovas, jeigu mažinamas mokytojui darbo krūvis, turi apie tai įspėti mokytoją bei gauti jo sutikimą. Į klausimą, ar teisėtai Šilutės pedagogams nuo kovo 1 dienos mažinami atlyginimų koeficientai, lektorius pastebi, kad mokytojai savo atlyginimais išlaiko valstybinę mokyklą.
Pasak lektoriaus, pakeisti, perrašyti negalima tik Biblijos, o visus kitus dokumentus ir galima, ir būtina – senoji mokinio krepšelio metodika nebeatitinka šiandienos realijų, todėl ją privalu peržiūrėti.

Laima PUTRIUVIENĖ, Pamarys.eu
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.