Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Premjeras: pedagogų algų didinimas 1,5 proc. – žmonių įžeidimas (3)

2016 Sausio 15d.

Sausio 14 d. profesinių sąjungų atstovai Vyriausybėje susitiko su Premjeru Algirdu Butkevičiumi, Vyriausybės vicekancleriu Rimantu Vaitkumi, Švietimo ir mokslo bei Finansų ministerijų, Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovais dar kartą aptarti galimybes įgyvendinti profesinių sąjungų reikalavimus, kurie buvo pateikti švietimo šakos įspėjamojo streiko metu Vyriausybei ir Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM).

ŠMM viceministrė Genoveita Krasauskienė posėdžio dalyvius informavo, kad ministerija palaiko profesinių sąjungų mintį – pedagogų atlyginimai turi būti keliami, todėl, jei ministerijos pateiktos gairės dėl atlyginimų didinimo būtų Vyriausybės patvirtintos, tai būtų didelis žingsnis. Viceministrės teigimu, ministerija nusiteikusi ieškoti ir rasti galimybes padidinti atlyginimus.

Lietuvos švietimo įstaigų profesinės sąjungos (LŠĮPS) pirmininkas Eugenijus Jesinas eilinį kartą Vyriausybės atstovams priminė jų pažadus, jog 2016 metai bus prioritetiniai švietimo metai (ką premjeras ir toliau sėkmingai žada). Tačiau, po ministerijos garsiai ištrimituotų pasiūlymų didinti atlyginimus, paaiškėja, kad siūlymai neblogai atrodo tik procentais, o realybėje, pavyzdžiui, jauniems mokytojams algos bus pakeltos tik 1,5 proc. į rankas, kas būtų tik 2-3 eurai!  Į tokį pasakymą sureagavo premjeras, sakydamas, kad tai žmonių įžeidimas.

LŠĮPS pirmininkas E. Jesinas taip pat kėlė klausimą, kodėl nei puse žodžio niekur neužsiminama apie valdymo išlaidų mažinimą, tik eksperimentinėje Klasės krepšelio metodikoje, nors tarpinstitucinėje darbo grupėje buvo nutarta mažinti valdymo išlaidas iki 10 proc., atskiriant jas nuo pagalbos mokiniui specialistų finansavimo, tuo pačiu sutaupant nemažai lėšų. Jis apgailestavo, kad pasikeitus ministrams ŠMM nesugebėjo užtikrinti veiklos tęstinumo įgyvendinant pasiektus susitarimus ir plėtojant dalykiškus santykius su profesinėmis sąjungomis.

Lietuvos švietimo profesinės sąjungos  (LŠPS) pirmininko Audriaus Jurgelevičiaus manymu, kad jei po 2 metų diskusijų su ministerija nėra jokių pokyčių, ministerijai nereikėtų daugiau jų inicijuoti, kadangi diskusijos bevertės. „Ministerijos pateiktos gairės sujaudino pedagogų bendruomenę, todėl kyla klausimai – koks šio projekto likimas, ar tikrai bus priimtas, iš kur staiga atsirado lėšų nekeičiant biudžeto?“,– klausė LŠPS pirmininkas.

Premjeras A. Butkevičius suskubo patvirtinti, kad šios gairės nebuvo derintos su niekuo, jis pats buvęs „šokiruotas šio pasiūlymo“ ir, pasak jo, Vyriausybė gairėms pritars tik tada, jei nereikės keisti biudžeto. Tuomet ir paaiškėjo, kad nei Švietimo ir mokslo, nei Finansų ministerijų nuomone, šių gairių neįmanoma įgyvendinti. Tuomet natūraliai kyla klausimas – tai kam jos buvo rašytos?

Todėl, siekiant gerinti mokytojų darbo sąlygas, Ministras Pirmininkas, reaguodamas į LŠĮPS pirmininko E. Jesino pastabą, kad pristatant darbo grupės išvadas premjeras pritarė ilgalaikei pedagogų darbo užmokesčio programai ir pavedė ŠMM paskaičiuoti lėšų poreikį pamečiui, dar kartą įpareigojo ŠMM sudaryti penkerių metų planą, pagal kurį kiekvienus metus iš eilės, atsižvelgiant į valstybės finansines galimybes, palaipsniui būtų didinami pedagogų atlyginimai. A. Butkevičiaus teigimu, toks planas užtikrintų pedagogo specialybės patrauklumą, ypač tarp jaunesnio amžiaus žmonių, gerintų švietimo kokybę bei socialinį pedagogų statusą ir materialinę padėtį, kas atitiktų 2012-2016 m. Vyriausybės programos nuostatas. 

Posėdžio pabaigoje Vyriausybės vicekancleris R. Vaitkus reziumavo – bus siekiama, jog švietimo sistemoje sutaupytos lėšos dėl sumažėjusio mokinių skaičiaus  nuo rugsėjo 1 d. būtų skirtos „žirklių“ naikinimui, taip pat, bus koreguojama Mokinio krepšelio lėšų apskaičiavimo ir paskirstymo metodika, atskiriant ugdymo procesui ir valdymui bei psichologinei, specialiajai, socialinei pedagoginei pagalbai organizuoti skiriamas lėšas. Be to, vicekancleris rekomandavo ŠMM atnaujinti konstruktyvų bendradarbiavimą su profsąjungomis, kadangi profsąjungoms išėjus iš derybų dėl šakos kolektyvinės sutarties, ministerija nebematė reikalo su profesinėmis sąjungomis derinti absoliučiai jokių dokumentų, net ir labai svarbaus, reglamentuojančio mokytojų darbo apmokėjimo tvarką aprašo.

Kitas profesinių sąjungų ir Vyriausybės atstovų susitikimas, kuriame ŠMM atstovai turėtų pateikti 5 metų atlyginimų kėlimo programos projektą ir švietimo sistemos optimizavimo planą, leisiantį rasti papildomų lėšų, įgyvendinant profesinių sąjungų pateiktus reikalavimus, numatytas vasario 3 d.

Po susitikimo Vyriausybėje dar kartą susitikusios profsąjungos aptarė veiksmų planą, kuris būtų įgyvendinamas, jei netenkintų vasario 3 d. Vyriausybės pateikti pasiūlymai. Profesinės sąjungos ir toliau neatsisako plano vieningai rengti neterminuotą streiką, jei nebus patenkinti jų reikalavimai.

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2016-02-06 11:29:23 | Kotryna

TIKRAI, KAD REIKIA STREIKO YPAČ DARŽELIUOSE. DIRBU DARŽELIO AUKLĖTOJA, NUO SAUSIO TURĖJO ATLYGINIMAI KILTI 7 PROCENTAIS, PAKLAUSKITE AUKLĖTOJŲ KIEK JOMS KILO ATLYGINIMAS... NEKONTAKTINES VALANDAS TURIME ATIDIRBTI PILNAI 36 val. - KONTAKTE SU VAIKAIS... Mano atlyginimas ant popieriaus buvo 558,42 eur., o po naujų metų 582,56 eur. Tai mano atlyginimas ANT POPIERIAUS KILO tik 24,14 eur. KUR TIE ŽADĖTI 7 PROC.? VILNIUS

2016-02-01 21:56:41 | balsas

Sakykite prašau, garbūs valdžios žmonės, kodėl mažėjant gyventojams LRS nemažėja narių, kodėl daugėja jų padėjėjų - juk tai milžiniškos išlaidos. Sumažinkite jas, rasite pinigų mokytojams, pensininkams, policijai, ugniagesiams, gydytojams ir kitiems...Kodėl užteko pinigų skubiai atstatyti LRS narių atlyginimams? Kodėl mokytojo alga visiškai priartėjo prie minimalios algos? Žiauru buvo klausyti kaip vieno rajono darželyje kiemsargis gauna daugiau nei atsakingi specialistai. Tai kur logika? Kas už tokią betvarkę atsakingas? Tikriausiai niekas... Stačia galva einame valstybės kracho link... Neliko nei šviesos, nei tiesos, kuri lydėtų mūsų žingsnius...

2016-01-21 13:17:38 | socdemų guma

:D tai ir toliau "tempiame gumą" su mūsų politiniais partneriais ? vertėtų imti viešai garsinti, kokias algas (ir pensijas) JAU DABAR begauna Lietuvos mokytojai ir skelbti SVIS'o duomenis apie LR mokytojus, numatant švietimo sistemos ateitį apskritai. Nepamirštant ir valdžios moralės - juk realiai LR piliečiai visą nepriklausomybės laikotarpį vertinami dvejopai : turintys teisę gyventi gerai ir nenusipelniusieji, t.y. dvejopų standartų sistema jau 20metį sėkmingai galioja LR. LR Seimo nariai PATYS pateikia pavyzdžius (turbūt iš nevilties, kad pavieniui nesugeba kovoti su sitemomis?) : sovietmečio teismų, o vėliau Lietuvos Konstitucinio Teismo teisėjai Teodorai Staugaitienei sulaukus pensinio amžiaus 2007 metais buvo paskirta apie 1,5 tūkst. Lt senatvės pensija ir 3470,62 Lt valstybinė mėnesinė pensija. Pamaniusi, kad tai jai per maža, buvusi teisėja kreipėsi į teismą, kur kolegos teisėjai jai 2011 metais beveik padvigubino valstybinės pensijos didį iki 6235,76 Lt sumos. Be to įpareigojo Vyriausybę išmokėti jai vienkartinę išmoką 154 tūkst. 873,58 Lt ir 5 proc. dydžio metines palūkanas nuo teismo sprendimo padavimo iki jo visiško įvykdymo ir priteisė T. Staugaitienės naudai 2 813,19 Lt bylinėjimosi išlaidų. Palyginimui – tuo metu daugiavaikės (5 – 6 vaikų) motinos vidutinė mėnesinė pensija pagal žiniasklaidoje teigtus duomenis siekė apie 600 Lt. Tai reiškia, kad sovietmečio ir LKT teisėjos – pensininkės mėnesinės pajamos tuo metu buvo apie 13 kartų didesnės negu daugiavaikės motinos - pensininkės. O vienkartinė išmoka, išmokėta T. Staugaitienei teismo valia bei metinė dviejų pensijų suma tik 2012 m. sudarė daugiau, negu daugiavaikė motina galėjo uždirbti per visą savo gyvenimą. Be to, teisėja, dirbdama Konstitucinio bei Aukščiausio teismų teisėjos pareigose su vienu didžiausių tarp valstybės pareigūnų atlygių, galėjo, skirtingai nuo daugiavaikės motinos, turėti ir santaupų. Ši ir panaši faktinė informacija pamąstymui viešai skelbiama gal labiau sutelktų mokytojus, kurių daugelio pensijos pastaraisiais metais tragiškai mažėja ? Būtent profsąjungos turėtų garsiai įrodinėti, KODĖL Lietuva pirmauja ES pagal atskirtį tarp atskirų piliečių grupių, o neteisingumo ir socialinio nesaugumo jausmai bei atviras Konstitucijos ir įstatyminių normų ignoravimas vis pastebimiau didina nepasitikėjimą valstybe ir skatina emigraciją, dėl kurios Lietuva atsidūrė tarp sparčiausiai nykstančių šalių.

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.