Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Įteisinta galimybė pareikšti grupės ieškinį leis efektyviau ginti didelių grupių asmenų teises (0)

2014 Kovo 21d.

2014 m. kovo 13 d. Seimo posėdyje priėmus Teisingumo ministerijos pateiktą Civilinio proceso kodekso pakeitimo ir papildymo įstatymą buvo įteisinta galimybė pareikšti grupės ieškinį. Iki šiol įstatymuose nebuvo įtvirtintas grupės ieškinio įgyvendinimo mechanizmas.

Seimui priėmus Civilinio proceso kodekso pakeitimus, buvo įteisinta galimybė realiai pasinaudoti grupės ieškinio institutu. Tokį ieškinį asmenys galės pareikšti jau nuo 2015 m. sausio 1 d., kai įsigalios priimti įstatymo pakeitimai.

Tikėtina, kad grupės ieškinio teikimo galimybė leis efektyviau ginti didelių grupių asmenų teises ir įstatymų saugomus interesus. Šie pakeitimai turėtų būti ypač aktualūs darbuotojams, kuriems sudaromos geresnės sąlygos reikšti reikalavimus darbdaviui kartu, pavyzdžiui, dėl kenksmingų darbo sąlygų, neišmokėto darbo užmokesčio, taip pat asmenims, kurie nori susigrąžinti sumokėtus pinigus už bilietus į neįvykusį renginį iš renginio organizatoriaus, žmonių grupėms, kurioms buvo netinkamai suteiktos turizmo paslaugos, arba investuotojams, kurie galės reikšti reikalavimus kotiruojamai bendrovei dėl jiems padarytos žalos, bendrovei pateikus suklastotus duomenis apie finansinę būklę, taip paskatinus investicijas į nepelningai veikiančią įmonę.

Šiandien dažnai pavienio vartotojo sprendimą nepradėti bylos prieš jo teises pažeidusį verslininką dažnai nulemia sąlyginai nedidelė vartotojo reikalavimo suma ir nemažos bylinėjimosi išlaidos. Įteisinus galimybę pareikšti grupės ieškinį, asmenys galės reikšti vieną bendrą ieškinį kartu, taip sutaupydami tiek bylinėjimosi išlaidas, tiek išvaduodami teismus nuo daugybės iš esmės vienodų individualių bylų. Kita vertus, šis institutas turėtų užtikrinti vienodos teismų praktikos formavimą tokių pačių ar panašių bylų atžvilgiu. Šiuo metu neretai pasitaiko atvejų, kai skirtingi teismai arba netgi skirtingi to paties teismo teisėjai iš esmės analogiškas bylas išsprendžia skirtingai.

Svarbus privalumas yra tai, kad už grupės ieškinį, kuriame pareikštas bendras neturtinis reikalavimas, turės būti sumokamas tik 500 Lt žyminis mokestis. Šis žyminis mokestis grupės nariams tenka lygiomis dalimis. Tuo atveju, jeigu grupės ieškinyje bus reiškiami individualaus pobūdžio turtiniai reikalavimai, žyminis mokestis turės būti skaičiuojamas pagal bendrąsias įstatyme įtvirtintas taisykles nuo visų šių reikalavimų bendros sumos. Tokiu atveju kiekvienam grupės nariui tenka žyminio mokesčio dalis, proporcinga jo reiškiamo individualaus pobūdžio turtinio reikalavimo dydžiui. Panaši tvarka numatyta ir dėl kitų bylinėjimosi išlaidų, pavyzdžiui, išlaidų advokato pagalbai apmokėti, paskirstymo tarp grupės narių.

Grupės ieškinio pareiškimas turi nemažai skirtumų nuo įprasto ieškinio pareiškimo. Tokį ieškinį gali pareikšti grupė, susidedanti iš ne mažiau kaip 20 fizinių ar juridinių asmenų, kuriuos vienija bendrumo kriterijus, t.y. visi grupės nariai siekia apginti tapačias arba panašaus pobūdžio materialines teises arba įstatymų saugomus interesus, jų reikalavimai yra grindžiami tapačiomis arba panašiomis faktinėmis aplinkybėmis, taip pat teises ir įstatymo saugomus interesus yra siekiama apginti tuo pačiu teisinės gynybos būdu. Grupė būtinai turi turėti grupės atstovą, kuriuo gali būti arba grupės narys, arba asociacija ar profesinė sąjunga. Grupės atstovas yra laikomas ieškovu byloje. Bylos nagrinėjimo metu jis atlieka atitinkamus veiksmus visų grupės narių vardu, pavyzdžiui, teikia teismui įrodymus, atsikirtimus, argumentus, reiškia reikalavimus ar skundus. Be to, be grupės atstovo įstatymas taip pat įtvirtina privalomą advokato dalyvavimą tokiose bylose. Advokato dalyvavimas privalomas, tiek rengiant grupės ieškinį, tiek teismui nagrinėjant grupės ieškinio bylą. Advokato dalyvavimas privalomas ir kitose bylos stadijose, t.y. surašant apeliacinį, atskirąjį arba kasacinį skundą. Privalomas advokato dalyvavimas turėtų užtikrinti, kad pareikšti ieškiniai bus profesionalūs, sumažinti piktnaudžiavimo galimybę bei garantuoti profesionalų atstovavimą grupės ieškinio byloje.

Siekiant skatinti taikius ir neteisminius ginčų sprendimo būdus, įstatyme taip pat įtvirtinta privaloma išankstinio ginčo sprendimo ne teisme tvarka. Grupės atstovas apie grupės ketinimą kreiptis į teismą dėl grupės ieškinio bylos iškėlimo turi pranešti atsakovui, išsiųsdamas registruotąja pašto siunta jam rašytinę pretenziją. Pretenzijoje turi būti apibūdinama grupė, nurodomi jos reikalavimai ir įspėjama, kad jeigu reikalavimai nebus įvykdyti per pretenzijoje nurodytą terminą, kuris negali būti trumpesnis nei 30 dienų, grupė gali kreiptis į teismą ir pareikšti grupės ieškinį. Jeigu per nustatytą terminą atsakovas pretenzijoje nurodytų reikalavimų nepatenkina, arba, apskritai, nepateikia jokio atsakymo į pretenziją, grupė turi teisę kreiptis į teismą, pareikšdama grupės ieškinį.

Išnagrinėjęs bylą pagal grupės ieškinį, teismas turės priimti sprendimą, kuris bus bendras visiems grupės nariams. Jeigu grupės ieškinyje yra reiškiami individualaus pobūdžio turtiniai grupės narių reikalavimai, teismas išnagrinėja grupės ieškiniu keliamus klausimus dėl grupės nariams bendrų ir juos vienijančių faktinių aplinkybių ir šioje bylos dalyje priima bendrą visiems grupės nariams sprendimą dėl ieškinio pagrindo, vadinamą tarpiniu sprendimu. Tokiu atveju individualaus pobūdžio reikalavimus teismas išsprendžia, remdamasis įsiteisėjusiu tarpiniu sprendimu, ir dėl jų priima individualius sprendimus kiekvienam grupės nariui, pareiškusiam individualaus pobūdžio reikalavimus.

Grupės ieškiniai užsienyje yra populiarūs, todėl tikėtina, kad ir Lietuvoje jie bus aktyviai teikiami, ginant darbuotojų, vartotojų, investuotojų grupių teises ir interesus.


http://www.delfi.lt/verslas/verslas/j-judickiene-iteisinta-galimybe-pareiksti-grupes-ieskini-leis-efektyviau-ginti-dideliu-grupiu-asmenu-teises.d?id=64320920#ixzz2wae3A95l

Jurgita Judickienė, advokatų profesinės bendrijos Judickienė ir partneriai JUREX vykdančioji partnerė, advokatė
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.