Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Vyriausybės taupymo planai nugrimzdo pažadų migloje (0)

2009 Spalio 14d.

Vėlyvą antradienio popietę Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas Andrius Kubilius pasikvietęs švietimo darbuotojų organizacijų atstovus, supažindino juos su 2010 metų švietimo biudžeto projektu. Susitikime, kuriame LŠMPSF atstovavo Audrius Jurgelevičius be A. Kubiliaus dalyvavo ir finansų ministrė I. Šimonytė, švietimo ir mokslo ministras G. Steponavičius, socialinės apsaugos ir darbo ministras D. Jankauskas bei Vyriausybės kancleris D. Matulionis. Pagrindinis valdžios žmonių kalbų leitmotyvas buvo žinia, kad kitų metų švietimo darbuotojų darbo užmokesčio fondas planuojamas mažinti 5 procentais.

Tiesa, ne vieną kartą buvo kartojama mintis, kad mokytojai ne tik turi suprasti kokioje nepavydėtinoje situacijoje yra atsidūrusi šalis, bet ir įvertinti valdžios rodomą rūpestį jais – kitiems atlyginimus iš biudžeto gaunantiems darbuotojams ketinama nurėžti dvigubai daugiau – 10 procentų atlyginimo fondo.

Tačiau, ne visi pedagogai gali džiaugtis išskirtine valdžios meile – aukštųjų mokyklų dėstytojams bei neformaliojo ugdymo – muzikos, meno, sporto ir pan. – įstaigų pedagogams planuojama taikyti bendrą 10 procentų taupymo principą. Į Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos atstovo Aukštaitijos susivienijimo pirmininko Audriaus Jurgelevičiaus klausimą, kodėl lygių tarpe atsiranda mažiau lygūs, G. Steponavičius atsakė, kad universitetų dėstytojams „kompensuoti mažinimą padės gaunami studentų krepšeliai ir aukštųjų mokyklų uždirbamos specialiosios lėšos“, o savivaldybių finansuojamas neformaliojo ugdymo įstaigas, neva, galėtų išgelbėti dalies mokinio krepšelio lėšų pervedimas iš bendrojo lavinimo mokyklų į minėtas įstaigas.

Šis atsakymas iš karto priminė skandalu virtusią biudžetinio sektoriaus rugsėjo mėnesio atlyginimų istoriją – Vyriausybė priėmusi teisės aktų pažeidimus užprogramavusį sprendimą, jo įgyvendinimo privirtą košę paliko srėbti savivaldybėms bei įstaigų vadovams. Juk ir dabar – atlyginimo fondai bus mažinami 10 procentų, tačiau įstaigų vadovai turės suktis, kad darbuotojų atlyginimai mažėtų tik 5 procentais. O gal toks atsakymas tėra rafinuotas miglos pūtimas?

Šį įspūdį sustiprino G. Steponavičiaus samprotavimai kaip nemažinant konkrečiam mokytojui darbo užmokesčio, galima sutaupyti 5 procentus darbo užmokesčio fondo. Pasirodo, lėšos bus taupomos reorganizuojant naikinamoms apskritims priklausiusias švietimo įstaigas, toliau ryžtingai vykdant savivaldybių mokyklų tinklo pertvarką bei įvedant pedagogų darbo užmokesčio koeficientų „žirkles“. Pirmosios dvi priemonės, miglotai žadančios kelių šimtų milijonų litų sutaupymą, neabejotinai pablogins mokinių mokymosi kokybę, nes teks vėl didinti klases, bei paspartins mokytojų bedarbystės problemos atsiradimą, nes šiomis sąlygomis vykdoma įstaigos reorganizacija labiau primena jos sunaikinimą.

Tirščiausiame miglos debesyje skendi būsimas darbo užmokesčio koeficientų „žirklių“ įvedimas, oficialiai leisiantis „teisingiau įvertinti kiekvieno mokytojo darbą“ bei „padėsiantis išsilaikyti mažesnėms kaimo mokyklėlėms“. Deja, galima neklystant prognozuoti, jog daugeliu atvejų, prisidengiant esamu ar tik tariamu lėšų trūkumu bei jau anekdotu tapusiu socialinio solidarumo demonstravimu, bus nustatomi minimalūs koeficientų dydžiai. Tuo labiau, kad įstatymai nedraudžia sutaupytas darbo užmokesčio lėšas panaudoti švietimo reikmių įsiskolinimams dengti. O šie įsiskolinimai savivaldybėse didėja kiekvieną dieną.

Miglotų samprotavimų ir pažadų gausa nuo švietimo ir mokslo ministro neatsiliko ir ministras pirmininkas. Profsąjungininkų paklaustas kiek pateikti švietimo biudžeto taupymo planai dera su intensyviai Vyriausybės stumiamu Nacionalinio susitarimo projektu, kuriame yra aiškus įsipareigojimas „nuo 2009 m. rugsėjo 1 d. iki 2011 m. sausio 1 d., sumažinti biudžetinių įstaigų ir organizacijų darbuotojų darbo užmokestį vidutiniškai 8 procentais“, A. Kubilius kažkodėl pradėjo kalbėti apie tai, kad nebus mažinamas ... mėnesinis bazinis atlygis. Dar keisčiau nuskambėjo Vyriausybės kanclerio D. Matulionio replika, jog Nacionalinio susitarimo projekte numatytas viešojo valdymo institucijų darbuotojų skaičiaus mažinimas 10 procentų gali būti vertinamas kaip biudžetinio sektoriaus darbo užmokesčio fondo karpymas.

Beveik dvi valandas trukęs pokalbis taip ir neatsakė į esminį klausimą: koks buvo premjero inicijuoto susitikimo tikslas. Jei tai buvo Vyriausybės planuojamo biudžeto pristatymas, tai kodėl nebuvo numatyta kito susitikimo, kuriame socialiniai partneriai, išnagrinėję pateiktus duomenis, galėtų pareikšti savo argumentuotą nuomonę, data? Jei tai buvo improvizuotos Vyriausybės ir socialinių partnerių derybos, tai kodėl nebuvo prieita kokios nors išvados? O gal tai buvo tradicinis Vyriausybės vadovo siekis rasti „socialinių partnerių supratimą?“ Deja, diskusijų nemėgstančia plikų skaičių kalba užrašyti taupymo planai, nugrimzdę tirštoje valdžios vyrų išvedžiojimų bei pažadų migloje, pedagogų atstovams paliko daugybę klausimų bei neišsklaidė pagrįstų abejonių.

Tokie Vyriausybės veiksmai niekais paverčia siekį pasirašyti Nacionalinį susitarimą, jei po to jis gali būti visaip interpretuojamas. Pasak Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacijos pirmininkės Rūtos Osipavičiūtės, į konkrečius klausimus negavus konkrečių atsakymų neįmanomas nei sutarimas, nei supratimas. Ketvirtadienį rinksis LŠMPSF Aukštaitijos susivienijimo koordinavimo taryba, kuri svarstys kokių veiksmų imtis priešinantis tokiai Vyriausybės politikai.

LŠMPSF informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.