Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Komisija ragina visiems vaikams užtikrinti ikimokyklinio ugdymo galimybę (0)

2011 Vasario 23d.

Vienoje iš aštuonių Europos šeimų yra šešiamečių ir jaunesnių vaikų. 19 mln. arba vienam iš penkių tokių vaikų gresia skurdas. Šiandien Komisija pirmą kartą skelbia veiksmų planą, kuriuo bus siekiama kiekvienam vaikui suteikti sėkmingo starto galimybę ir pakloti pagrindą mokymuisi visą gyvenimą, socialinei integracijai, asmeniniam tobulėjimui ir gebėjimui įsidarbinti. Komisijos pasiūlymais, kuriais, be kita ko, raginama užtikrinti visuotines galimybes gauti kokybiško ikimokyklinio ugdymo paslaugas, bus padedama siekti dviejų svarbių strategijos „Europa 2020“ tikslų – sumažinti mokyklos nebaigusių asmenų dalį iki mažiau kaip 10 proc. ir užtikrinti, kad bent 20 mln. žmonių būtų išvaduoti iš skurdo ir socialinės atskirties.

Už švietimą, kultūrą, daugiakalbystę ir jaunimo reikalus atsakinga Europos Komisijos narė Androulla Vassiliou kalbėjo: „Investicijos į ankstyvąjį ugdymą ir priežiūrą – tai pačios naudingiausios investicijos į mūsų vaikus ir į visos Europos ateitį. Investicijos į kokybišką ikimokyklinį ugdymą yra kur kas veiksmingesnės nei bet kokios vėlesnės intervencijos. Jos užtikrina mūsų vaikams geresnes galimybes ir ilgainiui padeda sutaupyti. Padedant vaikams ištrūkti iš skurdo ir nepalankios padėties mažėja mokesčių mokėtojų našta, nes mažiau išleidžiama sveikatos priežiūros ir gydymo paslaugoms, pagalbai atsiliekantiems mokiniams, socialiniam aprūpinimui, politinėms priemonėms.“

Daugumoje valstybių narių mokytis privaloma nuo penkerių ar šešerių metų, o Kipre, Liuksemburge, Šiaurės Airijoje ir Jungtinėje Karalystėje – dar jaunesniems vaikams. Ikimokyklinio ugdymo paslaugų finansavimas, valdymas, personalo politika įvairiose Europos šalyse labai skiriasi.

2009 m. švietimo ministrai iškėlė tikslą užtikrinti ankstyvojo ugdymo ir priežiūros paslaugas 95 proc. keturmečių ir vyresnių vaikų. Dabartinis ES vidurkis – 92,3 proc., tačiau pavienių šalių rodikliai yra labai skirtingi ir nebūtinai atspindi paslaugų kokybę.

Savo pasiūlymais Komisija atsiliepia į 2009 m. gegužės mėn. Europos bendradarbiavimo švietimo ir mokymo srityje strateginę programą priėmusių valstybių narių prašymą įvertinti ir išanalizuoti ES pažangą, padarytą gerinant galimybes naudotis ankstyvojo ugdymo ir priežiūros paslaugomis, ir nustatyti gerosios patirties pavyzdžių.

Komisijos pasiūlymai

Komisijos pasiūlymais siekiama:

užtikrinti visuotines galimybes naudotis kokybiškomis ikimokyklinio ugdymo paslaugomis, grindžiamas stabiliu finansavimu ir geru valdymu;

susieti švietimą ir priežiūrą atsižvelgiant į vaikų reikmes ir laikantis holistinio požiūrio;

parengti amžiaus grupes atitinkančius ugdymo planus ir užtikrinti suteikiamų žinių ir ugdomų socialinių įgūdžių pusiausvyrą;

skirti daugiau dėmesio darbuotojų specializacijai: tinkamai kvalifikacijai, atlyginimui, darbo sąlygoms;

parengti kokybės sistemas ir pažangos vertinimo standartus.

Šiais Komisijos planais siekiama trijų strategijos „Europa 2020“ pavyzdinių iniciatyvų – „Judus jaunimas“, „Naujų įgūdžių ir darbo vietų kūrimo darbotvarkė“ ir „Europos kovos su skurdu planas“ – tikslų.

Tolesni veiksmai

Komisijos pasiūlymus ES švietimo ministrai aptars gegužės mėn. Jie nustatys prioritetus, o Komisija paragins dalytis idėjomis ir mokytis vieniems iš kitų. Komisija teiks pirmenybę investicijoms į ankstyvąjį ugdymą ir priežiūrą – tam bus skirta lėšų iš Europos socialinio fondo ir Europos regioninės plėtros fondo, taip pat pagal Mokymosi visą gyvenimą programą ir Mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros septintąją bendrąją programą.

Daugiau informacijos:

Europos Komisija. Komunikatas [COM(2011)66] „Ankstyvasis ugdymas ir priežiūra. Kaip padėti mūsų vaikams kuo geriau pasirengti ateičiai“

Europos Komisija. Ankstyvasis ugdymas ir priežiūra

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.