Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Konstitucinis Teismas: studijų reforma prieštarauja Konstitucijai (0)

2011 Gruodžio 22d.

Aukštąjį mokslą reformavusio Mokslo ir studijų įstatymuo nuostatos tiek dėl universitetų valdymo, tiek dėl studijų finansavimo tvarkos prieštarauja Konstitucijai, ketvirtadienį paskelbė Konstitucinis Teismas.

Prieštaraujančiu Konstitucijai pripažintas vienas esminių valstybinių aukštųjų mokyklų organizacinės ir valdymo struktūros pertvarkos elementų - aukštųjų mokyklų savivaldai būdingų valdymo funkcijų perdavimas tarybai, kurią sudarant akademinė bendruomenė neturi lemiamos įtakos.

Taip pat KT nutarė, kad tvarka, kai studentų mokymosi rezultatai vertinami ne po kiekvieno akademinio mokymosi laikotarpio - semestro, o kas dveji metai, irgi prieštarauja Konstitucijai.

KT išnagrinėtoje byloje dėl aukštojo mokslo sistemos sujungti du prašymai: dėl kai kurių 2009 metų pavasarį priimto Mokslo ir studijų įstatymo nuostatų kreipėsi grupė reformai prieštaravusių Seimo narių bei Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas, nagrinėjęs skundą dėl švietimo ir mokslo ministro Gintaro Steponavičiaus įsakymo, kuriuo patvirtinta geriausiai vidurinio ugdymo programą baigusių eilės sudarymo tvarka.

Grupė Seimo narių abejojo, ar aukštųjų mokyklų valdymo organų formavimo tvarką keičiantis įstatymas nepažeidžia universitetų autonomijos, mokslo ir tyrinėjimo laisvės principų, taip pat kelia klausimą, ar esamas reguliavimas nesikerta su Konstitucijos nuostata, kuri gerai besimokantiems piliečiams valstybinėse aukštosiose mokyklose laiduoja nemokamą mokslą.

Krepšelio bei studijų paskolų sistemą įvedusį Mokslo ir studijų įstatymą opozicijos atstovai daugiausiai kritikavo dėl nuostatos, jog studijos finansuojamos remiantis baigiamųjų egzaminų ir metinių pažymių vertinimais, o studentų rezultatai peržiūrimi tik po dvejų metų studijų.

Pasak pareiškėjų, tai iškreipia Konstitucijos nuostatą dėl nemokamo mokslo gerai besimokantiems studentams, nes finansavimą gauna ne gerai besimokantis studentas, o gerai mokęsis moksleivis.

Seimo 2009 metų pavasarį patvirtinta aukštojo mokslo reforma įvedė vadinamojo studijų krepšelio ir valstybės remiamų paskolų sistemą - krepšelius, t.y. valstybės finansavimą, gauna geriausius rezultatus pasiekę abiturientai.

Pasak Lietuvos švietimo profesinės sąjungos (LŠPS) pirmininko pavaduotojos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesinės sąjungos pirmininkės Virginijos Apanavičienės, tokio Konstitucinio Teismo nutarimo ir reikėjo tikėtis.

„Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas kartu su LŠPS ne kartą viešai pareiškė abejones dėl Mokslo ir studijų įstatymo atitikimo šalies Konstitucijai. Buvo rašyti raštai, surengtos ne vienos diskusijos, konferencijos, teko piketuoti ir mitinguoti. Tačiau teko laukti Konstitucinio Teismo sprendimo, kad reformos autoriai suvoktų, jog ribojama aukštųjų mokyklų autonomija ir įvedama ydinga studijų krepšelio praktika, kuri iškreipia suvokimą apie studijų kokybę“, - Konstitucinio Teismo nutarimą komentavo V. Apanavičienė.

BNS ir LŠPS informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.