Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Teismas pripažino dėstytojos atleidimą neteisėtu (0)

2012 Kovo 11d.

Vilniaus apygardos teismas 2012 m. vasario 13 d. sprendimu pripažino dėstytojos  (lektorės) A.V. atleidimą iš Vilniaus pedagoginio universiteto pagal DK 129 str.1d. ir 2 d. neteisėtu.

Teismas priteisė iš VPU 33 376 litus 23 centus vidutinį darbo užmokestį už priverstinės pravaikštos laikotarpį nuo atleidimo 2010 m. spalio 26 d. iki   2012 m. vasario 13 d. lektorės naudai. Šioje byloje 3000 Lt honorarą advokatui už iškovę sumokėjo tretysis asmuo ieškovės pusėje Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas (LAMPSS),  kurio naudai ir buvo priteistos bylinėjimosi išlaidos.

Bylos esmė.

 Lietuvos Edukologijos universitete (buvęs Vilniaus Pedagoginis universitetas) 2010 m. spalio 25 d. iš lektoriaus pareigų buvo atleista lektorė, kurios terminuota darbo sutartis turėjo baigtis tik 2013 m.rugpiūčio 31d.

Manydama, kad iš darbo yra atleista neteisėtai, lektorė kreipėsi į Vilniaus miesto 1-ajį apylinkės teismą su ieškiniu, kuriame prašė: 1) pripažinti, kad VPU neteisėtai nutraukė terminuotą darbo sutartį terminui nepasibaigus; 2) priteisti vidutinį darbo užmokestį už visą priverstinės pravaikštos laiką nuo atleidimo iš darbo dienos iki 2013-08-31; 3) priteisti delspinigius, skaičiuojamus nuo 2010-11-02.

Vilniaus miesto 1-asis apylinkės teismas, ilgokai svarstęs, 2011-05-23 sprendimu ieškinį atmetė ir priteisė iš ieškovės į valstybės biudžetą 16,91 Lt. procesinių dokumentų siuntimo išlaidų.

Lektorė, nepatenkinta teismo sprendimu, apeliaciniu skundu prašė panaikinti Vilniaus miesto 1-ojo apylinkės teismo 2011-05-23 sprendimą ir priimti naują sprendimą – ieškinį tenkinti. Apeliacinės instancijos teismas, vadovaudamasis CPK 325 str., 326 str., 1 d. 2 p. nusprendė panaikinti Vilniaus m. 1-ojo apylinkės teismo 2011-05-23 dienos sprendimą panaikinti ir ieškinį iš dalies patenkinti, pripažinti lektorės atleidimą iš darbo pagal DK 129 str. 1 d. ir 2 d. neteisėtu.

Labai svarbi Vilniaus apygardos teismo nuostata, kad studentų sumažėjimas ir padidėjimas aukštojoje mokykloje negali būti priežastimi nutraukti su dėstytoju terminuotą darbo sutartį. Teismas šiam teiginiui pateikė platų išaiškinimą ir nurodė: kad „ši aplinkybė iš anksto yra numatoma, prognozuojama ir tikėtina, ir tai, kolegijos įsitikinimu, nėra ypatingas atvejis DK 129 str. 5 d. prasme. Būtent terminuotų darbo sutarčių su pedagoginiu personalu sudarymo faktas jau savaime eliminuoja ar iki minimumo sumažina tokias rizikas, kaip galimas studentų skaičiaus mažėjimas, leidžia tam tikrais etapais reguliuoti dėstytojų (asistentų, lektorių, docentų, profesorių) poreikį vienai ar kitai disciplinai ar specialybei. Priešingu atveju, t.y. neprognozuojant iš anksto studentų skaičiaus kitimo, būtų  sudaromos neterminuotos sutartys, kadangi pats darbas būtų suprantamas kaip nuolatinio pobūdžio, o ne laikinas darbas“.

Ne pačius geriausius laikus dabar išgyvena Lietuvos aukštosios mokyklos: nepalanki demografinė situacija ir jaunimo emigracija koreguoja studentų skaičių. Vyksta kova tarp aukštųjų mokyklų už krepšelius, nepatrauklios programos nesurenka studentų. Konkurencija vyksta ne tik tarp mokyklų, bet ir mokyklų viduje. Sudaroma nepalanki darbui atmosfera, gąsdinama, kad nebus skelbiamas konkursas, atleidžiami darbuotojai iš darbo. O atleidžiami pirmiausiai tie, kurie nebijo išsakyti tiesos t.y. nepalankūs administracijai.

Lietuvos aukštųjų mokyklų profesinių sąjungų susivienijimas, atstovavęs iškovę kaip tretysis asmuo padėjo dėstytojai apginti pažeitas teises ir atgavo pinigus skirtus bylinėjimosi išlaidoms padengti. LAMPSS nuo 2007 m. kovojo už terminuotų sutarčių panaikinimą dėstytojams. Šiuo atveju terminuota sutartis atsigręžė universiteto nenaudai.

 

LAMPSS informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.