Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Ikimokyklinio ugdymo pedagogai reikalauja vienodų darbo sąlygų visiems pedagogams (0)

2013 Gruodžio 19d.

Gruodžio 18 d., Seimo Konstitucijos salėje vyko konferencija „Ikimokyklinio ugdymo problemos šalies ir savivaldybių lygmenyje”, kurią, padedant Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komitetui, organizavo Lietuvos švietimo profesinė sąjunga ir Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga.

Konferencijoje dalyvavo Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė, Seimo Švietimo, mokslo ir kultūros komiteto pirmininkė Audronė Pitrėnienė, Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis, Lietuvos savivaldybių asociacijos atstovas Jonas Mickus, keletas Seimo narių bei ikimokyklinio ugdymo įstaigų ir švietimo profesinių sąjungų atstovai.

Politikai ir konferencijos delegatai savo kalbose ne kartą pabrėžė, jog ankstyvasis ugdymas – svarbiausia švietimo grandis, nes būtent šiuo metu aktyviausiai formuojasi žmogaus asmenybė. Kokybiškam ugdymo proceso organizavimui ikimokyklinėje įstaigoje įtakos turi daug veiksnių: darbuotojai, jų dalykinis ir metodinis pasirengimas, materialinė bazė, vaizdinės ugdymo priemonės, tinkamai parinkti ugdymo metodai, auklėtojos, vaikai ir kita. Daugeliu atvejų, visą tai lemia įstaigai skiriamas finansavimas.

Ikimokyklinio ugdymo pedagogai, ugdydami mažiausius mūsų šalies piliečius dirba sunkų ir atsakingą darbą – jiems tenka didžiausias vaidmuo vaikų socializacijos procese, tačiau jų gaunamas darbo užmokestis nėra adekvatus atliekamam darbui.  Kitų ikimokyklinio ugdymo darbuotojų situacija yra dar prastesnė, nes jie neturi tokių pat socialinių garantijų, kaip pedagogai. Jų atlyginimai yra tik šiek tiek didesni už minimalų darbo užmokestį, o jiems keliami reikalavimai vis auga.

Konferencijos metu delegatai ne tik įvardijo ikimokyklinio ugdymo sistemos trūkumus bei teigė, kad ankstyvajam ugdymui Lietuvoje vis dar teikiamas nepakankamas dėmesys, bet ir vieningai pritarė konferencijos rezoliucijai, kurioje surašyti reikalavimai Seimui, Vyriausybei bei savivaldybėms. 

Rezoliucijoje konstatuojama, kad švietimas – žmogaus teisė ir viešoji gėrybė – privalo būti valstybės tinkamai finansuojamas ir visiems prieinamas. Nežiūrint į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo (toliau –  ankstyvasis ugdymas) naudą ir privalumus, ankstyvajam ugdymui Lietuvoje vis dar teikiamas nepakankamas dėmesys.

Europos bendradarbiavimo švietimo ir mokymo srityje strateginė programa „ET 2020“ pabrėžia, kad „ankstyvasis ugdymas ir priežiūra“ yra ypatingai svarbūs „siekiant sėkmingo mokymosi visą gyvenimą, socialinės integracijos, asmeninio tobulėjimo ir galimybės vėliau įsidarbinti, todėl svarbu jį tobulinti ir į jį investuoti“.

Raginant Lietuvos Respublikos Vyriausybės atstovus įgyvendinti 16-os Vyriausybės programos siekius: sudaryti galimybę kiekvienam vaikui lankyti darželį, plėtojant ikimokyklinio ugdymo infrastruktūrą; siekti kokybiškų vaiko priežiūros ir ugdymo paslaugų bei parengti ikimokyklinio ugdymo finansavimo metodiką, garantuojančią, kad į pedagogų darbo krūvį būtų įskaitytas laikas pasirengti užsiėmimams su vaikais, konferencijos delegatai, tarp kitų reikalavimų, siūlo stabilizuoti ikimokyklinio ugdymo įstaigų finansavimą, steigti ikimokyklinio ugdymo įstaigose naujas darbo vietas, sulyginti ikimokyklinio ugdymo įstaigų pedagogų tarifinio atlyginimo koeficientus proporcingai su bendrojo ugdymo mokyklų pedagogų koeficientais, skirti dėmesį specialiųjų poreikių turinčių vaikų ugdymui, pakeisti ikimokyklinio ugdymo padėjėjų statusą, keičiant jų darbo apmokėjimo tvarką ir suteikiant jiems kitas socialines garantijas.
Lietuvos švietimo profesinė sąjunga ir Lietuvos švietimo įstaigų profesinė sąjunga vykdys aktyvų monitoringą dėl šių ir kitų LŠPS ir LŠĮPS reikalavimų įgyvendinimo.

Rezoliucija, kuri bus išsiųsta Vyriausybei, Seimui, Švietimo ir mokslo ministerijai, Finansų ministerijai bei Lietuvos savivaldybių asociacijai.

 

 

 

 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.