Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Latvijos Prezidentas: streikas – tai Vyriausybės darbo vertinimas (0)

2015 Lapkričio 25d.

Latvijos švietimo ir mokslo profesinė sąjunga LIZDA paragino moksleivių tėvus lapkričio 27 d. neleisti vaikų į mokyklą: tą dieną numatomas pedagogų streikas. Pranešama, kad įspėjamajame streike dalyvaus 22 360 tūkstančių švietimo ir mokslo darbuotojų iš 845 įstaigų - bendrojo lavinimo, sporto mokyklų, internatų, darželių, aukštųjų mokyklų, mokslo įstaigų. Streike sutiko dalyvauti per 80 proc. LIZDA narių, prie jo ketina prisidėti ir nepriklausantys profesinėms sąjungoms pedagogai.

Latvijos prezidentas Raimonds Vējonis (nuotr.) ta proga pareiškė, jog kiekviena profesinė asociacija turi teisę reikšti nepasitenkinimą vyriausybe kokiu tik nori būdu, o mokytojai pasirinko streiką. Penktadienį rengiamas streikas, prezidento nuomone, - tai vyriausybės darbo vertinimas. O tai savo ruožtu byloja, jog šalies vyriausybė veikia nepakankamai gerai.

"Svarbiausia, ką turi suprasti vyriausybė, - pareiškė R. Vējonis, - sprendimus dėl mokytojų atlyginimų derėjo priimti jau seniai. Tai, kad ministrų kabinetas tą reikalą vilkino, kaip tik ir tapo streiko priežastimi."

Kaip PN jau yra pranešusios, Latvijos valdžia parengė ir paviešino naują pedagogų darbo apmokėjimo modelį, kuris turėtų patobulinti dabartinį finansavimo principą „pinigai – paskui mokinį“. Tačiau švietimo darbuotojai, jų profesinės sąjungos, išnagrinėjusios projektą, paskelbė, jog toks darbo apmokėjimo projektas ydingas bei socialiai neteisingas: jeigu jis būtų priimtas, net 56 procentams mokytojų pablogėtų darbo apmokėjimas.

Profesinių sąjungų pasiūlytas pataisas vyriausybė atmetinėjo. Ir tik pagrasinus streiku buvo sudaryta taikinimo komisija, kuri priėmė kai kuriuos profsąjungų pasiūlymus ir lapkričio 9 d. nusprendė naujojo modelio priėmimą atidėti iki gruodžio mėnesio.

Tačiau taikinimo komisijoje nebuvo susitarta dėl kelių, profsąjungų požiūriu, principinių klausimų, todėl galų gale priimtas nutarimas paskelbti vienos dienos įspėjamąjį streiką.

Streiko organizatoriai numato akcentuoti du pagrindinius reikalavimus. Pirma, į švietimo biudžetą turi būti sugrąžinti anksčiau atimti 9 milijonai eurų; jie turi būti skirti dabartinei atlyginimų sistemai pagerinti, - pirmiausia ikimokyklinėse įstaigose ir mažose mokyklose. Antrasis reikalavimas liečia aukštųjų mokyklų finansavimo reikalus.

Pažymėtina, kad pedagogų nepasitenkinimą atsainia ir pedagogus įžeidžiančia valdžios politika remia ir visuomenė. Rygos meras Nil Ušakov, pavyzdžiui, pareiškė: sostinės dūma (taryba) palaikys visus streikuojančius rygiečius- miesto darželių ir mokyklų darbuotojus, be to, atlyginimai už streiko valandas niekam nebus sumažinti.

 

Šaltiniai: lizda.lv, telegraf.lv, delfi.lv, lprofsajungos.lt
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.