Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Siūlymai dėl pailgintų atostogų tartis kolektyvinėse sutartyse: kodėl valstybė vengia atlikti savo konstitucinę pareigą? (0)

2017 Kovo 9d.

Lietuvos Respublikos Trišalėje taryboje, artėjant į pabaigą naujo Darbo kodekso svarstymams, netikėtai iškilo pedagogų ir kitų darbuotojų, kurių darbas susijęs su didesne nervine, emocine, protine įtampa bei profesine rizika, atostogų trukmės klausimas.

Vyriausybės atstovai, iki tol ne kartą deklaravę, kad net kelti klausimo dėl pailgintų pedagogų atostogų negalima, pasiūlė vėl grįžti prie pirminio darbo kodekso varianto, svarstyto prieš dvejus metus ir dėl pailgintų atostogų susitarti šakos kolektyvinėje sutartyje. Atsiradus tokiam siūlymui, jau kitą dieną apie tai viešoje erdvėje prabilo ir Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis <...> kalbant apie atskiras profesijų rūšis, kas yra susiję su didesne atsakomybe, emociniu stresu ir taip toliau, tai turėtų būti sureguliuota, geriausiai, mano galva, kolektyvinėse sutartyse, kur galima spręst, kiek papildomai dar reikia atostogų už ypatingas arba sudėtingas, arba sunkias darbo sąlygas“, – spauda cituoja premjero žodžius.

Švietimo profesinės sąjungos, nuosekliai siekdamos darbo sąlygų pedagogams gerinimo, kategoriškai nesutinka su tokiais, absoliučiai jokiais argumentais neparemtais siūlymais. Visų pirma, tai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijai, kurios 48 straipsnio nuostata skelbia, jog „kiekvienas žmogus <...> turi teisę turėti tinkamas, saugias ir sveikas darbo sąlygas“, o 49 ir 53 straipsniai įpareigoja valstybę rūpintis žmonių sveikata. Dėl šios priežasties, kolektyvinės sutartys negali reguliuoti pailgintų atostogų trukmės, o tai turi būti nustatyta įstatymu arba poįstatyminiu teisės aktu.

Kartu būtina pažymėti, kad švietimo sektoriaus kolektyvinėse sutartyse dėl specifinio ugdymo įstaigų finansavimo yra praktiškai neįmanoma susitarti dėl bet kokių nuostatų, kurioms reikalingas papildomas finansavimas. Tiek iki šiol buvusios, tiek ir ši Vyriausybė ir jos įgaliota Švietimo ir mokslo ministerija bei derybose aktyviai veikiančios Socialinės apsaugos ir darbo ir Finansų ministerijos, ne vienerius metus vilkina švietimo šakos kolektyvinės sutarties pasirašymą. Numačius galimybę dėl pailgintų pedagogų atostogų susitarti tik tokioje sutartyje, iškyla realus pavojus, kad tokia sutartis apskritai niekada nebus pasirašyta. Ar to siekia šiandieninė Lietuvos Respublikos Vyriausybė?

Šalies pedagogų interesams atstovaujančios profesinės sąjungos įsitikinusios, kad  ilgesnės atostogos ne prabangos dalykas ir ne noras daliai darbuotojų sukurti išskirtines sąlygas, o atsakingą bei sunkų darbą dirbančių žmonių sveikatos klausimas, kuris negali būti sprendžiamas kaip kam atrodo geriausia.

Neatsakingi ir neargumentuoti Vyriausybės atstovų siūlymai bloginti ir taip komplikuotas pedagogų darbo sąlygas, tik provokuoja aštrius socialinius konfliktus, nes pedagogai jau ne kartą yra parodę, kad yra pasiryžę ginti savo interesus visomis teisės aktų leidžiamomis priemonėmis. Neabejojame, kad šį kartą prie protestuoti pasiryžusių pedagogų, prisijungs ir kitų profesijų atstovai, kurių interesus taip pat pažeidžia siūlomos Darbo kodekso pataisos.

LŠPS informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.