Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Mokyklos išorės auditas – graži idėja, išsigimusi praktikoje (4)

2008 Lapkričio 11d.

Lapkričio 6 d. į išplėstinį AŠDPSS Valdybos posėdį susirinkusieji išklausė Nacionalinės mokyklų vertinimo agentūros direktoriaus Gražvydo Kazakevičiaus pranešimą „Mokyklos išorės auditas: kokybės vertinimas ar kokybės kontrolė“.

Iki šiol išorinį auditą dauguma mokytojų suvokia kaip dar vieną jų darbo kontrolės instrumentą, sukeliantį nemenką pedagoginės bendruomenės stresą. Todėl sunku tikėtis palankaus požiūrio į šį mokytojų darbo kokybės vertinimo reiškinį.

Visai kitaip išorinio audito esmę pateikė NMVA direktorius Gražvydas Kazakevičius. Pasak jo, išorinis auditas – tai kokybės vertinimas, o ne kontrolė. Tokio audito tikslai – ieškoti mokyklos bei mokytojo veikloje sėkmės požymių, identifikuoti problemas, kurios virstų kokybės tobulinimo galimybėmis. Mokyklos tobulėjimas laikomas esminiu audito tikslu.

Deja, kaip pastebėjo dauguma Aukštaitijos švietimo darbuotojų profesinių sąjungų susivienijimo Valdybos narių, graži ir kilni pirminė išorinio audito idėja praktikoje savivaldybės ar konkrečios mokyklos lygmenyje dažnai išsigimsta. Tai patvirtino nemažai profsąjungos narių, ypač tų, kurie jau turėjo išorinio auditavimo patyrimą. Labai dažnai išorinio audito ataskaitos duomenys vietose bandomi panaudoti mokyklų ar net mokytojų reitingavimui bei kitokiems neaiškiems tikslams. Neatsižvelgiama į mokyklos kontekstą. Mokytojai prieš auditą bauginami ir verčiami pildyti gausybę popierių, jie neturi tinkamos informacijos, todėl sklinda įvairūs gandai. Pats idealusis išorinio audito modelis dažnai pakliūna į visai neidealių žmonių rankas.

Suabejota ir mokyklų vidinio audito efektyvumu ir tikslingumu. Tą pripažino ir G. Kazakevičius. Jo pastebėjimu, labai dažnai mokyklos atlieka labai platų ir išsamų vidinį auditą, „prigamina“ daugybę anketų ir jų duomenų segtuvų, tačiau tie duomenys taip ir lieka niekur nepanaudoti, netampa mokyklos planavimo ašimi.

Į klausimą, kas finansuoja išorės auditą, Nacionalinės mokyklų vertinimo agentūros direktorius Gražvydas Kazakevičius atsakė, jog šiuo metu mažesnę dalį finansuoja valstybė, o didesnę – savivaldybė. Nuo 2009 m. šie pinigai bus „įkalkuliuoti“ į mokinio krepšelį. O tai reiškia, kad finansinė našta guls ant pačių mokyklų pečių.

Pasikeitus nuomonėmis bei pripažįstant, jog pati išorinio audito idėja yra gera, pasiūlyta Nacionalinei mokyklų vertinimo agentūrai labiau skleisti išsamią ir patikimą informaciją mokytojams, atidžiau atrinkti vertintojus, deleguojant daugiau mokytojų praktikų bei audituojamų sričių specialistų, atsakingiau apmokyti pačius vertintojus, savivaldybių švietimo valdininkus bei konkrečių audituojamų mokyklų administracijas.

 

Aukštaitijos susivienijimo informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2012-02-27 17:57:19 | Ina

Komiška situacija- valstybinių egzaminų vertintojai per tą pačią savaitę gauna penkis šimtus, o audito vertintojai - kelis tūkstančius...Kurie daugiau duoda naudos?Mokykla taupo mokytojų sąskaita,o , pasirodo, auditui pinigų užteks...Keista, kad mokytojai iki šiol tyli ir apsimeta, kad visagalis auditas- naudingas dalykas.

2011-10-26 14:53:02 | Audrius

Dar vienas pinigu plovimas. Pirma reiketu sukurti normaliais saluygas pacioj mokykloj - apsiltinimas, langai, tualetai, maitinimas, juk zinia, kad tuos pinigus deretu geriau skirti vaiku maitinimui, nes nemazai vaiku ateina mokytis alkani. Cia tie pinigai labiau praverstu, ka cia be prideti, reiketu skirti prioritetus, juk zmones mokyti tuo uzsiima...

2010-11-10 23:26:30 | Rita

Auditas Kauno Palemono vidurineje mokykloje ivyko spalio 11-15 dienomis, smagu girdėti pavykusios pamokos vertinimus, manau, kad išores audito komanda buvo šauni, stresas buvo taip pat. Buvo paskelbta koncepcija 10+5, laukiu detaliu rezultatu menesio pabaigoje. Nemanau, kad sis auditas duos naudos Kauno pakraščio mokyklai. Kol LIETUVA nebus žiūrima kaip vienetas, o ne kaip miestas, kaimas, rajonas, ne kaip pažinčių ir privilegijų vieta, tol mokyklos bus naikinamos, verčiamos į privilegijuotas ir ne, tol auditas bus prabanga ir iškreiptų veidrodžių karalystė.

2008-11-12 09:13:03 | tiesa

Kai tik gera ideja pakliuna i SMM rankas- jie ja kaip mat iskreips. O jei i savivaldybiu - dar baisiau...

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.