Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Mokytojai neleis valdžiai sutaupyti jų sąskaita (5)

2009 Kovo 23d.

Vyriausybė ketina nuo 128 iki 115 litų sumažinti bazinės algos dydį, kuriuo remiantis skaičiuojamos algos biudžetinių įstaigų darbuotojams. Mokytojų algos grįžtų į 2006 metų lygį. Tai reiškia, kad mokytojų atlyginimai būtų ne padidinti, o sumažinti.

Kokį atsaką rengia mokytojai?

Apie tai „Lietuvos rytas“ kalbasi su Švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininke Rūta Osipavičiūte.

- Pernai pedagogai išsireikalavo, kad jiems būtų didinamos algos dar ir nuo šių metų rugsėjo 1-osios. Kokios nuotaikos tvyro mokyklose, kai aiškėja, kad atlyginimai ne tik nedidės, bet ir bus mažinami?

- Mokytojai pasipiktinę, mokyklos dūzgia it bičių avilys. Mūsų profsąjunga neketina eiti į jokius kompromisus su Vyriausybe. Nesutiksime, kad mūsų atlyginimai būtų mažinami.

- Turbūt jau susitaikėte su tuo, kad atlyginimai nedidės?

- Yra patvirtinta ilgalaikė pedagogų atlyginimų didinimo programa. Nepaisant krizės, Vyriausybė privalo su mumis derėtis ir ieškoti būdų, kaip būtų galima didinti algas švietimo darbuotojams.

Tėvynės sąjungos frakcijoje Seime man buvo pasakyta, kad persvarstant biudžetą bus galimybė diskutuoti, ar įmanoma didinti pedagogams algas.

- Dabar apie tai turbūt nė neužsimenama?

- Taip. Švietimo ir mokslo ministerijos sekretorius Alvydas Puodžiukas mums oficialiai atsakė, kad nuo rugsėjo 1-osios algos mokytojams nebus keliamos. Bet, manau, dar galima apie tai diskutuoti.

- Negi dar tikitės, kad visiems biudžetinių įstaigų darbuotojams mažinti algas planuojanti valdžia sutiks mokytojams jas didinti?

- Galima sutaupyti lėšų ir padidinti mokytojų atlyginimus paieškojus rezervų pačioje švietimo sistemoje. Sausį pateikėme konkrečius siūlymus Vyriausybei ir Seimui. Tačiau iki šiol jokio atsako mes nesulaukėme.

- Kur tie slaptieji rezervai?

- Pirmiausia švietimo sistema per didelė ir pernelyg biurokratinė. Veikia griozdiška švietimo priežiūros struktūra – ir ministerijoje, ir apskrityse, ir savivaldybėse. Čia etatai aiškiai išpūsti.

Nesuprantama, kam reikia tiek daug įstaigų. Niekas iki šiol neauditavo, ką jos veikia. Gal galima dalį jų likviduoti?

Bent jau švietimas dėl sumažintos biurokratijos tikrai nė kiek nenukentės.

Yra ir kitų rezervų. Pavyzdžiui, diegiamos naujos švietimo programos. Konsultantai rengs mokytojams seminarus, kurių kaina vienam dalyviui – 100-110 litų iš mokinio krepšelio. O mokytojų šalyje – apie 70 tūkstančių. Vadinasi, tam gali būti išleista net 7 mln. litų.

Krizės sąlygomis tai tikrai niekam nereikalinga prabanga. Nesuprantu, kodėl nepasitikima mokytojais, kurie ir patys sugebėtų perskaityti programas, o padiskutavę puikiausiai suprastų, ką reikia daryti.

- Vyriausybė ketina sumažinti biudžeto išlaidas net 3 mlrd. litų. Jei ir pavyktų sutaupyti kelis milijonus litų atsisakius seminarų, turbūt tai nepanaikintų grėsmės, kad algos mokytojams mažės. Ką darysite?

- Kategoriškai pasakysime, kad nesutinkame. Imsimės visų įstatymais leidžiamų protesto akcijų.

Visų biudžetinių įstaigų darbuotojų profsąjungos dabar rengiasi bendriems veiksmams. Solidariai priešinsimės atlyginimų mažinimui. Dar tarsimės, kokių konkrečių akcijų teks imtis.

- Bet kyla klausimas, kuo mokytojai geresni už privačiame sektoriuje dirbančius žmones, kuriems taip pat mažėja atlyginimai?

- Tai – populistinis, niekuo nepagrįstas argumentas.

Mokytojams aštuonerius metus iš viso nebuvo didintos algos. Be to, jų atlyginimai tesiekia vidutiniškai apie 2-2,5 tūkst. litų. Ką čia mažinti?

Tegul valdžia geriau nekalba, kad prašo ne pritarimo savo veiksmams, o supratimo. Supratimo mums pakanka. Bet pirmiausia jo trūksta valdžiai.

- O kas bus, jei A.Kubiliaus Vyriausybė jūsų nesupras? Streikuosite?

- Visko gali būti. Spręsiu ne aš, net ne vieni švietimo darbuotojai, o solidariai visų biudžetinių įstaigų darbuotojai.

Šaltinis: http://www.lrytas.lt/-12377865661236094937-mokytojai-neleis-vald%C5%BEiai-sutaupyti-j%C5%B3-s%C4%85skaita.htm

V. Balkūno nuotrauka.

Valdas Bartasevičius ("Lietuvos rytas")
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2009-03-23 16:03:40 | marijana

Aciu ir Emiliui ir "Auditui"-kuo daugiau informacijos bus paskleista visuomeneje , tuo tvirteses bus mokytoju pozicijos kovoje pries valdzia, nes jau is siu dvieju komentaru aisku, kad daugybe slepiamu faktu apie anarcija valstybes valdyme privede prie tokios apverktinos padeties. Ir ne vien cia pasaulio krize kalta.

2009-03-23 10:47:10 | Auditas

Ne iš to galo mažina. Valstybės kontrolė konstatuoja, jog ministerijoms pavaldžių valstybinių įmonių ir viešųjų įstaigų atlyginimų sistemoje klesti netvarka ir anarchija. Pavyzdžiui, Lietuvos ekonominės plėtros agentūroje, Lietuvos inovacijų centre, Smulkaus ir vidutinio verslo plėtros agentūroje, Verslo paramos agentūroje vidutinis vadovų atlyginimas, neatskaičius mokesčių, svyruoja nuo 5160 iki 7300 litų per mėnesį, darbuotojų - nuo 2606 iki 3443 litų. Be to, neretai žongliruojama įvairiais priedais bei priemokomis, kurias išmokėjus, įmonių bei įstaigų vadovų atlyginimai dažnai siekia 13-18 tūkstančių litų. Tai gerokai daugiau net už ministrų algas. Panaši padėtis susiklostė ir daugumos kitų ministerijų kuruojamose įmonėse bei įstaigose. Taip pat ir ŠMM.

2009-03-23 10:30:37 | Emilis

ŠDPS Aukštaitijos susivienijimo pirmininkės Rūtos Osipavičiūtės išreikšta pozicija yra teisėta.Lietuvos Respublikos Konstitucinis teismas yra aiškiai nurodes, kad mažinti atlyginimus biudžetinėms įstaigoms nėra teisininiu požiūriu teisėtas aktas. Todėl siūlitina švietimo profesinėms organizacijoms pirma išreikšti savo aiškią poziciją protesto akcijomis,o Vyriasybei priėmus priėmus ir Seimui patvirtinus netaisėtą aktą, ruošti kolektyvinius ieškinius ir teismo keliu spręsti ,ginant savo teisėtus reikalavimus.

2009-03-23 10:16:15 | mokytoja

Šaunu, kad mokytojai nenusileidžia ! Nyku, kai savo interesus šiuo sunkiu metu tik egoistiškai ir stipriausiai gina turtingiausieji, o mokslo, kultūros, sveikatos srityse dirbantieji tyli ar tik aimanuoja... Reiktų surinkt duomenis ir atkreipt dėmesį į faktus, kokius reveransus nuo savo valdymo pradžios dešinieji padarė stambiojo verslo (alkoholio !), pramonininkų reikalavimams ir lengvatoms, ir kokiais būdais toliau smukdo švietimą. Tik stipriai priešindamiesi atsilaikysim patys ir apginsim pagrindinius žmonių interesus - kultūros, švietimo poreikį.

2009-03-23 09:18:55 | Violeta

Kokiu tikslu savivaldybėse yra išlaikomas ir Švietimo skyrius, ir ŠPC? Kas galėtų atsakyti į šį klausimą? Sėdi tik bobikės ir kavutę geria... Jau iš ŠPC- jokios naudos, tad naikinti net negalvojant.

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.