Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

 

 

Studentų priėmimas į aukštąsias mokyklas - nepasiteisinęs socialinis eksperimentas (0)

2009 Rugsėjo 28d.

Š. m. 2009 m. rugsėjo 24 d. įvyko Lietuvos universitetų rektorių konferencija. Joje dalyvavo visų Lietuvos universitetų rektoriai, prezidentės D. Grybauskaitės patarėja švietimo klausimais V. Būdienė, ŠMM viceministrė N. Putinaitė, ministro patarėjas J. Okunis, studentų sąjungos atstovas D. Dikšaitis ir LAMPSS atstovai A. Zuoza ir A. Stimbirys.

Prezidentės patarėja akcentavo, kad įvykęs studentų priėmimas į aukštąsias mokyklas, parodė, kad kai kuriais atvejais buvo pažeistas tiek privatus, tiek viešasis visuomenės interesas, nes studijų programų pasirinkimas pagal populiarumą vadovaujantis laisvos rinkos principais ne visada atitinka visuomenės interesą. Prezidentės patarėja pabrėžė, kad studijų krepšelių suskirstymas į 6 sritis – visiškai nepasiteisinęs socialinis eksperimentas.

Buvo konstatuota, kad keisis mokslo krypčių klasifikatorius. Kalbėję rektoriai pabrėžę, kad studentų priėmimas pagal 6 studijų kryptis yra žalingas, nes nenormalu, anot LŽŪU rektoriaus kai agronomas varžosi dėl krepšelio biomedicinos srityje kartu su mediku. Rektorių pasipiktinimą sukėlė tas faktas, kad aukštąjį mokslą bandoma politizuoti, t.y. į svarbias vietas parenkant sau naudingus žmones, per kuriuos būtų formuojama politika. Ir tas faktas, kad rektorių konferencijos pasiūlytas kandidatas prof.V. Kaminskas nebuvo išrinktas į Lietuvos aukštojo mokslo tarybą. Taip pat į rinkimuose į šią instituciją nebuvo net įtraukta į sąrašus LAMPSS pasiūlyta kandidatė, nors į ją buvo išrinkti kai kurie visai nežinomi mokslininkams asmenys. Šie faktai rodo, kad socialinis dialogas tik imituojamas ir, kad universitetams tokiu būdu bus bandoma primesti politinę valią.

Apie švietimo reformos spragas pabrėžė ir savo pranešime LAMA BPO pirmininkas prof. Pranas Žiliukas. Jis pažymėjo, kas esant tokiai tvarkai labai padaugėjo norinčių studijuoti socialinius mokslus ir humanitarinius mokslus, nes šiose srityse studijos kainuoja žymiai pigiau. Žymiai sumažėjo studijuojančių fizikinius bei technologinius mokslus studentų skaičius. N. Putinaitė pabrėžė, kad į kai kurias studijų kryptis pritrūko studentų, kad siekiant užpildyti šią spragą, ateityje ministerijos galėtų siūlyti tikslinį tų specialybių sąrašą, į kurias būtų priimamas tam tikras studentų skaičius į tas specialybes, kurios reikalingos Lietuvai. Ji akcentavo, kad ateityje priėmimo tvarka bus koreguojama ir kriterijai keisis.

Konferencijoje kalbėjęs LAMPSS atstovas A. Zuoza pabrėžė, kad sunkiai vyksta socialinis dialogas tarp LAMPS ir vyriausybės ir ŠMM, kad profsąjungos ketina paduoti į teismą vyriausybę dėl neteisėto darbuotojų algų sumažinimo, pabrėždamas tą faktą, kad LAMPSS to daryti negali, o kalbinti Seimo nariai pateikti ieškinį teismui atsisakė. Tačiau buvęs ŠMM viceministras R. Vaitkus surado Seimo narį, kuris tą žada padaryti.

VPU rektorius papriekaištavo, kad universitetų profsąjungos, būdamos negausios, esą neteisėtai reikalauja iš administracijos duomenų apie darbuotojų atlyginimus, priedus bei priemokas. LAMPSS atstovai paaiškino, kad jei profsąjunga yra įregistruota Registre kaip juridinis asmuo ar yra tokios organizacijos padalinys, tai pagal Darbo kodeksą ir LR profesinių sąjungų įstatymą, ji tai daro teisėtai. Ir teisiškai visai nesvarbu, ar šios organizacijos narių universitete yra 3, 30 ar 300 ir kokį skaičių nuo visų darbuotojų jie sudaro. Universiteto vadovybė gali atsisakyti profsąjungai pateikti duomenis tik tuo atveju, jei tokių duomenų paskelbimas galėtų pakenkti įstaigos ekonominiams ar kitokiems interesams ar būtų išviešinta kita slapta informacija apie universitetą.

LAMPSS informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.