Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Konferencijos „Ką mokytojams žada naujos pedagogų kvalifikacijos tobulinimo koncepcijos priėmimas?“ apžvalga (5)

2011 Spalio 25d.

Spalio 18 d. Lietuvos švietimo profesinė sąjunga (LŠPS) Vilniuje surengė konferenciją „Ką mokytojams žada naujos pedagogų kvalifikacijos tobulinimo koncepcijos priėmimas?“. Į konferenciją buvo pakviesti Švietimo ir mokslo ministerijos specialistai, kurie pristatė naujo dokumento projektą ir bandė atsakyti į gausius susirinkusiųjų klausimus. Konferencijoje taip pat dalyvavo ir Lietuvos švietimo centrų asociacijos atstovai, nes naujos koncepcijos priėmimas žada skaudžiai smogti ir jiems.

LŠPS pirmininkas Audrius Jurgelevičius naująją pedagogų kvalifikacijos tobulinimo koncepciją prilygino Pandoros skryniai, kurią atvėrus ant mokytojų galvų pasipils naujos bėdos. Visų pirma, kvalifikacijos kėlimo organizavimą tvirtai į savo rankas suims mokyklos administracija, kuri ne tik skirstys pinigus, bet ir per naujai įsteigtą profesinio tobulinimo konsultanto pareigybę, nukreips mokytoją į “teisingą” kvalifikacijos tobulinimo instituciją. To pasekmės – bus ženkliai apribota mokytojo teisė rinktis kvalifikacijos tobulinimo priemones ir būdus bei dar labiau sumažės skaidrumas naudojant šiai veiklai skirtus mokyklos finansus.

Kita esminė blogybė yra tai, kad mokytojas turės ne tik kelti kvalifikaciją, bet ir įrodinėti, kad tai jis darė. Tokia situacija švietime jau buvo atestuojant mokytojus ir tai dar labiau padidins nepasitikėjimą mokytoju, o mokyklose vėl išplis popierizmas (kvalifikacijos kėlimo planai, savianalizės formos, ataskaitos ir pan.) bei formalizmas (“seminarai dėl popieriuko”, kvalifikacijos tobulinimo veiklos vertinimas formaliais taškais ir pan.).

Kartu koncepcijos kūrėjai visą mokytojų kvalifikacijos kėlimo veiklą ketina perduoti aukštosioms mokykloms ir naujai steigiamoms institucijoms (projekte net detaliai nurodomas jų juridinis statusas – VO, UAB, AB, VšĮ), kas faktiškai galutinai sugriaus dabar pakankamai efektyvią kvalifikacijos tobulinimo institucijų savivaldybėse struktūrą.

A. Jurgelevičius susirinkusiems kėlė retorinį klausimą: ar tai nėra aukštųjų mokyklų ir privačių asmenų noras tiesiog priglausti didelius mokytojų kvalifikacijai kelti skirtus mokinio krepšelio pinigus? Juk ne atsitiktinai tarp koncepcijos rengėjų ir jos advokatų daugiausiai matome akademinių sluoksnių žmonių, o pirmuoju smuiku griežia ne per seniausiai ministerijoje aukštųjų mokyklų reikalus tvarkęs Paulius Subačius.

Profesinės sąjungos vadovas aštriai kritikavo ir planuojamą priverstinę mokytojo „karjerą“, t.y. reikalavimą kas ketverius metus atsiskaitinėti už savo kvalifikacijos kėlimo veiklą ir eiti į „aukštesnės kvalifikacijos patvirtinimą“. To nepadarius, anot koncepcijos projekto, mokytojui bus apribota teisė vykdyti tam tikras profesines funkcijas.

Tačiau didžiausios kritikos sulaukė nors aiškiai neįvardintas, tačiau nesunkiai pastebimas esminis šio sumanymo tikslas – išspręsti mokytojų turimų kvalifikacinių kategorijų klausimą. Niekam ne paslaptis, kad šiandien švietimo valdininkai atvirai kalba apie tai, kad daugelis mokytojų neverti turimų kvalifikacinių kategorijų, tačiau nėra įstatymiškų priemonių revizuoti jas. Naujos koncepcijos autoriai tokią galimybę sukuria – mokytojas, neįrodęs, kad per ketverius metus tinkamai, „pagal planą“ kėlė savo kvalifikaciją, neteks turimos kvalifikacinės kategorijos ir jam daugiau ar mažiau bus sumažintas atlyginimas.

Kitais žodžiais tariant, Švietimo ir mokslo ministerija ketina grįžti beveik dvidešimt metų atgal ir sugražinti privalomą, visuotinę ir reguliarią atestaciją. To pasekmės sunkiai įvertinamos, nes nukentės ne tik mokytojo atlyginimas, bet bus aiškiai pademonstruotas valstybės nepasitikėjimas mokytojų sugebėjimu kelti kvalifikaciją. Apie tokio požiūrio įtaką ugdymo proceso kokybei net nesinori kalbėti, tik aišku, kad jaučiantis valstybės nepasitikėjimą mokytojas, nesugebės pilnai realizuoti savo profesinio potencialo dėl ko, galų gale, kentės mokiniai.

Baigdamas savo pranešimą A. Jurgelevičius pabandė atsakyti ir į klausimą, kurio kratyte kratosi tiek ŠMM atstovai, tiek ir koncepcijos projekto kūrėjai: iš kur valstybė gaus milžiniškų lėšų, reikalingų šiai reformai vykdyti? Atsakymas buvo toks – nemažai daliai mokytojų praradus turimas kvalifikacines kategorijas ir sumažėjus jų atlyginimams, „sutaupytus“ pinigus bus galima skirti reformuoti pedagogų kvalifikacijos tobulinimo sistemą.

Lietuvos švietimo centrų asociacijai atstovavęs Kėdainių švietimo centro direktorius Henrikas Vaicekauskas įvertindamas koncepcijos projektą, suabejojo jos galimybe skatinti mokytojų norą tobulėti ir išlaisvinti jų kūrybiškumą, ko taip deklaratyviai 2012 metais sieks švietimo ir mokslo ministras G. Steponavičius. Prelegentas koncepciją įvardinęs kaip „teisinių – administracinių idėjų rinkinį“, didelei auditorijos nuostabai patvirtino ir anksčiau sklandžiusias kalbas, kad galutinį dokumento tekstą kone vienas, be rimtų konsultacijų, parengė darbo grupės koncepcijai rengti vadovas P. Subačius. Ir tai iš esmės buvo padaryta už kitų darbo grupės narių nugaros.  

Iš ŠMM dalyvavusių žmonių daugiausiai klausimų ir kritikos už nesugebėjimą aiškiai atsakyti į juos, sulaukė švietimo ir mokslo ministro patarėjas Gytautas Damijonaitis.

Pabaigoje konferencijos dalyviai priėmė rezoliuciją, kuri bus įteikta švietimo ir mokslo ministrui G. Steponavičiui. LŠPS konferencijos darbe dalyvavo ir LŠDPS Žemaitijos regiono atstovai, vadovaujami pirmininko Eugenijaus Jesino. Ši organizaciją spalio 28 d. Klaipėdoje irgi rengia konferenciją, kurioje be kitų klausimų, bus svarstomas ir naujos pedagogų kvalifikacijos kėlimo koncepcijos projektas.

REZOLIUCIJA

Daugiau nuotraukų mūsų facebook puslapyje

http://www.facebook.com/pages/Lietuvos-švietimo-profesinė-sąjunga/119940548029473?ref=ts

 


 

Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *
Komentarai:
2011-11-10 09:13:28 | lituanistė

Kovokime už save būtinai ir dėl stažinės pensijos taip pat, jeigu jau sveikatos nebelieka. Kur tai matyta, dirbti iki kol sukaks 65? prie tokių pokyčių pasiutpolkės ir nuolatinių stresų.

2011-11-10 09:10:14 | lituanistė

Iš tiesų mums būtina apsiginti, nes kas kitas mus apgins, jeigu ne mes patys. praėjo tie laikai, kai viskas buvo nuleidžiama iš viršaus, kiek galima tyčiotis iš pedagogų ir jais nepasitikėti. Be to, tiesiog būtina išsikovoti STAŽINĘ VISO DYDŽIO PENSIJĄ, nes dar norime kiek oriai pagyventi. Jeigu aš jau dabar nebeturiu sveikatos, esu išsunkta lyg citrina dėl nuolatinės įtampos, pokyčių pasiutpolkės ir nesibaigiančių stresų, tai po 15 - 20 metų pavirsiu į niekam nereikalingą griuveną. O kokio kito darbo susirasti šiuo metu nėra jokios tikimybės. Štai kur problema. Tik duok, duok, duok, kurk, nemiegok naktimis, o iš kur nuolat semtis jėgų, optimizmo, kai kasmet ruoši mokinius egzaminams, kai taip dažnai kinta programos, kai nesitariama su pedagogais?

2011-10-31 15:29:47 | nika

Gal tegu prasideda ta atestacija nuo ministerijos, po to- mokyklų direktoriams.O tai kaip toj pasakoj-muštas nemuštą neša

2011-10-26 00:58:59 | Pilietis

Kad tos moterytes toj konferencijoj tokios prisirpusios, joms i jokias kvalifikacijas jau nesinori vaziuoti, tik protestuoti ir gyventi pencijos laukimu. Kazi ar jos ka nors gudraus sugalvos? Bet tas veikejas tai tikras drasus, toki jovala uzvire ant Lietuvos su savo rasliava.

2011-10-25 19:04:14 | rasa

ir vėl mūsų kvalifikacija priklausys nuo mūsų valdžios malonės - patvirtins arba ne, leis toliau atestuotis arba ne. Iš tikrųjų tai kiekvienas dirbantis pedagogas tobulėja. galbūt tai reikėtų taikyti tiems, kurie kurį laiką nedirbo pedagoginio darbo, o turi kvalifikaciją - tuomet ją reiktų pasitvirtinti, nes šio darbo nedirbant tikrai galima tą kvalifikaciją prarasti....

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.