Lt EN
Telefonas kontaktams: +370 5 2130252
LIETUVOS ŠVIETIMO IR MOKSLO PROFESINĖ SĄJUNGA
www.lsmpsf.lt

Ar naujoji mokytojų darbo apmokėjimo sistema bus teisingesnė? (0)

2009 Gegužės 11d.

Lietuvos švietimo ir mokslo profesinių sąjungų federacija surengė seminarą, kuriame buvo nagrinėjami darbo teisės ypatumai švietimo sistemoje. Viena iš pagrindinių problemų yra teisinis mokytojų atlyginimų reglamentavimas. Nors ministras savo įsakymu yra nustatęs mokytojų darbo apmokėjimo tvarką, tačiau problemų vis dar lieka. Šalia pamokų ir papildomo ugdymo užsiėmimų, mokytojas dirba daug kol kas neapmokamų darbų.

Šias problemas turėjo išspręsti naujasis - etatinis mokytojų darbo apmokėjimas, tačiau dvejus metus vykęs eksperimentas įstrigo dėl lėšų stygiaus. Akivaizdu, kad norint apmokėti visus mokytojo dirbamus darbus, reikalinga daugiau pinigų, tačiau jų trūkumą dar padidino finansinė šalies krizė.

Švietimo ir mokslo ministerija sprendžia užduotį, kaip be papildomų lėšų apmokėti mokytojams papildomus darbus, - taip seminare kalbėjo ministerijos švietimo organizavimo skyriaus vyr. specialistas Gintaras Petronis. Ministerija pasirinko lengviausią būdą – leisti dėl to susitarti mokykloje. ŠMM darbo grupė paruošė naująją mokytojų darbo apmokėjimo tvarką.

Projektą pristatė Kristina Merkelienė, Švietimo ekonomikos skyriaus vedėja. Naujojo darbo apmokėjimo mechanizmo esmė: mokėti mokytojams už kontaktines valandas, kurių norma būtų 18, maksimumas – 27. Koeficientai pakiltų maždaug trečdaliu, nes į apmokėjimą įeitų ir pasiruošimas pamokoms, ir kita su ugdymu susijusi veikla. Papildomus darbus: vadovavimą klasei, vidaus auditą ir kitus bus leidžiama apmokėti priedais iki 50 proc. atsižvelgiant į mokyklos finansus. Ministerijos specialistai kalbėjo kaip, jų manymu, bus užtikrintas sąžiningas mokytojo darbo apmokėjimas. Numatyti du saugikliai: naująją tvarką mokyklos galės pasirinkti savanoriškai ir priedų dydį mokyklos vadovas nustatinės suderinęs su darbuotojų atstovais.

Seminaro eigoje buvo prieita prie išvados, kad naujasis darbo apmokėjimo sistemos projektas dar labai neaiškus, todėl nutarta inicijuoti švietimo bendruomenėje plačias diskusijas ir birželio mėnesį surengti dalykinę konferenciją, kurioje būtų išnagrinėti visi sistemos pliusai ir minusai.

Kitos dvi temos: mokytojo darbo vieta ir mokytojų teisių apsauga mažinant darbuotojų skaičių sukėlė ne tiek diskusijas, kiek didžiulį klausimų srautą.

Apie mokytojo darbo vietą, t.y. kur mokytojas turi dirbti nekontaktinius darbus, kalbėjo Valstybinės darbo inspekcijos Teisės skyriaus vyr. specialistas Romas Einikis. Jis pažymėjo, kad mokytojo darbo vieta turi būti reglamentuota mokyklos vidaus teisės aktuose: darbo tvarkos taisyklėse ar kolektyvinėje sutartyje. Abiejų dokumentų ruošime turi aktyviai dalyvauti mokytojų atstovai – profesinė sąjunga. Efektyviausia - kai randamas visiems priimtinas sutarimas ir tai užtvirtinama kolektyvinėje sutartyje.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos teisininkė Jolanta Cinaitienė seminaro dalyviams paaiškino atleidimo iš darbo mechanizmus: kada, kaip ir kokiomis sąlygomis galima atleisti mokytoją. Išsamiai buvo paaiškinta pirmenybės teisė ir įspėjimo tvarka.

Apibendrindamas seminarą LŠMPSF pirmininkas Audrius Jurgelevičius kalbėjo, kad ŠMM elgiasi ne visai korektiškai, tokį svarbų mokytojams klausimą – darbo apmokėjimo tvarką pateikdama diskutuoti prieš egzaminus. Akivaizdu, jog šiuo metu mokytojai visą savo dėmesį skiria vaikams. Tačiau A. Jurgelevičius paragino kolegas rasti laiko pasidomėti naująja darbo apmokėjimo tvarka, kitaip rudenį mokytojus užgrius netikėtos staigmenos. LŠMPSF ekspertai išnagrinės projektą ir pateiks švietimo bendruomenei savo išvadas. Dėl visų teisinių klausimų profesinės sąjungos nariai gaus patarimus, teisinę ir organizacinę pagalbą. Tik jie laiku privalo kreiptis į federacijos konsultantus bei teisininkus, - sakė Federacijos pirmininkas.    

 

LŠMPSF informacija
Pasidalinti:
Rašyti komentarą:
Vardas: *
El.paštas: *
Patvirtinimo kodas: *

Kol kas komentarų nėra

«Atgal
Naujienų prenumerata
Įveskite savo el. pašto adresą:
Lietuvos švietimo ir mokslo
profesinė sąjunga

Adresas: J. Jasinskio 9 – 413
LT - 01112 Vilnius, Lietuva
Tel./Faksas: + 370 5 2130252
El. paštas: info@svietimoprofsajunga.lt

Sprendimas:Infoluitai
© 2012 LŠMPSF. Visos teisės saugomos. Privatumo politika.